الگوی گن در تحلیل تکنیکال

الگوی گن در تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۴ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 27560
سطح حرفه ای

الگوی گن (Gann) یکی از روش‌های قدیمی تحلیل تکنیکال است که به دلیل کارآمدی بالا همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. این روش توسط آقای William Delbert Gann که یک  معامله‌گر و نظریه‌پرداز مطرح آمریکایی بود، در سال ۱۹۳۵ معرفی شد.

در این مقاله با دو ابزار زیر آشنا خواهیم شد:

۱. الگوی بادبزن گن (Gann Fan)

۲. الگوی باکس گن (Gann box)

بادبزن گن (Gann Fan)

بادبزن گن از ۹ خط با زاویه‌های مختلف تشکیل شده است. مهم‌ترین خط این الگو، خط میانی است که اصطلاحا به آن «خط ۱/۱» گفته می‌شود. ۸ خط دیگر به طور مساوی یعنی ۴ خط بالا و ۴ خط پایین این خط قرار می‌گیرند. برای رسم الگوی بادبزن گن کافیست خط ۱/۱ را رسم کنید. سایر خطوط متناسب با خط ۱/۱ توسط سامانه رسم می‌شوند.

برای رسم خط ۱/۱ در‌ مرحله اول نیاز است که یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید. سپس از طریق نوار ابزار سمت چپ ایزی‌چارت در سامانه معاملاتی ایزی تریدر، گزینه «Gann Fan» را انتخاب کرده دو نقطه «سقف قیمتی» و «کف قیمتی» را به یکدیگر متصل می‌کنیم.

انتخاب ابزار Gann Fan در ایزی چارت سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

انتخاب ابزار Gann Fan در ایزی چارت سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

حالت ایده‌آل برای الگوی بادبزن گن، این است که خط ۱/۱ زاویه ۴۵ درجه داشته باشد. در چنین وضعیتی زوایای ۸ خط دیگر مطابق جدول زیر می‌شود:

نامزاویه
۸/۱۷.۵
۴/۱۱۵
۳/۱۱۸.۷۵
۲/۱۲۶.۲۵
۱/۱۴۵
۱/۲۶۳.۷
۱/۳۷۱.۲۵
۱/۴۷۵
۱/۸۸۲.۵

سوال مهم: اگر زاویه خط ۱/۱ برابر ۴۵ نباشد، زوایای خطوط دیگر چگونه محاسبه می‌شود؟

مثلا تصور کنید قیمت یک سهم در روز ۱۳۹۹/۱۰/۰۱ برابر ۱۰۰۰ واحد است. پس از یک ماه قیمت آن به میزان ۱۰۰۰ واحد رشد کرده و به عدد ۲۰۰۰ می‌رسد. با استفاده از الگوی بادبزن گن، این دو نقطه را بهم متصل می‌کنیم. بلافاصله پس از رسم خط ۱/۱، هشت خط دیگر توسط سامانه در نقاط زیر رسم می‌شود:

نامنقطه ابتدای خط (در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۰۱)نقطه دوم خط (در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۰۱)
۸/۱۱۰۰۰۱۱۲۵ = ۸ / ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۴/۱۱۰۰۰۱۲۵۰ = ۴ / ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۳/۱۱۰۰۰۱۳۳۳ = ۳ / ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۲/۱۱۰۰۰۱۵۰۰ = ۲ / ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۱/۱۱۰۰۰۲۰۰۰ = ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۱/۲۱۰۰۰۳۰۰۰ = ۲ × ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۱/۳۱۰۰۰۴۰۰۰ = ۳ × ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۱/۴۱۰۰۰۵۰۰۰ = ۴ × ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
۱/۸۱۰۰۰۹۰۰۰ = ۸ × ۱۰۰۰  +  ۱۰۰۰
کاربرد (Gann Fan)

کاربرد (Gann Fan)

استفاده از خطوط گن به عنوان حمایت و مقاومت 

یکی از استراتژی‌های پرکاربرد در استفاده از بادبزن گن استفاده از زوایای آن به عنوان خطوط مقاومت و حمایت است. وقتی ما بادبزن گن را روی یک روند صعودی یا نزولی رسم می‌کنیم تمامی خطوط رسم شده که زیر نمودار قیمت قرار دارند حکم یک حمایت و تمامی خطوطی که بالای روند قیمت قرار دارند حکم مقاومت را خواهند داشت.

مهم‌ترین حمایت‌ها و مقاومت‌ها خطوط ۱/۱، ۱/۲ و ۲/۱ هستند و شکشستن این دو خط به دنبال هم می‌تواند نشان از برگشت روند قیمت داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانیم یکی از ویژگی‌های مهم خطوط حمایت و مقاومت تبدیل آن‌ها به یکدیگر است. برای مثال فرض کنید در یک روند، خط ۱/۱ را به عنوان یک مقاومت در نظر گرفتیم. پس از شکست این خط توسط قیمت سهم دیگر خاصیت مقاومتی خود را از دست می‌دهد و از آن پس نقش یک خط حمایتی را در چارت قیمت بازی می‌کند.

در شکل زیر حمایت‌ها، مقاومت‌ها و رفتار قیمت در این نقاط را مشاهده می‌کنید:

استفاده از خطوط گن برای سنجش قدرت روند

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که بادبزن گن دارد این است که قدرت یک روند را به ما نشان می‌دهد. مثلا وقتی روند قیمت، بالای خط ۱/۲ قرار دارد نسبت به حالتی که در روی خط ۱/۱ قرار دارد، سرعت و قدرت بیشتری دارد.

این موضوع برای تمامی نسبت‌ها وجود دارد. به طور کلی اگر بخواهیم سرعت تغییر قیمت را نسبت به زمان بسنجیم می‌توانیم از این طریق عمل کنیم.

باکس گن (Gann box)

باکس گن در واقع ترکیبی از فیبوناچی زمانی و فیبوناچی ریتریسمنت است و شامل تعدادی خطوط افقی و عمودی است. در کنار هر یک از خطوط عمودی و افقی یک عدد نوشته شده است. این اعداد عبارتند از: ۰.۲۵  –  ۰.۳۸۲  –  ۰.۵  –  ۰.۶۱۸  –  ۰.۷۵  –  ۱

برای رسم باکس گن نیز در‌ مرحله اول نیاز است که یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید. سپس از نوار ابزار سمت چپ گزینه «Gann Box» را برگزینید.

انتخاب ابزار Gann Box در ایزی چارت سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

انتخاب ابزار Gann Box در ایزی چارت سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

اگر روند صعودی است، نقطه ابتدایی را در کف (دره) قرار دهید و مکان نقطه دوم به گونه‌ای تعیین کنید که خط ۰.۲۵ عمودی، روی سقف (قله) قرار گیرد. به همین ترتیب در روند نزولی نقطه ابتدایی را در سقف قرار داده و نقطه دوم را به گونه‌ای انتخاب می‌کنیم که خط ۰.۲۵ عمودی روی کف قرار گیرد.

باکس گن (Gann box)

کاربرد (Gann box)

استفاده از خطوط افقی به عنوان حمایت و مقاومت 

یکی کاربردهای مربع گن، استفاده از خطوط افقی آن به عنوان خطوط مقاومت و حمایت است. در روند‌های صعودی تمامی خطوطی که زیر روند قرار دارند، حکم حمایت و پس از شکسته شدن حکم یک مقاومت دارند. در روندهای نزولی معکوس این جمله صادق است.

استفاده از خطوط عمودی به عنوان زمان‌های تغییر روند

خطوط عمودی این الگو نشان‌دهنده ناحیه‌های زمانی مهمی هستند که ممکن است در آن‌ها روند نمودار تغییر کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، روند قیمت در زمان‌هایی که به خطوط عمودی برخورد داشته، به آن واکنش نشان داده است.

استفاده از خطوط عمودی به عنوان زمان‌های تغییر روند

سوالات متداول

الگوی گن چیست؟

الگوی گن (Gann) یک روش‌ قدیمی تحلیل تکنیکال است که به دلیل کارآمدی، همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. این روش توسط آقای William Delbert Gann که یک  معامله‌گر و نظریه‌پرداز مطرح آمریکایی بود، در سال ۱۹۳۵ معرفی شد.

بادبزن گن (Gann Fan) چیست؟

بادبزن گن از ۹ خط با زاویه‌های مختلف تشکیل شده است. مهم‌ترین خط این الگو، خط میانی است که اصطلاحا به آن «خط ۱/۱» گفته می‌شود. ۸ خط دیگر به طور مساوی یعنی ۴ خط بالا و ۴ خط پایین این خط قرار می‌گیرند. برای رسم الگوی بادبزن گن کافیست خط ۱/۱ را رسم کنید. سایر خطوط متناسب با خط ۱/۱ توسط سامانه رسم می‌شوند.

باکس گن (Gann box) چیست؟

باکس گن در واقع ترکیبی از فیبوناچی زمانی و فیبوناچی ریتریسمنت است و شامل تعدادی خطوط افقی و عمودی است.

باکس گن (Gann box) چه کاربردی دارد؟

می‌توان از خطوط افقی به عنوان حمایت و مقاومت و از خطوط عمودی به عنوان زمان‌های تغییر روند استفاده کرد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
Arash

ممنون از مطلب عالیتون.

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست، از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

mohammad

عااالی بود .مختصر و مفید. البته برای مبتدیها شاید یکم سخت باشه. دم تمام دست اندرکاران کارگذاری مفید، بهترین کارگزاری ایران گرمِ.

کارگزاری مفید

با سلام
از بازخورد شما در خصوص موضوع اعلام شده صمیمانه سپاسگزاریم، جهت پیگیری به واحد مربوط ارجاع داده شد.

پسری در شهر

عالی واقعا دمتون گرم

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

حسینی

با درود فراوان ای کاش فیلم های اموزش بورس و تحلیل های تکنیکال را در سایت مفید داشته باشید تا سرمایه گذاران بتوانند در هر ساعت از شبانه روز دسترسی داشته باشند

کارگزاری مفید

با سلام
از بازخورد شما در خصوص موضوع اعلام شده صمیمانه سپاسگزاریم، جهت پیگیری به واحد مربوط ارجاع داده شد. لازم به ذکر است، در بخش «دوره‌ها» امکان مشاهده ویدئوهای آموزشی ضبط شده را خواهید داشت.

Shahrouz

عالی بود و مفید

کارگزاری مفید

سلام، از همراهی شما کمال تشکر را داریم.