نکاتی مهم درباره سود سهام شرکت ها

نکات مهمی درباره سود سهام شرکت‌ها و سود هر سهم
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱۴ تیر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 653554
سطح مبتدی

سود در حسابداری از کسر هزینه‌ها از درآمدها حاصل می‌شود. یکی از صورت‌های مالی شرکت‌ها، صورت سود و زیان است که به صورت دوره‌ای ارائه می‌شود و سود سهام را مشخص می‌کند. اگر فعالیت‌های شرکت طی یک سال مالی منجر به سود شده باشد، ممکن است بخشی از سود به سهامداران نقداً پرداخت شود و بخشی از آن نیز در شرکت بماند. اصطاحات سود هر سهم و سود تقسیمی در این جا معنا می‌یابد.

کلیه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، به صورت دوره‌ای صورت‌های مالی خود را منتشر می‌کنند و پس از مشخص شدن سود یا زیان کلی، سود یا زیان هر سهم نیز مشخص می‌شود. در صورتی مشخص شود فعالیت‌های شرکت طی یک سال مالی سودآور بوده است، با توجه به قوانین و مقررات و همچنین تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه، ممکن است بخشی از سود هر سهم یا حتی کل آن، به صورت نقدی به سهامداران پرداخت شود.

پرداخت سود نقدی در قیمت هر سهم تاثیرگذار است. بنابراین فارغ از اینکه سرمایه‌گذارن با چه روش تحلیلی (تابلو خوانی، تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال) در بازار فعالیت می‌کنند، باید با نکات و جزئیات مربوط به سود سهام شرکت‌ها آشنا باشند.

در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با مفاهیم بازار سرمایه، مطلب «آموزش بورس» را مطالعه کنید.

تعاریف و اصطلاحات در مورد سود سهام

سود محقق شده یا EPS: همان سود یا زیانی است که در صورت‌های مالی به ازای هر سهم شناسایی می‌شود. برای مشاهده آخرین EPS یک شرکت می‌توانید به تابلوی سهم آن مراجعه کنید.

سود تقسیمی یا DPS: آن بخشی از سود هر سهم است که به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می‌شود. رابطه DPS<=EPS همواره برقرار است.

اندوخته قانونی: مبلغی است که باید هر سال قبل از تقسیم سود در حسابی به این عنوان نگهداری شود تا از خروج این مبلغ از چرخه دارایی شرکت جلوگیری گردد. اندوخته قانونی هر ساله به میزان ۵ درصد سود سال جاری در نظر گرفته می‌شود. این عمل تا زمانی که میزان اندوخته قانونی به ۱۰ درصد سرمایه شرکت برسد، الزامی است و بیشتر از ۱۰ درصد اختیاری است.

نکات مهم درباره سود سهام

۱- میزان سود تقسیمی هر سهم طبق قوانین و مقررات و بر اساس رأی‌گیری در مجمع عادی سالیانه مشخص می‌شود.

۲- مطابق با قانون تجارت، اگر مجمع عادی سالیانه تقسیم سود را تصویب کند، شرکت باید حداکثر تا ۸ ماه پس از تاریخ تصویب، سود نقدی را به سهامداران پرداخت کند.

۳- تنها سهامدارانی مشمول دریافت سود نقدی سهام شرکت می‌شوند که زمانی که نماد برای شرکت در مجمع متوقف می‌شود، سهامدار باشند و هر شخص به اندازه همان تعداد سهمی که با آن در مجمع شرکت کرده است، سود دریافت خواهد کرد. مدت زمان سهامدار بودن قبل از مجمع، ملاک و تأثیرگذار نیست. اگر شخصی چند لحظه پیش از بسته‌ شدن نماد هم سهام شرکت را خریداری کند، مشمول دریافت سود می‌گردد.

۴- در تبیین نکته قبل، اگر سهامدار قبل از بسته‌ شدن نماد برای مجمع، سهام خود را در بازار بفروشد و در مجمع، پرداخت سود نقدی تصویب گردد، هیچ‌گونه سود نقدی شامل او نمی‌شود.

۵- اگر سهامدار بلافاصله بعد از مجمعی که تقسیم سود در آن تصویب گردیده است، سهام خود را در بازار بفروشد، مشکلی برای او پیش نمی‌آید و سود مجمع به او تعلق خواهد گرفت.

۶- پرداخت سود نقدی معمولاً به روش‌های زیر انجام می‌شود:

الف) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی

ب) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند

تصمیم‌گیری در مورد پرداخت سود نقدی

تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، در مجمع انجام می‌شود. ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش الف را انتخاب کند و مجمع شرکتی دیگر، برای سهامدارانی که احراز هویت سجام انجام داده‌اند، روش ب را انتخاب کند و برای سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام نداده‌اند، روش الف را انتخاب کند.

مراجعه به سایت کدال

یکی از روش‌های اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری‌های مجمع یک شرکت در خصوص پرداخت سود نقدی و زمان‌بندی آن، مراجعه به سایت کدال به نشانی codal.ir و بررسی اطلاعیه‌های مربوط به آن سهم است. برای سهولت در انجام این کار، می‌توان از فیلترهای جست‌و‌جویی که در این سایت وجود دارد، پس از انتخاب نماد، از قسمت موضوع اطلاعیه کلمه “سود” را فیلتر کرد. همچنین برای مشاهده اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود می‌توان از قسمت نوع اطلاعیه، “زمان‌بندی پرداخت سود” را فیلتر کرد.

فیلترهای جست‌وجوی قسمت اطلاعیه‌های سایت کدال

بیشتر بخوانید: اهمیت سرمایه گذاری برای کودکان

سوالات متداول

آیا قبل از تاریخ ذکر شده در کدال می‌توان برای مراجعه به بانک و دریافت سود اقدام کرد؟

خیر. برای دریافت سود نقدی فقط در بازه زمانی ذکر شده باید به بانک مراجعه کنید.

مقدار سود نمایش داده شده در پرتفوی لحظه‌ای با مبلغ سودی که بانک پرداخت نمود تفاوت داشت. مشکل کجاست؟

ملاک برای دریافت سود سال مالی مورد نظر، درگاه یکپارچه ذینفعان و قسمت سودهای تعلق گرفته‌ می‌باشد. ممکن است عملکرد شما سود سال‌های گذشته را نیز محاسبه کرده اما به شما پرداخت نشده باشد.

یک روز مانده به مجمع عمومی سالیانه سهام خود را فروخته‌ام. آیا سود شامل حال من می‌شود؟

خیر. سود مجامع به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمان برگزاری مجمع، سهامدار شرکت مورد نظر باشند.

آیا امکان خرید سهام جایزه بیشتر وجود دارد؟

خیر. سهام جایزه نوعی تقسیم سود شرکت است و از طرف خود شرکت و بر اساس تعداد سهام سهامدار مشخص می‌شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
297 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پرویز حسن پور سید ابادی مجددا

اطلاعات بسیار مفیدی بود ممنونم

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست. با تشکر

رجبعلی نوری.

متشکرم اطلاعات خيلی خوبی‌ بود‌ استفاده کردم. ممنونم ازکارگزاری مفید.

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی با شما مایه خرسندی ماست. سپاس

خدایار بهرامی فرد

با تقدیم درود فراوان , خیلی بهتر است که ترتیبی داده شود همه شرکتها سود را از طریق سجام پرداخت نمایند چون تمام معامله گرانی که حتی یک معامله خرید یا فروش انجام داده باشند بدلیل غیر فعال شدن کد معاملاتی آنها قبل از معامله به سامانه سجام جهت فعال سازی هدایت شده اند و همه در آن سامانه ثبت نام کرده اند .

با سلام
در حال حاضر زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین می‌شود.
لذا ممکن است شرکت مربوطه با توجه به سیاست‌های خود از روش‌های مختلف جهت پرداخت سود مجمع استفاده نماید.
جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی «زمان‌بندی پرداخت سود» را در سایت کدال بررسی نمایید و در صورت نیاز به بررسی دقیق‌تر با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
ناصر کیانی

با سلام
با عرض سپاس ، مطلب ارائه شده در خصوص سود سهام شرکتها ، مختصر و مفید بود.

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

جواد ابراهیمی

سلام
مگه قرار نشد سود سهام از طریق سامانه ی سجام واریز بشه؟ لطفا اطلاع رسانی کنید.

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین شده و پرداخت آن معمولاً به روش‌های زیر انجام می‌شود:
الف) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک منتخب و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی.
ب) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند.
جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی «زمان‌بندی پرداخت سود» را در سایت کدال بررسی نمایید و در صورت نیاز به بررسی دقیق‌تر با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.

ترکمن

سود نقدی به همان شماره‌حسابی که در سامانه سجام معرفی کردم واریز شده. در نرم افزار مفید کجا میتونم ریز صورت حساب های سود مجمع که واریز شده ببینم؟

کارگزاری مفید

با سلام
سود مجمع از طریق سامانه سجام واریز می‌شود و ارتباطی به کارگزاری‌ها ندارد. لازم به ذکر است، با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه از قسمت «گزارش سود‌های تعلق گرفته از سال ۹۶ به بعد» در بخش «دارا» می‌توانید سودهای تعلق گرفته را همراه با مبلغ واریزی مشاهده و از قسمت «گزارش سودهای پرداخت شده» سودهای واریزشده به شماره‌حساب ثبت‌شده در سامانه سجام را بررسی نمایید.

ابوالقاسم چاهه

ممنون مفید بود

کارگزاری مفید

با سلام
از اینکه همراه ما هستید مفتخریم. با تشکر از بازخورد مثبت شما

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
بهمن

سلام و احترام. لطفا مفید تریدر را درست فرمایید تا بشه با آن ترید کرد. یا آنلاین پلاس را به ترید شرطی و حد ضرر و سود مجهز نمایید

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر امکان بهره‌مندی از نرم‌افزار مفیدتریدر با اکانت تحلیل‌گری (demo) و معامله‌گری (real) برای کاربران کارگزاری مفید مهیا می‌باشد.
در صورت تمایل به ایجاد اکانت معامله‌گری در نرم‌افزار مفیدتریدر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

Last edited 7 ماه قبل by کارگزاری مفید
امیر

این قوانین خوبه ولی کاشکی فقط در مورد نهایتا یک سوم سود میتونستن تو مجمع تصمیم بگیرن نه کل سود هر سهم. الان بالای ۶۰ درصد از سود هر سهم را شرکت وسکاب در اختیار خودش گرفته. در حالی که این سود متعلق به سهامدار هستش و نهایتا اصلاح این موضوع میتونه به افزایش روند مثبت شدن سهام با نسبت p/e بشه در حالی که تابلو چیزی غیر از این را نمایش میده.

کارگزاری مفید

با سلام
سود هر سهم «EPS»، سود یا زیانی است که در صورت‌های مالی به ازای هر سهم شناسایی می‌شود.
شرکت‌ها، لزوماً همه سودی را که در پایان سال مالی به دست می‌آورند، بین سهامداران توزیع نمی‌کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای شرکت نگه می‌دارند. میزان سودی که به ازای هر سهم، بین سهامداران توزیع می‌شود، در مجمع عمومی عادی سالیانه تعیین شده و به آن سود تقسیمی هر سهم یا اصطلاحا «DPS» گفته می‌شود.
لذا تصمیم‌گیری درباره میزان سود تقسیمی در مجمع عادی سالیانه صورت می‌گیرد.

محمد

درود برشما و سپاس از اطلاع رسانی مفید و آموزنده تان در جهت رشد معلومات سهامداران🌹برقرار باشید🌹

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی و بازخورد ارزشمند شما سپاسگزاریم.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
محمود ناطقي

سلام من از چندين شركت طلب سود دارم و در پرتفوي مبلغ آن مشخص گرديده است ولي نمي دانم به چه روشي يا بانكي مي توانم آن ها را دريافت كنم. لطفا راهنمايي بفرماييد. اي كاش شماره حسابي كه در كارگزاري مفيد داده ايم مستقيم سودها هم به آن واريز مي شد.

کارگزاری مفید

با سلام
زمان و نحوه پرداخت سود مجمع توسط شرکت مربوطه تعیین می‌شود. جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی «زمان‌بندی پرداخت سود» را در سایت کدال بررسی نمایید.
جهت سهولت در انجام این کار، می‌توان از فیلترهای جست‌و‌جویی که در سایت مذکور وجود دارد، پس از انتخاب نماد، از قسمت موضوع اطلاعیه کلمه «سود» را فیلتر نمایید.
همچنین در صورتی که در زمان تعیین‌شده در آگهی مذکور سود مجمع تعلق‌گرفته به دارایی خود را دریافت نکرده باشید، می‌بایست با امور سهامداران شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید و مراحل قانونی جهت دریافت سود خود را جویا شوید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
بیژن محمدی

ضمن تشکر. توضیح در خصوص مطالب سهامداری، اقدامی مفید و ارزنده می باشد.

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست. با تشکر از نظر ارزشمند شما

همت

سلام. سود به طور مثال یک شرکت (اصطلاحا سهم) تا یک روز قبل از بسته شدن به منظور تعیین سود سالانه اعضا500 درصد بوده. آیا سرمایه هر عضو در زمان تقسیم سود 5 برابر خواهد شد؟ لظفا توضیح دهید. با تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که فردی در زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامدار سهم باشد، به سهامدار با توجه به درصد سود اعلام شده سود تعلق می‌گیرد.
برای کسب اطلاعات در خصوص مقدار سود تعلق گرفته لطفا به آگهی مجمع عادی سالیانه در سایت کدال مراجعه نمائید.