نکات مهمی درباره سود سهام شرکت‌ها و سود هر سهم
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۸ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 485122
سطح مبتدی

نکاتی مهم درباره سود سهام شرکت ها

سود در حسابداری از کسر هزینه‌ها از درآمدها حاصل می‌شود. یکی از صورت‌های مالی شرکت‌ها، صورت سود و زیان است که به صورت دوره‌ای ارائه می‌شود و سود سهام را مشخص می‌کند. اگر فعالیت‌های شرکت طی یک سال مالی منجر به سود شده باشد، ممکن است بخشی از سود به سهامداران نقداً پرداخت شود و بخشی از آن نیز در شرکت بماند. اصطاحات سود هر سهم و سود تقسیمی در این جا معنا می‌یابد.

کلیه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، به صورت دوره‌ای صورت‌های مالی خود را منتشر می‌کنند و پس از مشخص شدن سود یا زیان کلی، سود یا زیان هر سهم نیز مشخص می‌شود. در صورتی مشخص شود فعالیت‌های شرکت طی یک سال مالی سودآور بوده است، با توجه به قوانین و مقررات و همچنین تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه، ممکن است بخشی از سود هر سهم یا حتی کل آن، به صورت نقدی به سهامداران پرداخت شود.

پرداخت سود نقدی در قیمت هر سهم تاثیرگذار است. بنابراین فارغ از اینکه سرمایه‌گذارن با چه روش تحلیلی (تابلو خوانی، تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال) در بازار فعالیت می‌کنند، باید با نکات و جزئیات مربوط به سود سهام شرکت‌ها آشنا باشند.

تعاریف و اصطلاحات در مورد سود سهام

سود هر سهم یا EPS: همان سود یا زیانی است که در صورت‌های مالی به ازای هر سهم شناسایی می‌شود. برای مشاهده آخرین EPS یک شرکت می‌توانید به تابلوی سهم آن مراجعه کنید.

سود تقسیمی یا DPS: آن بخشی از سود هر سهم است که به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می‌شود. رابطه DPS<=EPS همواره برقرار است.

اندوخته قانونی: مبلغی است که باید هر سال قبل از تقسیم سود در حسابی به این عنوان نگهداری شود تا از خروج این مبلغ از چرخه دارایی شرکت جلوگیری گردد. اندوخته قانونی هر ساله به میزان ۵ درصد سود سال جاری در نظر گرفته می‌شود و این عمل تا زمانی که میزان اندوخته قانونی به ۱۰ درصد سرمایه شرکت برسد، الزامی است و بیشتر از ۱۰ درصد اختیاری است.

نکات

۱- میزان سود تقسیمی هر سهم طبق قوانین و مقررات و بر اساس رأی‌گیری در مجمع عادی سالیانه مشخص می‌شود.

۲- مطابق با قانون تجارت، اگر مجمع عادی سالیانه تقسیم سود را تصویب کند، شرکت باید حداکثر تا ۸ ماه پس از تاریخ تصویب، سود نقدی را به سهامداران پرداخت کند.

۳- تنها سهامدارانی مشمول دریافت سود نقدی سهام شرکت می‌شوند که زمانی که نماد برای شرکت در مجمع متوقف می‌شود، سهامدار باشند و هر شخص به اندازه همان تعداد سهمی که با آن در مجمع شرکت کرده است، سود دریافت خواهد کرد. مدت‌زمان سهامدار بودن قبل از مجمع، ملاک و تأثیرگذار نیست و اگر شخصی چند لحظه قبل از بسته شدن نماد هم سهام شرکت را خریداری کند، مشمول دریافت سود خواهد شد.

۴- در تبیین نکته قبل، اگر سهامدار قبل از بسته شدن نماد برای مجمع، سهام خود را در بازار بفروشد و در مجمع، پرداخت سود نقدی تصویب شود، هیچ‌گونه سود نقدی شامل او نخواهد شد.

۵- اگر سهامدار بلافاصله بعد از مجمعی که تقسیم سود در آن تصویب شده است، سهام خود را در بازار بفروشد، مشکلی برای او پیش نمی‌آید و سود مجمع به او تعلق خواهد گرفت.

۶- پرداخت سود نقدی معمولاً به روش‌های زیر انجام می‌شود:

الف) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی

ب) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند

تصمیم‌گیری در مورد پرداخت سود نقدی

تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، در مجمع انجام می‌شود. ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش الف را انتخاب کند و مجمع شرکتی دیگر، برای سهامدارانی که احراز هویت سجام انجام داده‌اند، روش ب را انتخاب کند و برای سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام نداده‌اند، روش الف را انتخاب کند.

مراجعه به سایت کدال

یکی از روش‌های اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری‌های مجمع یک شرکت در خصوص پرداخت سود نقدی و زمان‌بندی آن، مراجعه به سایت کدال به نشانی codal.ir و بررسی اطلاعیه‌های مربوط به آن سهم است. برای سهولت در انجام این کار، می‌توان از فیلترهای جست‌و‌جویی که در این سایت وجود دارد، پس از انتخاب نماد، از قسمت موضوع اطلاعیه کلمه “سود” را فیلتر کرد. همچنین برای مشاهده اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود می‌توان از قسمت نوع اطلاعیه، “زمان‌بندی پرداخت سود” را فیلتر کرد.

مراجعه به سایت کدال برای سود سهام شرکت‌ها

فیلترهای جست‌وجوی قسمت اطلاعیه‌های سایت کدال

سوالات متداول

آیا قبل از تاریخ ذکر شده در کدال برای مراجعه به بانک و دریافت سود می‌توان اقدام کرد؟

خیر. برای دریافت سود نقدی فقط در بازه زمانی ذکر شده باید به بانک مراجعه کنید.

سود در پرتفوی لحظه‌ای اعدا بیشتری نمایش داده می‌شود. به بانک مراجعه کرده اما سود کمتری تعلق گرفت. مشکل کجاست؟

ملاک برای دریافت سود سال مالی مورد نظر، درگاه یکپارچه ذینفعان و قسمت سودۀای تعلق گرفته‌ می‌باشد. ممکن است عملکرد شما سود سال‌های گذشته را نیز محاسبه کرده اما به شما پرداخت نشده باشد.

یک روز مانده به مجمع عمومی سالیانه سهام خود را فروخته‌ام. آیا سود شامل حال من می‌شود؟

خیر. سود مجامع به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمان برگزاری مجمع، سهامدار شرکت مورد نظر باشند.

آیا امکان خرید سهام جایزه بیشتر وجود دارد؟

خیر. سهام جایزه نوعی تقسیم سود شرکت است و از طرف خود شرکت و بر اساس تعداد سهام سهامدار مشخص می‌شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
75 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
جلال شعرباف

سلام
باتوجه به داشتن کد سجام و حساب معرفی شده از طرف سهامداران چرا سود سهام را به حساب واریز نمیکنند و هرسهامدار برای سود اندک باید وقت و هزینه فراوان بدهد تا سود را بگیرد

کارگزاری مفید

با سلام
تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، در مجمع و توسط خود شرکت انجام می‌شود.
ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش (مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی) را انتخاب کند و مجمع شرکتی دیگر، برای سهامدارانی که احراز هویت سجام انجام داده‌اند، روش (واریز سود نقدی سهامداران به همان شماره‌حسابی که در سامانه سجام معرفی کرده‌اند.) را انتخاب کند و برای سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام نداده‌اند، روش اول (مراجعه به بانک و دریافت سود) را انتخاب کند.

هادی

با سلام اگر در زمان مقرر به بانک برای دریافت سود مراجعه نشود سرنوشت مبلغ سود چه می شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای مشاهده سود مجامع گذشته می‌توانید به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان مراجعه نمایید.
همچنین جهت بررسی دقیق‌تر با امور سهامداری شرکت موردنظر در ارتباط باشید.

مرتضی

با سلام
اگر در مدت زمان تعیین شده توسط شرکت سهامدار به بانک مراجعه نکند مثلا یکسال از زمان مقرر بگذرد چطور؟سود قابل دریافت از همان بانک میباشد؟

کارگزاری مفید

با سلام
زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین می‌شود.
در صورتی که در مهلت مقرر اقدام به دریافت سود سهام خود نکرده باشید، جهت بررسی دقیق‌تر می‌بایست با امور سهامداران شرکت مورد نظر در ارتباط باشید.
همچنین جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی “زمان‌بندی پرداخت سود ” را در سایت کدال بررسی نمایید.

علی ایدون

دریافت سود پکویر

کارگزاری مفید

با سلام
پرداخت سود نقدی معمولا به روش‌های زیر انجام می‌شود:
1) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی
2) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند.

علی

سلام
باتوجه به اینکه نماد ولپارس بعد مجمع سود سهام سالیانه سهامدارانش مشخص کرده وبرای ردیافت سود سهام باید به شعب بانک پارسیان مراجعه کنند حال من نوعی که در شهرمان بانک پارسیان شعبه ندارد چکار باید بکنیم ممنون میشیم اگر راهنمایی بفرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام
تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، توسط خود شرکت انجام می‌شود.
ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش (مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی) را انتخاب کند.

علی رضا نوروزی

زمان بندی سود پکویر

کارگزاری مفید

با سلام
برای اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری‌های مجمع عادی سالیانه یک شرکت در خصوص پرداخت سود نقدی و زمان‌بندی آن، به سایت کدال مراجعه و اطلاعیه “زمان‌بندی پرداخت سود” مربوط به آن سهم را بررسی نمایید.

امین

سلام
درصورتی که سود های تقسیمی شرکت رو دریافت نکنم و سهام رو بفروشم و مثلا بعد چند سال مراجعه کنم ایا در شرکت اطلاعات من ثبت است که بتوانم سود سهامم رو مطالبه کنم ؟

کارگزاری مفید

با سلام، پس از برگزاری مجمع سالانه، شرکت‌های بورسی سود نقدی سالیانه که به آن اصطلاحا “DPS” می‌گویند را بین سهامدارانی که تا روز مجمع سهام خود را نگاه داشته‌اند پرداخت می‌نماید.
چنان‌چه سهامدار بلافاصله بعد از مجمعی که تقسیم سود در آن تصویب شده است، سهام خود را در بازار بفروشد، مشکلی برای او پیش نمی‌آید و سود مجمع به او تعلق خواهد گرفت.
زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین می‌شود.
سهامداران قدیمی می‌توانند برای دریافت سود خود با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایند و مراحل قانونی جهت دریافت سود خود را جویا شوند.

عباد ظفری

سلام
من نماد ساروم را حدود ۴ماهه پیش به تعداد ۴۲۰۰ سهم و حدودا دی ماه ۹۹ خریدم .تا قبل مجمع حدود دو میلیون تومن از مثبت بودن سهم سود کرده بودم که پس از مجمع و باز شده سهم ساروم متوجه شدم سود مجمعی که بهم تعلق گرفته از اون سودی که از سهم در پرتفوی خودم بدست آورده بود کسر شده و به عنوان سود مجمع شناسایی شده .سوالم اینه که اگه به هر سهم ۳۴۷۰ ریال سود میرسه چرا به ۴۲۰۰ سهم من ۱۴.۷۵۰.۰۰۰ ریال سود نرسیده بلکه از سودی که از مثبت بودن سهمم داشتم کسر شده و سودم شده ۴۰۰هزار تومان

کارگزاری مفید

با سلام
هر سال شرکت‌ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون و بخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می‌کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می‌نمایند. به مقدار سودی که شرکت تقسیم می‌کند و به طور نقدی به دست سهامدار می‌رسد DPS یا سود تقسیمی گفته می‌شود به عبارت دیگر DPS بخشی از سود پس از کسر مالیات به ازای هر سهم است که توسط شرکت پرداخت می‌گردد. سود پرداختی هر سهم از تقسیم کل سود پرداختی (مصوب مجمع عادی سالانه) بر تعداد سهام شرکت به دست می‌آید.
برای اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری‌های مجمع عادی سالیانه یک شرکت در خصوص پرداخت سود نقدی و زمان‌بندی آن، به سایت کدال مراجعه و اطلاعیه “زمان‌بندی پرداخت سود” مربوط به آن سهم را بررسی نمایید و در صورت لزوم با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مروری بر مفهوم سود تقسیمی هر سهم را مطالعه نمایید.

فرزاد

با سلام
اگر سود سهام تعلق گرفته در مجمع بعد از تاریخ اعلام شده ، مراجعه نکردیم و دریافت نکرده باشیم و حدود یک سال از تاریخ مجمع و تعیین سود گذشته باشه و سهام را فروخته باشیم در اینصورت برای دریافت سود به چه طریق اقدام میشود

کارگزاری مفید

با سلام
سود هر سهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، مالک آن سهم باشد؛ بنابراین زمان خرید یا فروش سهام ملاک نیست. شما حتی اگر دو روز قبل از برگزاری مجمع، سهام شرکت را بخرید و در زمان برگزاری مجمع، سهامدار شرکت باشید، سود نقدی به شما تعلق می‌گیرد.
سهامداران قدیمی می‌توانند برای دریافت سود خود با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایند و مراحل قانونی جهت دریافت سود خود را جویا شوند.

payam

سلام واسم پیامک اومده سود سهام پارسان به حساب شما واریز شد اما باوجوداینکه بیش از یکماه گذشته پولی بحساب من واریز نشده چکار باید بکنم ازکجاباید پیگیری بشه ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین می‌شود.
جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی “زمان‌بندی پرداخت سود ” را در سایت کدال بررسی نمایید و در صورت نیاز به بررسی دقیق‌تر با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.

پیروز

سصوفی از طریق سجام پرداخت میکنه؟

کارگزاری مفید

با سلام
زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین می‌شود.
جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی “زمان‌بندی پرداخت سود ” را در سایت کدال بررسی نمایید.

بهروز

سلام. افرادی که سجام دارند باید این فرم که ارسال شده توسط شرکت برای سود پربشه یا نه. واگر قراره پربشه چطور بفرستیم با چه روشی .

کارگزاری مفید

با سلام
فرم موردنیاز در آگهی ““زمان‌بندی پرداخت سود” در سایت کدال منتشر می‌شود.
همچنین نحوه ارسال فرم در آگهی ذکر شده اعلام می‌گردد که از کدام روش (آدرس، فکس و ایمیل) برای شرکت موردنظر ارسال نمایید.