کندل هیکن آشی و نحوه معامله با آن
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۲۱ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 8985
سطح حرفه ای

کندل هیکن آشی و نحوه معامله با آن

هیکن آشی یکی از مباحث تحلیل تکنیکال بوده و در لغت به معنای کندل میانگین است. هیکن آشی، فهم شمع ژاپنی معمولی و معامله را آسان‌تر می‌کند. در الگوی هيکن آشی باید توانایی پیش‌بینی روند را داشته باشیم، زیرا این الگو در آغاز و پایان روند برای کسب سود کاربرد دارد؛ به همین دلیل استراتژی خوبی برای میان مدت است. در این مقاله قصد داریم نحوه معامله با هیکن آشی و چند استراتژی معاملاتی با این کندل را آموزش دهیم.

در مطلب «انواع نمودار در تحلیل تکنیکال»، انواع نمودار، نوع نمایش هر کدام و اینکه هر نمودار را با چه نوع کندل استیک به نمایش می‌آورند، توضیح داده شد. یکی از نمودارها، نمودار با کندل هیکن آشی (Heiken Ashi) بود. گفتیم هر شمع هیکن آشی با توجه به کندل قبلی خود محاسبه می‌شود و ساختار آن با کندل استیک معمولی متفاوت است؛ بنابراین روش معامله با این کندل‌ها متفاوت است.

فرمول‌های محاسبه کندل هیکن آشی

Close = (open + high + low + close) / 4

High = maximum of high, open, or close (whichever is highest)

Low = minimum of low, open, or close (whichever is lowest)   


Open = (open of previous bar + close of previous bar) / 2

مقیاس قیمت این کندل متفاوت است. کندل استیک معمولی میزان دارایی ما از سهم را نشان می‌دهد، زیرا آن‌ها براساس قیمت پایانی هستند. در حالی که هیکن آشی قیمت میانگین را نشان می‌دهد و با قیمتی که در بازار سهم در حال مبادله است، متفاوت می‌باشد. 

در نمودار شمع هیکن آشی، هیچ شکاف قیمتی دیده نمی‌شود؛ زیرا روش محاسبه هیکن آشی، نمودار قیمت را نرم و هموار می‌کند. همچنین روند قیمت، الگوهای قیمت و نقاط بازگشت بی‌عیب را می‌سازد.  

در بسیاری از بازارها، هیکن‌آشی روی نمودار اعمال می‌شود. در بازار ایران نیز کندل هیکن آشی روی پلتفرم ایزی تریدر مفید قابل اجرا است. 

سیگنال گیری با هیکن آشی

  • کندل‌‌های سبز بدون سایه پایین نشان‌دهنده روند صعودی پر قدرت هستند. در پوزیشن خرید خود باقی بمانید تا سود‌تان بیشتر شود. 
سیگنال‌‌گیری با هیکن آشی

سهم فخوز روی پلتفرم ایزی تریدر مفید با کندل هیکن آشی. شمع سبز بدون سایه پایینی نشان از روند صعودی قدرتمند.

  • کندل‌های قرمز بدون سایه بالایی نشان‌دهنده روند نزولی پر قدرت هستند.  
سیگنال‌‌گیری با هیکن آشی

سهم فخوز روی پلتفرم ایزی تریدر مفید با کندل هیکن آشی. شمع قرمز بدون سایه بالایی. در وسط روند کندل‌هایی با سایه بلند مشاهده می‌کنید که باید منتظر بازگشت روند بمانید. اگر روند برگشت پوزیشن خرید می‌گیریم. در اینجا پس از اتمام کندل بی تفاوت، دوباره روند ادامه یافته است.

  • کندل‌هایی با بدنه کوچک و سایه های بالا و پایین، نشان دهنده تغییر روند هستند. اگر ریسک‌پذیر هستید خرید یا فروش کنید. در غیر این صورت اجازه دهید ابتدا مسیر روند مشخص شود، سپس ترید کنید. 
سیگنال‌‌گیری با هیکن آشی

سهم فخوز روی پلتفرم ایزی تریدر مفید. شمع‌هایی با سایه‌های بلند نشان از نبود روند مشخص در سهم می‌باشد.

تنظیم میانگین متحرک

دو عدد میانگین متحرک ۸ و ۱۴ می‌آوریم، زیرا نقاط برخورد این دو مهم هستند و از مدت کوتاه و بلند میانگین متحرک برای ورود به سهم و خروج از آن استفاده می‌کنیم. حتی می‌توان اندیکاتور میانگین متحرک EMA را با دو عدد کوتاه و بلند مدت ۸ و ۱۴ تنظیم کرد.

تنظیم میانگین متحرک

نمودار وبانک روی پلتفرم ایزی تریدر مفید. با پیشی گرفتن میانگین ۸ روزه از ۱۴ روزه، همچنین پس از دو شمع سبز رنگ بدون سایه پایین، روند صعودی آغاز می‌شود.

تنظیم RSI

اندیکاتور RSI را روی عدد ۷ می‌گذاریم. زمانی که RSI وارد زیر عدد ۳۰ و منطقه اشباع فروش می‌شود، با توجه به نمودار قیمت اقدام به خرید کنید. بهتر است پس از یک روند نزولی حداقل دو کندل هیکن آشی سبز دیده شود. 

تنظیم RSI

سهم وبانک روی پلتفرم ایزی تریدر مفید. با ورود RSI به مناطق اشباع فروش و اشباع خرید، اقدام به خرید یا فروش سهم کنید.

تنظیم استوکاستیک

اگر مایل نیستید هیکن آشی را با RSI بیاورید، با استوکاستیک تنظیم کنید تا بهتر و راحت‌تر بتوانید از شروع روندها آگاه شوید. بهتر است تنظیم استوکاستیک روی اعداد ۱۴-۷-۳ باشد. 

تنظیم استوکاستیک

نمودار وبانک روی پلتفرم ایزی تریدر مفید. با تنظیم استوکاستیک طبق شکل، به راحتی با کمک هیکن آشی معاملات خود را ثبت کنید.

اگر پس از روند صعودی سبز رنگ، دو کندل قرمز پشت هم قرار گیرد، روند صعودی رو به کاهش است و باید مراقب پوزیشن خرید قبلی باشیم تا به موقع آن را ببندیم. اما اگر پس از یک روند نزولی قرمز رنگ دو کندل سبز متوالی قرار گیرد، احتمال بازگشت از  روند نزولی  بسیار زیاد است و باید در بهترین فرصت خرید مناسب را انجام داد. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments