الگوی گارتلی

الگوی گارتلی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۵ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 11297
سطح حرفه ای

همان‌طور که می‌دانید الگو‌های هارمونیک در تحلیل تکنیکال، از ترکیب اعداد فیبوناچی و اشکال هندسی به وجود می‌آیند. الگوی هارمونیک گارتلی همانند سایر الگو‌های هارمونیک به ۲ شکل صعودی و نزولی در نمودار قیمت پدید می‌آید که الگوی گارتلی صعودی به شکل حرف انگلیسی M و الگوی‌ گارتلی‌ نزولی به شکل حرف هندسی W است. 

الگوی گارتلی صعودی

الگوی گارتلی صعودی

الگوی گارتلی صعودی مطابق شکل، همواره با رشد قیمت از نقطه فرضی X به نقطه A شروع خواهد شد. حرکت بعدی قیمت، یک اصلاح از نقطه A تا نقطه B است که این اصلاح معادل ۰.۶۱۸ موج XA خواهد بود. بعد از این اصلاح، شاهد رشد قیمت به‌ اندازه خط BC بوده که نقطه C در سطوح اصلاحی ۰.۳۸۲ تا ۰.۸۸۶ موج AB قرار گرفته است. حرکت پایانی این الگو، افت قیمت در امتداد خط CD است که نقطه D در نسبت ۱.۲۷۲ تا ۱.۶۱۸ موج BC جای دارد. همچنین نقطه D در سطح اصلاحی ۰.۷۸۶ موج XA قرار خواهد گرفت. نقطه D ابتدای روند پر‌قدرت صعودی است و می‌توان در‌این نقطه با ارسال سفارش خرید وارد معامله شد.

حد سود الگوی گارتلی صعودی به ترتیب موارد زیر است:

۱. تراز ۶۱.۸٪ خط CD

۲. نقطه C

۳. نقطه A

۴. در صورت شکست مقاومت قیمتی A، می‌توان انتظار داشت که چارت قیمت تا تراز ۱.۲۷۲ AD و سپس تا تراز ۱.۶۱۸ AD رشد کند.

حد ضرر الگوی‌ گارتلی‌ صعودی را می‌توان کمی پایین‌تر از نقطه D در نظر‌گرفت.

الگوی‌ گارتلی نزولی

الگوی گارتلی نزولی

حرکت ابتدایی الگوی گارتلی نزولی، افت قیمت از نقطه X به نقطه A است. سپس شاهد یک رشد از نقطه A تا نقطه B هستیم که این اصلاح معادل ۰.۶۱۸ موج XA خواهد بود. بعد از این اصلاح، شاهد افت مجدد قیمت به‌ اندازه خط BC بوده که نقطه C در سطوح اصلاحی ۰.۳۸۲ تا ۰.۸۸۶ موج AB قرار گرفته است. حرکت پایانی این الگو، رشد قیمت در امتداد خط CD است که نقطه D در نسبت ۱.۲۷۲ تا ۱.۶۱۸ موج BC جای دارد. همچنین نقطه D در سطح اصلاحی ۰.۷۸۶ موج XA قرار خواهد گرفت. نقطه D ابتدای روند پر‌قدرت نزولی است. در بازار‌های دو طرفه می‌توان در‌این نقطه با ارسال سفارش فروش وارد معامله شد و در قیمت‌های پایین‌تر با ارسال سفارش خرید از معامله خارج شد و به همین سادگی به سود خوبی دست پیدا کرد.

اهداف قیمت الگوی گارتلی نزولی به ترتیب موارد زیر است:

. تراز ۶۱.۸٪ خط CD

۲. نقطه C

۳. نقطه A

۴. در صورت شکست حمایت خط افقی گذرنده از نقطه A، می‌توان انتظار داشت که چارت قیمت تا تراز ۱.۲۷۲ AD و سپس تا تراز ۱.۶۱۸ AD به افت خود ادامه دهد.

حد ضرر الگوی گارتلی نزولی را می‌توان کمی بالاتر از نقطه D در نظر گرفت.

نکته مهم: هنگام تشخیص الگو‌های هارمونیک در نمودار و محاسبه نقطه D، بهتر است از تغییر روند اطمینان پیدا کنیم و بعد اقدام به ورود کنیم. در نتیجه بهتر است منتظر واکنش قیمت بعد از لمس نقطه D بود و در کندل‌های بعد از این نقطه راجع به ورود یا عدم ورود به سهم تصمیم گرفت. برای اطمینان از تغییر روند بسیاری از اندیکاتور‌ها در تحلیل تکنیکال می‌تواند کار‌ساز باشد. همچنین فراگیری علم تابلو‌خوانی و کندل‌شناسی می‌تواند تا حد قابل توجهی تشخیص تغییر روند نمودار را آسان کند.

سوالات متداول

الگوهای هارمونیک چگونه ایجاد می‌شوند؟

الگو‌های هارمونیک در تحلیل تکنیکال، از ترکیب اعداد فیبوناچی و اشکال هندسی به وجود می‌آیند.

الگوی گارتلی به چند شکل در نمودار قیمتی پدیدار می‌شود؟

الگوی هارمونیک گارتلی به ۲ شکل صعودی و نزولی در نمودار قیمت پدید می‌آید. الگوی گارتلی صعودی به شکل حرف انگلیسی M و الگوی گارتلی نزولی به شکل حرف هندسی W است. 

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا

عالی بود

کارگزاری مفید

سلام.
قدردان همراهی و لطف شما هستیم.