آموزش نحوه خرید صندوق تضمین اصل سرمایه مفید

تضمین مفید
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۳۰ مرداد ۱۴۰۱
تعداد بازدید 75237
سطح مبتدی

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید نوعی «صندوق صدور و ابطالی» است که به‌زودی از طریق سامانه معاملاتی «ایزی‌تریدر» پذیره‌نویسی خواهد شد. برای آشنایی با نحوه شرکت در پذیره‌نویسی صندوق تضمین ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

برای شرکت در پذیره‌نویسی تضمین می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به ایزی تریدر وارد شوید و سفارش خود را ثبت کنید:

مراحل ثبت سفارش برای خرید واحد‌های صندوق تضمین در ایزی‌تریدر

قدم اول

برای شرکت در پذیره‌نویسی ابتدا باید به سامانه معاملاتی ایزی‌تریدر وارد شوید و در قسمت دیده‌بان با کلیک بر روی گزینه «پذیره‌نویسی تضمین مفید» به صفحه اطلاعات مربوط به صندوق تضمین اصل سرمایه مفید وارد شوید. 

آموزش نحوه خرید صندوق تضمین 01

قدم دوم

در این صفحه اطلاعاتی هم‌چون نام نماد (صندوق)، تاریخ و زمان عرضه و قیمت واحد به شما نمایش داده می‌شود. در این مرحله دکمه «ثبت سفارش» را انتخاب کنید.

آموزش نحوه خرید صندوق تضمین 02

قدم سوم

در این مرحله شما باید مبلغ مورد نظر خود را برای شرکت در پذیره‌نویسی صندوق وارد و گزینه «تایید» را انتخاب کنید.

توافق‌نامه خرید واحدهای صندوق تضمین

برای خرید واحدهای صندوق تضمین مفید، باید توافق‌نامه‌ای که بر اساس قوانین سازمان بورس است را بپذیرید. این توافق‌نامه پیش از ثبت سفارش به شما نمایش داده می‌شود و متن آن به شرح زیر است:

  • هدف از تشکیل صندوق، جمع آوری وجوه سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادری است که خصوصیات آن در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر شده است.
  • تکمیل و ثبت درخواست صدور/پذیره نویسی  و ابطال در صندوق به منزله قبول مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق و پذیرش تمامی ریسک‌های سرمایه‌گذاری احتمالی، مندرج در مستندات مذکور است.
  • صدور کلیه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری از قدرت خرید مشتری نزد کارگزاری صورت می‌پذیرد، و درخواست صدور به منزله مجوز جهت برداشت از حساب مشتری نزد کارگزاری، بابت انتقال به حساب صندوق تضمین مفید می‌باشد.
  • دوره نگهداری واحدهای سرمایه‌گذاری جهت تضمین اصل مبلغ سرمایه‌گذاری حداقل ۱۸۰ روز تقویمی از زمان شروع به فعالیت صندوق می‌باشد. بنابراین چنانچه مشتری قبل از گذشت دوره نگهداری اقدام به ابطال واحدهای صندوق کند،‌ صرفا سهم وی از دارایی‌های صندوق به وی پرداخت می‌شود و هیچگونه جبران زیان احتمالی تعلق نخواهد گرفت.
  • در صورت تکمیل سقف واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، مبلغ واریز شده جهت شرکت در پذیره‌نویسی توسط کارگزاری به یکی از حساب‌های معرفی شده مشتری نزد کارگزار واریز می‌شود.
  • در مواردی که رویدادهای اجتناب‌ناپذیر و خارج از کنترل رخ دهد و سامانه قادر به ارائه خدمات نباشد، مسئولیتی متوجه سامانه و کارگزاری نخواهد بود.

سوالات متداول 

چه کسی اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران صندوق تضمین را تضمین می‌کند؟

شرکت سبدگردان مفید به‌عنوان رکن ضامن صندوق تضمین، اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند.

آیا امکان ابطال واحدهای صندوق تضمین قبل از ۶ ماه وجود دارد؟

بله هیچ‌گونه محدودیتی برای ابطال واحدهای صندوق تضمین قبل از ۶ ماه تقویمی (۱۸۰ روز) وجود ندارد.

آیا محدودیتی در میزان (درصد) سود سرمایه‌گذاران صندوق تضمین وجود دارد؟

خیر، هیچ سقفی برای سود سرمایه‌گذاران در صندوق وجود ندارد. 

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
64 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا رئیسی

سلام وقت بخیر
فرض کنید من 100 میلیون تومان در صندوق تضمین قرار می دهم و 6 ماه هم در این صندوق قرار میگیره اگر قبل از 6 ماه بازار خوب نباشد و صندوق زیان شناسایی کند و پول من به 90 میلیون کاهش پیدا کند بعد از 6 ماه صندوق تضمین 100 میلیون رو تضمین می کنه یا 90 میلیون رو؟!
با تشکر…

کارگزاری مفید

با سلام در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. همچنین در هر زمانی پس از سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین امکان ابطال واحدها و خارج کردن سرمایه از این صندوق وجود دارد ولی توجه داشته باشید که مدت زمان سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین سرمایه در این صندوق، 6 ماه (180 روز) می‌باشد و در صورت خروج پول قبل از بازه زمانی تعیین شده، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد. به طور مثال درصورتی‌که اصل پول سرمایه‌گذاری 100میلیون تومان باشد و قبل از 6 ماه، اصل سرمایه از صندوق خارج گردد، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد، اما پس از 6 ماه (180 روز)، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری‌شده که همان 100 میلیون تومان است را تضمین خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

سیامک صالح

پس نتیجه میگیریم ممکن است پس از شش ماه هیچ سودی به سرمایه گزار تعلق نگیرد و فقط اصل پول خودرا بتواند دریافت کند

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط می‌باشد که حداقل 30 درصد و حداکثر 70 درصد از دارایی‌های آن در سهام شرکت‌ها و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. لذا این صندوق دارای ریسک کمتری نسبت به صندوق‌های سهامی می‌باشد ولی با این حال به دلیل سرمایه‌گذاری در سهام، از ریسک برخوردار است. به همین دلیل می‌تواند سودآوری بیشتری نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت داشته باشد. لذا کارگزاری مفید جهت ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری با بازدهی مناسب و حدف ریسک‌های احتمالی، صندوق «تضمین مفید» را ایجاد کرده است تا سرمایه‌گذاران علاوه بر کسب سود، متحمل ضرر و زیان در اصل مبلغ سرمایه‌گذاری خود نشوند.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

علیرضا

حداقل سود در ماه چقدر و یا چگونه محاسبه میشود؟
و آیا پرداخت سود ماهیانه است یا غیر از آن ؟

کارگزاری مفید

با سلام
این صندوق تقسیم سود ماهانه و یا دوره‌ای نداشته و سود و یا زیان سرمایه‌گذاران به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال واحدهای آن تعیین می‌گردد. جهت دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

علی اصغر اتحادیه

سلام
امیدوارم برای کسانیکه سالهاست با کارگزاری مفید کار می کنندو تمایل به خرید واحدهای صندوق را دارند امکانات ویژه ای در نظر گرفته شود
وسوالم اینکه ابطال واحدها نیز از طریق سامانه ایزی تریدز امکان پذیر هست یا خیر؟

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر شرکت در پذیره‌نویسی صندوق «تضمین مفید» برای تمامی افراد به صورت یکسان در نظر گرفته شده است و پیشنهاد شما به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.
همچنین امکان شرکت در پذیره‌نویسی این صندوق از طریق سامانه ایزی‌تریدر وجود داشته و پس از اتمام پذیره‌نویسی، امکان صدور و ابطال واحدهای آن از طریق اپلیکیشن مفید و سایت صندوق مهیا خواهد بود.

Last edited 17 روز قبل by کارگزاری مفید
سینا

میزان کارمزد صندوق چقدر هست؟ و از کجا میشه به امید نامه صندوق دسترسی پیدا کرد ؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد صندوق «تضمین مفید» سالانه می‌باشد که به‌صورت روزانه در NAV صندوق محاسبه می‌شود. همچنین علاوه بر کارمزدهای معمول صندوق‌های مختلط، رکن ضامن به‌صورت سالیانه 2.5 درصد کارمزد از سهام صندوق و 0.5 درصد کارمزد از اوراق صندوق که به‌صورت روزانه در NAV محاسبه می‌شود. همچنین امکان بررسی امیدنامه این صندوق در بخش «درباره صندوق» در سایت صندوق تضمین مفید مهیاست.

محسن نادرپور

وقت بخیر
فرض کنیم مبلغ وانهاده در صندوق مفید را قبل از 6 ماه خارج نماییم و همانطور که درج نموده اید اصل مبلغ را هم تضمین نمی کنید،چنانچه در این مدت صندوق ضرر ده نبوده باشد .
بطور معمول چند در سود به سهام دار تعلق خواهد گرفت و چند درصد سود سهام به صندوق خواهد رسید ،لطفا نحوه محاسبات را براساس قانون تشریح فرمایید.
سپاسگزارم

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد صندوق «تضمین مفید» سالانه می‌باشد که به‌صورت روزانه در NAV صندوق محاسبه می‌شود. همچنین علاوه بر کارمزدهای معمول صندوق‌های مختلط، رکن ضامن به‌صورت سالیانه 2.5 درصد کارمزد از سهام صندوق و 0.5 درصد کارمزد از اوراق صندوق که به‌صورت روزانه در NAV محاسبه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر درباره نحوه عملکرد و بازدهی صندوق، جهت دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

اکبر

سلام آیا درصد سود برای یک سال بالاتر معلمه چند درصده؟

کارگزاری مفید

با سلام.
این صندوق پیش‌بینی سود ندارد. بازدهی صندوق ها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در پرتفوی آنها موجود است.

محمد

سلام خدا قوت

فرض من ۱۰۰میلیون در صندوق تضمین مفید قرار بدم حداکثر سود و حداقل سود مشخص هست یا خیر؟منظور درصد ثابتی دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. ترکیب دارایی صندوق «تضمین مفید» به صورت حداقل 30 درصد سرمایه‌گذاری در اوراق درآمد ثابت و حداکثر 70 درصد سرمایه‌گذاری در سهام می‌باشد. توجه فرمایید که متغییر بودن این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. لازم به ذکر است که حداقل زمان سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید برای بهره‌مندی از مزیت تضمین آورده اولیه، شش ماه است. لذا این صندوق دارای بازه سود ثابتی می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را در سایت آموزش مفید مطالعه نمایید. برای دسترسی به سامانه‌ی آموزش مفید می‌توانید عبارت «آموزش مفید» را جستجو نمایید.

اصغر کهندل

سلام وخسته نباشید مبلغ 100تومان بعد از 6ماهه باسودمتقبل می شوندیاخیرفقط پول خودمان برمیگردانندوایاسودهم تعلق میگیردیاخیر

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. در صورتی که حداقل زمان سرمایه‌گذاری شما در صندوق تضمین مفید شش ماه باشد، از مزیت تضمین آورده اولیه این صندوق بهره‌مند خواهید شد و در صورت زیان این صندوق، اصل سرمایه‌ شما حفظ شده و مشمول ضرر نخواهد شد و در صورتی که فعالیت صندوق سودآور باشد، سود سرمایه‌گذاری به شما تعلق خواهد گرفت. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

Last edited 17 روز قبل by کارگزاری مفید
راحله شاه‌محمد

سلام
وقت به خیر
آیا کف مشخصی برای سود سالانه توسط صندوق پیش‌بینی می‌شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط است، بازده از پیش تعیین شده‌ای برای آن وجود ندارد. ترکیب دارایی این صندوق به صورت حداقل 30 درصد سرمایه‌گذاری در اوراق درآمد ثابت و حداکثر 70 درصد سرمایه‌گذاری در سهام می‌باشد. توجه فرمایید که متغیر بودن این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید.

Last edited 17 روز قبل by کارگزاری مفید
رزا

میشه بگید چند درصد سود داره ؟به طور تقریبی

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط است، بازده از پیش تغیین شده‌ای برای آن وجود ندارد. ترکیب دارایی این صندوق به صورت حداقل 30 درصد سرمایه‌گذاری در اوراق درآمد ثابت و حداکثر 70 درصد سرمایه‌گذاری در سهام می‌باشد. توجه فرمایید که متغیر بودن این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن» را مطالعه نمایید. همچنین در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

Last edited 17 روز قبل by کارگزاری مفید