آموزش نحوه خرید صندوق تضمین اصل سرمایه مفید

صندوق تضمین
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۶ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 96848
سطح مبتدی

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید یک «صندوق صدور و ابطالی» است که در نیمه مهرماه ۱۴۰۱ از طریق «ایزی تریدر» پذیره‌نویسی آن انجام شده و فعالیت خود را در ۱ آبان آغاز کرده است. برای آشنایی بیشتر با این صندوق می‌توانید به مطلب صندوق تضمین اصل سرمایه مفید مراجعه کنید.

در ادامه به چگونگی سرمایه‌گذاری در این صندوق می‌پردازیم.

مراحل ثبت سفارش برای خرید واحد‌های صندوق تضمین در مفید اپ

۱- ورود به مفید اپ و انتخاب گزینه «خرید و فروش صندوق»

۲- انتخاب گزینه «درخواست صدور» صندوق تضمین

۳- انتخاب گزینه «خرید» در صفحه صندوق تضمین

۴- وارد کردن مبلغ مدنظر و کلیک بر روی گزینه «درخواست خرید صندوق»

۵- فعال کردن تیک پذیرش قرارداد و انتخاب گزینه «ثبت درخواست خرید صندوق»

خرید واحدهای صندوق تضمین از طریق مفید اپ مرحله ۱ و ۲
خرید واحدهای صندوق تضمین از طریق مفید اپ مرحله ۳ و ۴ و ۵

نکته: اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

مراحل ثبت سفارش برای خرید واحد‌های صندوق تضمین در ایزی‌تریدر

قدم اول

پس از ورود به سامانه معاملاتی ایزی تریدر، بر روی گزینه «سایر» کرده و به قسمت «سرمایه‌گذاری» مراجعه کنید.

بخش سرمایه‌گذاری در ایزی تریدر همراه

بخش سرمایه‌گذاری در ایزی تریدر همراه

بخش سرمایه‌گذاری در ایزی تریدر دسکتاپ

بخش سرمایه‌گذاری در ایزی تریدر دسکتاپ

قدم دوم

«تضمین» را انتخاب کنید.

«تضمین» در ایزی ‌تریدر همراه

«تضمین» در ایزی ‌تریدر همراه

«تضمین» در ایزی ‌تریدر دسکتاپ

«تضمین» در ایزی ‌تریدر دسکتاپ

قدم سوم

گزینه «صدور صندوق» را انتخاب کنید.

«صدور صندوق» در ایزی‌تریدر همراه

«صدور صندوق» در ایزی‌تریدر همراه

«صدور صندوق» در ایزی‌تریدر دسکتاپ

«صدور صندوق» در ایزی‌تریدر دسکتاپ

قدم چهارم

در صورت نیاز قدرت خرید خود را افزایش دهید، مبلغ سرمایه‌گذاری را تعیین کرده و در نهایت درخواست خود را ثبت کنید.

ثبت درخواست صدور از ایزی‌تریدر همراه

ثبت درخواست صدور از ایزی‌تریدر همراه

ثبت درخواست صدور از ایزی‌تریدر دسکتاپ

ثبت درخواست صدور از ایزی‌تریدر دسکتاپ

 

پس از ثبت موفقیت‌آمیز درخواست شما، صدور واحد‌های صندوق بین ۲ تا ۳ روز کاری بعد انجام خواهد شد.

سرمایه گذاری در تضمین از طریق سایت صندوق

روش دیگر برای سرمایه گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، خرید واحد‌ها از طریق سایت هر صندوق است. در این روش، پس از مراجعه به سایت صندوق تضمین، با انتخاب یکی از گزینه های «ورود، صدور واحد، ابطال واحد»، وارد فرایند سرمایه‌گذاری در تضمین خواهید شد.

در صورتیکه نام کاربری و رمز عبور اختصاصی خود را به خاطر دارید، می‌توانید وارد کاردکس صندوق شوید، در غیر اینصورت گزینه «فراموشی رمز عبور» را بزنید. پس از انتخاب این گزینه و انتخاب روش «بازیابی کلمه عبور با استفاده از شماره تلفن همراه»، دسترسی به نام کاربری و رمز عبور جدید برای شما فراهم خواهد شد.

نکته: برای ورود به پنل سایت صندوق، می‌توانید از گزینه «ورود از طریق مفید» و با نام کاربری و رمز عبور یکپارچه مفید خود وارد سایت صندوق شوید.

ورود از طریق مفید

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید: صدور و ابطال اینترنتی صندوق های کارگزاری مفید

سوالات متداول 

چه کسی اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران صندوق تضمین را تضمین می‌کند؟

شرکت سبدگردان مفید به‌عنوان رکن ضامن صندوق تضمین، اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند.

آیا امکان ابطال واحدهای صندوق تضمین قبل از ۶ ماه وجود دارد؟

بله هیچ‌گونه محدودیتی برای ابطال واحدهای صندوق تضمین قبل از ۶ ماه تقویمی (۱۸۰ روز) وجود ندارد.

آیا محدودیتی در میزان (درصد) سود سرمایه‌گذاران صندوق تضمین وجود دارد؟

خیر، هیچ سقفی برای سود سرمایه‌گذاران در صندوق وجود ندارد. 

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
102 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا رئیسی

سلام وقت بخیر
فرض کنید من 100 میلیون تومان در صندوق تضمین قرار می دهم و 6 ماه هم در این صندوق قرار میگیره اگر قبل از 6 ماه بازار خوب نباشد و صندوق زیان شناسایی کند و پول من به 90 میلیون کاهش پیدا کند بعد از 6 ماه صندوق تضمین 100 میلیون رو تضمین می کنه یا 90 میلیون رو؟!
با تشکر…

کارگزاری مفید

با سلام در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند.
همچنین در هر زمانی پس از سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه مفید امکان ابطال واحدها و خارج کردن سرمایه از این صندوق وجود دارد ولی توجه داشته باشید که مدت زمان سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین سرمایه در این صندوق، 6 ماه (180 روز) می‌باشد و در صورت خروج پول قبل از بازه زمانی تعیین شده، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد.
به طور مثال درصورتی‌که اصل پول سرمایه‌گذاری 100میلیون تومان باشد و قبل از 6 ماه، اصل سرمایه از صندوق خارج گردد، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد، اما پس از 6 ماه (180 روز)، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری‌شده که همان 100 میلیون تومان است را تضمین خواهد کرد.

سینا

میزان کارمزد صندوق چقدر هست؟ و از کجا میشه به امید نامه صندوق دسترسی پیدا کرد ؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» سالانه می‌باشد که به‌صورت روزانه در NAV صندوق محاسبه می‌شود.
همچنین علاوه بر کارمزدهای معمول صندوق‌های مختلط، رکن ضامن به‌صورت سالیانه 2.5 درصد کارمزد از سهام صندوق و 0.5 درصد کارمزد از اوراق صندوق که به‌صورت روزانه در NAV محاسبه می‌شود. همچنین امکان بررسی امیدنامه این صندوق در بخش «درباره صندوق» در سایت صندوق تضمین مفید مهیاست.

محسن نادرپور

وقت بخیر
فرض کنیم مبلغ وانهاده در صندوق مفید را قبل از 6 ماه خارج نماییم و همانطور که درج نموده اید اصل مبلغ را هم تضمین نمی کنید،چنانچه در این مدت صندوق ضرر ده نبوده باشد .
بطور معمول چند درصد سود به سهام دار تعلق خواهد گرفت و چند درصد سود سهام به صندوق خواهد رسید ،لطفا نحوه محاسبات را براساس قانون تشریح فرمایید.
سپاسگزارم

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» سالانه می‌باشد که به‌صورت روزانه در NAV صندوق محاسبه می‌شود. همچنین علاوه بر کارمزدهای معمول صندوق‌های مختلط، رکن ضامن به‌صورت سالیانه 2.5 درصد کارمزد از سهام صندوق و 0.5 درصد کارمزد از اوراق صندوق که به‌صورت روزانه در NAV محاسبه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر درباره نحوه عملکرد و بازدهی صندوق، جهت دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

اکبر

سلام آیا درصد سود برای یک سال بالاتر معلومه چند درصده؟

کارگزاری مفید

با سلام.
این صندوق پیش‌بینی سود ندارد. بازدهی صندوق ها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در پرتفوی آنها موجود است.

اصغر کهندل

سلام وخسته نباشید مبلغ 100تومان بعد از 6ماهه باسودمتقبل می شوند یا خیر فقط پول خودمان برمیگردانند و ایاسودهم تعلق میگیرد یا خیر؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. در صورتی که حداقل زمان سرمایه‌گذاری شما در صندوق تضمین اصل سرمایه مفید شش ماه باشد، از مزیت تضمین آورده اولیه این صندوق بهره‌مند خواهید شد و در صورت زیان این صندوق، اصل سرمایه‌ شما حفظ شده و مشمول ضرر نخواهد شد و در صورتی که فعالیت صندوق سودآور باشد، سود سرمایه‌گذاری به شما تعلق خواهد گرفت. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
راحله شاه‌محمد

سلام
وقت به خیر
آیا کف مشخصی برای سود سالانه توسط صندوق پیش‌بینی می‌شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» یک صندوق مختلط است، بازده از پیش تعیین شده‌ای برای آن وجود ندارد. ترکیب دارایی این صندوق به صورت حداقل 30 درصد و حداکثر 70 درصد به صورت متغیر در سهام شرکت‌ها و در اوراق با درآمد ثابت می‌باشد.
سود و زیان صندوق از مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه می‌گردد.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
احسان محمدزمانی

با سلام
اگر قبل از 6 ماه سرمایه گذاری در صندوق تضمین بازار بورس صعودی باشد امکان برداشت اصل پول و سود وجود دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
بله، پس از سرمایه‌گذاری در صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» امکان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری را در هر زمان خواهید داشت و با توجه به تحلیل خود از شرایط بازار و صندوق می‌توانید اقدام به صدور و ابطال نمایید و محدودیتی برای شما لحاظ نخواهد شد.
در صورت تمایل به استفاده از مزیت «تضمین آورده نقدی» می‌بایست مدت زمان سرمایه‌گذاری شما در این صندوق حداقل شش ماه باشد.

محمد کرامتی

صندوق تضمین مفید ، ایا صندوق با درامد ثابت هست ؟

کارگزاری مفید

با سلام
خیر، صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. ترکیب دارایی صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» به صورت حداقل 30 درصد و حداکثر 70 درصد به صورت متغیر در سهام شرکت‌ها و در اوراق با درآمد ثابت می‌باشد. و این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

امیری

باسلام
سود سرمایه گذاری در این صندوق از محل تفاوت قیمت صدور و ابطال واحدها حاصل میشود؟ وسوال دوم اینکه چطور میشه از پرتفوی سهام این صندوق مطلع شد؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین مفید» تقسیم سود ماهانه و یا دوره‌ای نداشته و سود و یا زیان سرمایه‌گذاران به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال واحدهای آن تعیین می‌گردد.
در صورتی که قصد بررسی پرتفوی صندوق‌ « تضمین اصل سرمایه مفید» را دارید، می‌توانید وارد سایت کدال شده و نام صندوق را جست‌وجو نمایید. سپس گزارش‌ «صورت وضعیت پرتفوی صندوق سرمایه‌گذاری» را بررسی نمایید.
همچنین می‌توانید وارد سایت صندوق مد نظر شده و از قسمت «گزارش‌های صندوق»، گزینه «ترکیب دارایی‌های دوره‌ای» را انتخاب نمایید.

رضا کریمی

سلام این صندوق سرمایه های دریافتی را در کجا سرمایه گذاری خواهد کرد ایا در اوراق هست در سهام هست و سود صندوق چگونه حساب می شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد.
ترکیب دارایی صندوق «تضمین اصل سرمایه مفید» حداقل 30 درصد و حداکثر 70 درصد به صورت متغیر در سهام شرکت‌ها و در اوراق با درآمد ثابت می‌باشد و این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد.
در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. همچنین این صندوق تقسیم سود ماهانه و یا دوره‌ای نداشته و سود و یا زیان سرمایه‌گذاران به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال واحدهای آن تعیین می‌گردد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.