الگوی کندل ستاره صبحگاهی و شامگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی و شامگاهی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۹ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 35189
سطح مبتدی

نمودارها یکی از مهمترین ابزارهای بصری در تحلیل تکنیکال به شمار می‌آیند. در تحلیل تکنیکال برخی الگوهای بازگشتی وجود دارند که هشداردهنده بازگشت قیمت سهم از مسیر قبلی خود است. در این مطلب پس از بیان مقدمه‌ای از نمودارهای شمعی، سعی داریم دو الگوی کندل ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی که از کنار هم قرار گرفتن سه کندل شکل می‌گیرند و جزو الگوهای بازگشتی به شمار می‌آیند را معرفی کرده، همچنین نکاتی را درباره نحوه تشخیص این الگوها و نحوه برخورد با آن‌ها بیان کنیم.

نمودار شمعی چیست؟

همواره یکی از نکاتی که برای فعالیت در بورس باید در نظر گرفت، میزان فشار خرید و فروش است. از نمودارهای شمعی برای پیدا کردن الگوها و همچنین روانشناسی بازار استفاده می‌شود. نمودارهای شمعی متشکل از سه بخش بدنه، سایه بالایی و سایه پایینی است. در نمودار شمعی، بدنه مثبت معمولاً به رنگ سبز یا سفید و بدنه منفی به رنگ قرمز یا مشکی نشان داده می‌شود که البته بستگی به نرم‌افزار مورد استفاده دارد. می‌توان گفت سایه بالایی بیانگر فشار فروش و سایه پایینی بیانگر فشار خرید است. شما می‌توانید با مطالعه مقاله سایه کندل چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟، اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید

نمودار شمعی

الگوی کندل ستاره صبحگاهی (morning star)

الگوی کندل ستاره صبحگاهی در انتهای یک روند نزولی تشکیل می‌شود و نشان‌‌دهنده‌‌ی آغاز یک روند صعودی است. این الگو شامل سه کندل به ترتیب زیر است:

 • کندل بزرگ نزولی
 • کندل با بدنه‌ای کوتاه
 • کندل صعودی

با تشکیل الگوی کندل ستاره صبحگاهی انتظار می‌رود قیمت سهم تغییر جهت داده و به صورت صعودی شود. بنابراین در چنین موقعیتی بهتر است وارد موقعیت خرید سهم شویم و تا ادامه روند صعودی با آن همراه باشیم.

الگوی ستاره صبحگاهی

نشانه‌های الگوی کندل ستاره صبحگاهی

 • اولین نشانه‌ی این الگو یک کندل فرفره یا دوجی (با بدنه کوچک) در انتهای روند، همراه با فاصله (gap) از کندل قبلی (کندلی منفی با بدنه بزرگ) است. بنابراین بدنه کندل اول و دوم همپوشانی ندارند. 
 • کندل دوم نشان از سردرگمی و عدم قطعیت بازار است. لازم به ذکر است رنگ کندل میانی اهمیتی ندارد.
 • کندل سوم حتما باید مثبت و بالاتر از کندل قبل (یعنی همان کندل دوجی یا فرفره) باشد.
 • قیمت بسته شدن کندل سوم باید از نصف کندل اول بالاتر باشد.

الگوی کندل ستاره شامگاهی (evening star)

الگوی کندل ستاره شامگاهی در انتهای یک روند صعودی تشکیل می‌شود و نشان‌‌دهنده‌‌ی آغاز یک روند نزولی است. این الگو شامل سه کندل به ترتیب زیر است:

 • کندل بزرگ صعودی
 • کندل با بدنه‌ای کوتاه
 • کندل نزولی

با تشکیل الگوی کندل ستاره شامگاهی انتظار می‌رود قیمت سهم تغییر جهت داده و به صورت نزولی شود. بنابراین در چنین موقعیتی که یک هشدار به حساب می‌آید، بهتر است وارد موقعیت خرید سهم نشویم. لازم به ذکر است در صورتی که سهم در یک بازار دوطرفه معامله شود، می‌توان در چنین شرایطی و پس از تشکیل الگوی کندل ستاره شامگاهی، با اتخاذ موقعیت فروش، سود کسب کرد. لازم به ذکر است اتخاذ موقعیت فروش، تنها در بازارهای دوطرفه امکان‌پذیر است.

الگوی ستاره شامگاهی

نشانه‌های الگوی کندل ستاره شامگاهی

 • اولین نشانه‌ی این الگو یک کندل فرفره یا دوجی (با بدنه کوچک) در انتهای روند، همراه با فاصله از کندل قبلی (کندلی مثبت با بدنه بزرگ) است. بنابراین بدنه کندل اول و دوم همپوشانی ندارند.
 • کندل دوم نشان از سردرگمی و عدم قطعیت بازار است. لازم به ذکر است رنگ کندل میانی اهمیتی ندارد.
 • کندل سوم حتما باید منفی و پایین‌تر از کندل قبل (یعنی همان کندل دوجی یا فرفره) باشد.
 • قیمت بسته شدن کندل سوم باید از نصف کندل اول پایین‌تر باشد.

معمولا این الگوها به همراه سایر اندیکاتورها مورد تائید قرار می‌گیرند. پیشنهاد می‌کنیم جهت کاهش ریسک معاملاتی، از این ابزار در کنار سایر ابزارهای تکنیکال استفاده کنید.

سوالات متداول

الگوی ستاره صبح‌گاهی چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

الگوی کندل ستاره صبحگاهی در انتهای یک روند نزولی تشکیل می‌شود و نشان‌‌دهنده‌‌ی آغاز یک روند صعودی است. این الگو شامل سه قسمت کندل بزرگ نزولی، کندل با بدنه‌ای کوتاه و کندل صعودی است.

از اولین نشانه‌های شکل‌گیری الگوی کندل ستاره صبحگاهی کدام است؟

اولین نشانه‌ی این الگو یک کندل فرفره یا دوجی (با بدنه کوچک) در انتهای روند، همراه با فاصله (gap) از کندل قبلی (کندلی منفی با بدنه بزرگ) است. بنابراین بدنه کندل اول و دوم همپوشانی ندارند. 

نمودار‌های شمعی از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شوند؟

نمودارهای شمعی متشکل از سه بخش بدنه، سایه بالایی و سایه پایینی است.

الگوی ستاره شامگاهی چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

الگوی کندل ستاره شامگاهی در انتهای یک روند صعودی تشکیل می‌شود و نشان‌‌دهنده‌‌ی آغاز یک روند نزولی است. این الگو شامل سه کندل به ترتیب کندل بزرگ صعودی، کندل با بدنه‌ای کوتاه و کندل نزولی است.

سروش شاه صفی کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
vahid

ممنون از قرار دادن اطلاعات مفید و رایگان در سایتتان

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست، از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

Ata

عالی و مختصر

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست، از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

Maede

در هر تایم فریمی قابل اجراست؟

کارگزاری مفید

با سلام
الگوی کندل ستاره صبحگاهی و شامگاهی در هر تایم‌فریمی قابل اجرا می‌باشد.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
احمد

عالیه ممنونم

کارگزاری مفید

با سلام
از ارائه بازخورد شما صمیمانه سپاسگزاریم.

میلی

عالی و‌کامل و مختصر کیف کردم دیروز کلاس بودم متوجه نشدم استاد چی میگه انقدر لفظ قلم صحبت میکرد الان تاخوندم کامل و دقیق متوجه شدم خیلی ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم، بازخورد شما در کلاس‌های هفتگی بعدی ترتیب اثر داده خواهد شد.