الگوی پوشا مثبت و منفی
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۱۸ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 3151
سطح حرفه ای

الگوی پوشا مثبت و منفی

از الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال برای تشخیص موقعیت تغییر روند استفاده می‌شود. یکی از این الگوها، الگوی پوشا مثبت و منفی نام دارد که در ادامه‌ی مطلب درباره نشانه‌های تشخیص این دو الگو و نحوه برخورد با آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

الگوی پوشا مثبت و منفی چیست؟

الگوی پوشا جزو الگوهای بازگشتی است که از دو شمع با رنگ های متفاوت تشکیل می‌شود و از قدرت بالایی برخوردار است. کلمه پوشا (Engulfing) به این معنا است که تمام بدنه کندل اول توسط کندل دوم احاطه می‌شود. این الگو هشداری از تغییر روند است.

الگوی‌ پو‌شا مثبت (Bullish Engulfing)

این الگو در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان‌دهنده خاتمه آن و تغییر روند به حالت صعودی است. از جمله نشانه‌های این الگو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد.
 • کندل اول منفی (قرمز) و کندل دوم مثبت (سبز) است.
 • بدنه کندل دوم به طور کامل بدنه کندل اول را می‌پوشاند. لازم به ذکر است پوشش کامل سایه ها الزامی نیست ولی در صورت پوشش آن، سیگنال قوی‌تری محسوب می‌شود.
 • فشار خرید بیشتر از فروش است.

الگوی پوشا مثبت (Bullish Engulfing)

الگوی‌ پو‌شا منفی (Bearish Engulfing)

این الگو که عکس الگوی قبل است، در انتهای روند صعودی شکل می‌گیرد و نشان‌دهنده خاتمه آن و تغییر روند به حالت نزولی است. از جمله نشانه‌های این الگو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد.
 • کندل اول مثبت (سبز) و کندل دوم منفی (قرمز) است.
 • بدنه کندل دوم به طور کامل بدنه کندل اول را می‌پوشاند. در اینجا هم پوشش کامل سایه‌ها الزامی نیست ولی در صورت پوشش آن، سیگنال قوی‌تری محسوب می‌شود.
 • فشار فروش بیشتر از خرید است.

الگوی پوشا منفی (Bearish Engulfing)

مواردی که بر اعتبار الگوی پوشا‌ می‌افزاید

 • بدنه کندل دوم، بدنه چند کندل قبل از خود را به طور کامل بپوشاند.
 • بدنه کندل اول کوچک و بدنه کندل دوم خیلی بزرگ باشد.
 • حجم معاملات در کندل دوم بسیار بالا باشد.

بهتر است از این الگو در کنار الگوها و مولفه‌های تکنیکال دیگر استفاده کرد؛ زیرا نه تنها این الگو، بلکه استفاده از سایر الگوها به تنهایی از اهمیت تحلیلی برخوردار نیست.

به طور مثال نمودار زیر را در نظر بگیرید که یک الگوی پوشا مثبت در محدوده سطح حمایت سهم شکل گرفته است. بنابراین در این حالت می‌توان اطمینان بیشتری نسبت به بازگشت روند نزولی به صعودی داشت.

مواردی که بر اعتبار الگوی پوشا‌ می‌افزاید

نحوه معامله با الگوهای پوشا مثبت و منفی

مشاهده الگوی پوشا مثبت در کنار سایر مولفه‌های تکنیکال مانند روند و سطوح بازگشتی، نشان‌دهنده نقطه ورود مناسب (بالای کندل صعودی) و به همین صورت برای الگوی پوشا منفی، نشان‌دهنده نقطه خروج مناسب از سهم است. همچنین حد ضرر برای الگوی پوشا صعودی زیر کندل صعودی (کندل دوم) است. لازم به ذکر است در یک بازار دوطرفه با مشاهده الگوی پوشا منفی در کنار سایر مولفه‌های تکنیکال می‌توان زیر کندل نزولی وارد موقعیت فروش شد و از این طریق سود کسب کرد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments