صندوق سرمایه گذاری ممتاز

صندوق سرمایه گذاری ممتاز
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید: 27244
سطح مبتدی

صندوق سرمایه‌گذاری توسعه ممتاز که به اختصار به آن صندوق ممتاز گفته می‌شود، تنها صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط کارگزاری مفید است. در ادامه به معرفی صندوق‌ ممتاز و بیان ویژگی‌ها و نحوه سرمایه‌گذاری در آن پرداخته شده است. 

صندوق ممتاز چگونه صندوقی است؟

صندوق ممتاز تنها صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط کارگزاری مفید است که فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ آغاز کرد.

صندوق‌ ممتاز به عنوان یک صندوق‌ مختلط، دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.

لازم به ذکر است که نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نام صندوق‌های شاخصی وجود دارد که در آن ریسک مدیریتی صندوق حذف شده است.

برای سرمایه گذاری در صندوق ممتاز چه هزینه‌هایی باید انجام داد؟

برای شروع و پایان سرمایه‌ گذاری در همه صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه کشور نیاز است تا مبلغی را به عنوان قیمت صدور و قیمت ابطال پرداخت کنید.

در ادامه هزینه صدور و ابطال صندوق‌ ممتاز بررسی شده است:

هزینه صدور

برای صدور واحدهای صندوق ممتاز مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور توسط سرمایه گذار به صندوق‌ سرمایه گذاری پرداخت می‌شود.

هزینه ابطال

هزینه‌های مربوط به ابطال واحدهای صندوق‌ ممتاز، به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم می‌شود.

هزینه ثابت ابطال در هر مرحله (و بدون توجه به تعداد واحدهایی که قرار است ابطال شود)، مبلغ ۲ هزار تومان است.

چنانچه فاصله زمانی ابطال واحدهای صندوق ‌ممتاز نسبت به صدور آن‌ها کمتر از ۳۰ روز باشد، علاوه بر هزینه ثابت ابطال، جریمه ابطال هر واحد نیز معادل یک درصد از قیمت ابطال آن است که از سرمایه گذار دریافت می‌شود.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق ممتاز چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه ‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال تحت مدیریت کارگزاری مفید، خرید حداقل یک واحد از این صندوق‌هاست. شما همواره می‌توانید با مراجعه به سایت صندوق ‌‌ممتاز از قیمت صدور و ابطال واحدهای صندوق‌ ‌ممتاز به صورت روزانه مطلع شوید.

برای بررسی میزان بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق ممتاز چه کار کنیم؟

پس از سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری ممتاز می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق‌ و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

بازدهی صندوق ممتاز چقدر است؟

بازدهی صندوق ممتاز وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. 

شما در هر زمانی می‌توانید بازدهی صندوق ‌ممتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق‌ ‌ممتاز در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت ‌صندوق ممتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازده صندوق ممتاز

با بررسی تصویر فوق مشخص می‌شود که صندوق ممتاز به علت پوشش ریسک مناسب در بازه‌های نزولی بازار به خوبی توانسته است افت ارزش دارایی مشتریان خود را کاهش دهد. همچنین در بلند مدت نیز بازدهی این صندوق بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بازدهی مثبت شاخص بازار بورس بوده است که برای سرمایه گذاران یک صندوق مختلط که به طور معمول دارای ریسک و بازدهی متوسط است، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

چگونه در صندوق ممتاز سرمایه گذاری کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ممتاز کافی است تا ۴ مرحله زیر را طی کنید.

۱) چنانچه مشتری کارگزاری مفید نمی‌باشید، از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت نام کنید. سپس مراحل احراز هویت سجام در کارگزاری مفید را کامل کنید.

۲) روی لینک کلیک کرده و اپلیکیشن مفید را نصب کنید. سپس با استفاده از کد ملی و رمز عبورتان وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که رمزتان را به خاطر ندارید روی «فراموشی رمز عبور» کلیک کنید.

۳) با استفاده از موجودی نقد حسابتان نزد کارگزاری مفید می‌توانید در صندوق ممتاز یا سایر صندوق های مفید سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله صدور و ابطال اینترنتی صندوق را بخوانید.

سوالات متداول

صندوق‌ ممتاز کارگزاری مفید چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری ممتاز تنها صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط کارگزاری مفید است. این صندوق فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ آغاز کرد.

نسبت سرمایه‌گذاری در صندوق‌ ممتاز چگونه است؟

صندوق‌ ممتاز به عنوان یک صندوق‌ مختلط، دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند.

ریسک و بازدهی صندوق‌ ممتاز چه میزان است؟

ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.

برای بررسی میزان بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق ممتاز چه کار کنیم؟

می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
18 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عرفان حیدری

سود صندوق ممتاز چطور دریافت میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «ممتاز» کارگزاری مفید یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. صندوق ممتاز، دارای پرداخت سود دوره‌ای نبوده و سود سرمایه‌گذار در زمان ابطال واحد و به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه می‌گردد. جهت بررسی بازدهی صندوق ممتاز در بازه‌های زمانی مختلف، به صفحه صندوق ممتاز در سایت کارگزاری مفید مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید به قسمت «گزارش‌های صندوق‌» سایت صندوق‌ ممتاز مراجعه کرده و بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
عبداله مقصودی

متاسفانه اخرش هم نفهمیدم که سرمایه گذاری صندوق شاخصی یعنی چی وکجا سرمایه گذاری میشه

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص که به اختصار به آن‌ها صندوق‌های شاخصی می‌گویند، با این هدف تاسیس می‌شوند که بازدهی مشابه با یک شاخص مشخص که می‌تواند هر یک از شاخص‌های بازار سرمایه باشد، داشته باشند. به این معنا که مشابه نوسانات شاخص مورد نظر نوسان کند و حتی المقدور بازدهی‌ای بهتر از آن کسب نماید.
لذا مدیران صندوق‌ «آرام» در تلاش‌اند تا سبدی از اوراق بهادار با ترکیب و اوزان متناسب با یک شاخص کل را تشکیل دهند تا بر این اساس عملکردی مشابه با عملکرد شاخص کل داشته باشند. در این صندوق نقش مدیریت، یک نقش غیرفعال است و تنها در راستای انطباق ترکیب وزن اوراق موجود در سبد با شاخص کل تلاش‌هایی صورت می‌گیرد.‌
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقالات «صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی (Index fund)» و «صندوق ETF آرام؛ سرمایه‌گذاری با روند شاخص» را مطالعه نمایید.

رضا

آمار زیان هفتگی و ماهیانه،سه ماهه و ۶ ماهه صندوق توسعه ممتاز مفید در دیتا بورس نشان می‌دهد چه عملکرد هوشمندانه ای دارد

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی و بازخورد ارزشمند شما مایه قوت قلب ماست.

علی

سود ماهیانه ای که توی توضیحات صندوق هست به چه معنیه یعنی هرماه سودی واریز میشه به حساب؟
اگه واریز میشه کدوم حساب؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق مختلط ممتاز صدور و ابطالی بوده و تقسیم سود ماهانه ندارد. از مابه تفاوت قیمت صدور و ابطال کسب سود می کنید.

زهرا

سلام من چطور میتونم ابطال کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام.
می توانید از طریق اپلیکیشن مفید وارد شوید و از قسمت صندوق‌های مفید اقدام به ابطال واحدهای صندوق نمایید. از طریق ایزی تریدر، بخش سرمایه گذاری نیز می‌توانید صدور و یا ابطال داشته باشید همچنین می توانید وارد سایت صندوق ممتاز شوید و از قسمت ورود یکبار فراموشی رمز بزنید و نام کاربری دریافت کنید پس از ورود به کاردکس صندوق، ابطال صندوق را ثبت کنید. فرآیند ابطال صندوق ممتاز 2 تا 3 روز کاری زمان می‌برد.

مهران خلفیان

سلام،درزمان صدوریاابطال یه بازه زمانی ۳یا۴روزه وجوددارد،خواستم بدانم که آیااین به اصطلاح کسب درآمد، همان زمان ثبت درخواست است یا زمان تاییدآن؟

کارگزاری مفید

باسلام
صدور صندوق ممتاز اگر به صورت فیش پرداخت نمایید مبلغ مورد نظر را طی 2 الی 3 روز کاری زمان میبرد و اگر از مانده نزد کارگزاری یا به صورت آنی انجام دادید 3 الی 4 روز کاری زمان میبرد. ابطال صندوق پروسه اش 2 تا 3 روز کاری زمان میبرد تا به شماره حسابی که در سایت صندوق ثبت کردید واریز شود.

علی

سلام.بعد‌از‌خرید.صندوق.‌تعدادی‌که‌خریدیم.مثل‌ سهام‌در‌پرتفوی‌قابل‌مشاهده‌هست؟

کارگزاری مفید

باسلام
پس از خرید صندوق های غیر مستقیم مانند ممتاز میتوانید در قسمت سرمایه گذاری سامانه ایزی تریدر یا در اپلیکیشن مفید، دارایی خود را روی صندوق مورد نظر مشاهده فرمایید.

علی

من ۵ روز کاری درخواست ابطال دادم و ابطال تایید شده ولی هنوز مبلغی برای من واریز نشده

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت پیگیری این مورد از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

علی

آقا سلام و خسته نباشید
من درخواست ابطال صندوق ممتاز مفیدم تایید شده ولی بعد از یک هفته هنوز پولی به حسابم واریز نشده کی واریز میشه؟باید قبلش کاری بکنم؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق های سهامی و مختلط پروسه ابطالشون 2 تا 3 روز کاری زمان میبرد تا به شماره حسابی که در سایت صندوق مورد نظر ثبت کردید واریز شود. جهت بررسی دقیق‌تر، از طریق شماره تماس پشتیبانی 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.