سال مالی

سال مالی
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار ۲۵ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 9368
سطح مبتدی

شرکت‌ها برای فعالیت و تهیه صورت‌های مالی خود، یک دوره زمانی یک‌ساله را با آغاز و پایان مشخص، تعیین می‌کنند که به آن سال‌ مالی‌ گفته می‌شود. سال مالی‌ اکثر شرکت‌های بورسی، از ابتدای فروردین هر سال‌ تا پایان اسفندماه همان سال‌ است. اما برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خدمات مالی‌ به خاطر نوع فعالیت‌شان متفاوت است. سال‌ مالی‌ این شرکت‌ها ممکن است به حالت‌های زیر باشد:

  • از ابتدای مهرماه تا پایان شهریور سال‌ بعد
  • از ابتدای دی ماه تا پایان آذر سال آینده

همان‌طور که می‌دانید طبق قانون باید شرکت‌ها حداکثر چهار ماه بعد از سال‌ مالی‌، نسبت به تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی اقدام کنند. حداکثر هشت ماه پس از تشکیل مجمع عمومی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی‌، می‌بایست سود نقدی سهامداران را پرداخت کنند.

لازم به ذکر است شما در سامانه‌ی جامع بورس ویو می‌توانید دسترسی به تمام صورت‌های مالی‌ شرکت‌ها داشته باشید.

سوالات متداول

سال مالی چیست؟

شرکت‌ها برای فعالیت و تهیه صورت‌های مالی خود، یک دوره زمانی یک‌ساله را با آغاز و پایان مشخص، تعیین می‌کنند که به آن سال مالی گفته می‌شود.

شرکت‌ها معمولا چه بازه‌ای را به عنوان سال مالی در نظر می‌گیرند؟

سال‌ مالی‌ اکثر شرکت‌های بورسی، از ابتدای فروردین هر سال‌ تا پایان اسفندماه همان سال‌ است. اما برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خدمات مالی‌ به خاطر نوع فعالیت‌شان متفاوت است.

سال‌‌ مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری عموما در چه بازه‌ای قرار دارد؟

سال‌ ‌مالی‌ این شرکت‌ها ممکن است از ابتدای مهرماه تا پایان شهریور سال‌ بعد و یا از ابتدای دی ماه تا پایان آذر سال آینده باشد.

شرکت‌ها چه زمانی موظف به تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی هستند؟

طبق قانون باید شرکت‌ها حداکثر چهار ماه بعد از سال‌‌ ‌مالی‌، نسبت به تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی اقدام کنند.

شرکت‌ها تا چه زمانی موظف به پرداخت سود نقدی سهامدارن هستند؟

شرکت‌ها حداکثر هشت ماه پس از تشکیل مجمع عمومی سالیانه می‌بایست سود نقدی سهامداران را پرداخت کنند.

برچسب‌ها:, ,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
مجتبی یزدانی

سلام وقت بخیر من میخوام سهممو بفروشه کارگزاری خطای TP مزنه نمیسه بفروشم

کارگزاری مفید

باسلام
جهت بررسی دقیق‌تر، از طریق شماره تماس پشتیبانی ۰۲۱۸۷۰۰ با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.