صندوق سرمایه گذاری ممتاز

صندوق سرمایه گذاری ممتاز
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 33793
سطح مبتدی

صندوق سرمایه‌گذاری توسعه ممتاز که به اختصار به آن صندوق ممتاز گفته می‌شود،یک صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط است. در ادامه به معرفی صندوق‌ ممتاز و بیان ویژگی‌ها و نحوه سرمایه‌گذاری در آن پرداخته شده است. 

صندوق ممتاز چگونه صندوقی است؟

صندوق ممتاز اولین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط کارگزاری مفید است که فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ آغاز کرد.

صندوق‌ ممتاز به عنوان یک صندوق‌ مختلط، دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.

برای سرمایه گذاری در صندوق ممتاز چه هزینه‌هایی باید انجام داد؟

برای شروع و پایان سرمایه‌ گذاری در اکثر صندوق های سرمایه گذاری صدور و ابطالی بازار سرمایه نیاز است تا مبلغی را به عنوان کارمزد صدور و ابطال پرداخت کنید.

در ادامه کارمزد صدور و ابطال صندوق‌ ممتاز بررسی شده است:

هزینه صدور

هیچ کارمزدی برای صدور واحد‌های صندوق ممتاز پرداخت نمی‌شود.

هزینه ابطال

هزینه‌های مربوط به کامزد ابطال واحدهای صندوق‌ ممتاز، به صورت متغیر است.

چنانچه فاصله زمانی ابطال واحدهای صندوق ‌ممتاز نسبت به صدور آن‌ها کمتر از ۳۰ روز باشد، یک درصد از قیمت ابطال تحت عنوان جریمه ابطال از سرمایه گذار دریافت می‌شود.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق ممتاز چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه ‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال تحت مدیریت کارگزاری مفید، خرید حداقل یک واحد از این صندوق‌هاست. شما همواره می‌توانید با مراجعه به سایت صندوق ‌‌ممتاز از قیمت صدور و ابطال واحدهای صندوق‌ ‌ممتاز به صورت روزانه مطلع شوید.

برای بررسی میزان بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق ممتاز چه کار کنیم؟

پس از سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری ممتاز می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق‌ و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

بازدهی صندوق ممتاز چقدر است؟

بازدهی صندوق ممتاز وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. 

شما در هر زمانی می‌توانید بازدهی صندوق ‌ممتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق‌ ‌ممتاز در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت ‌صندوق ممتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۳۱ تیر ۱۴۰۲ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازده صندوق ممتاز

با بررسی تصویر فوق مشخص می‌شود که صندوق ممتاز به علت پوشش ریسک مناسب در بازه‌های نزولی بازار به خوبی توانسته است افت ارزش دارایی مشتریان خود را کاهش دهد. همچنین در بلند مدت نیز بازدهی این صندوق بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بازدهی مثبت شاخص بازار بورس بوده است که برای سرمایه گذاران یک صندوق مختلط که به طور معمول دارای ریسک و بازدهی متوسط است، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

چگونه در صندوق ممتاز سرمایه گذاری کنم؟

 برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ممتاز کافی است گام‌های زیر را انجام دهید:

۱- ورود به مفید اپ و انتخاب گزینه «خرید و فروش صندوق»

۲- انتخاب گزینه «درخواست صدور» صندوق ممتاز

۳- انتخاب گزینه «خرید» در صفحه صندوق ممتاز

۴- وارد کردن مبلغ مدنظر و کلیک بر روی گزینه «درخواست خرید صندوق»

۵- فعال کردن تیک پذیرش قرارداد و انتخاب گزینه «ثبت درخواست خرید صندوق»

خرید واحدهای صندوق ممتاز از طریقمفید اپ مرحله ۱ و ۲
خرید واحدهای صندوق ممتاز از طریق مفید اپ مرحله ۳ و ۴ و ۵

لازم به ذکر است که از طریق سایت صندوق ممتاز، بخش «سرمایه‌گذاری» در ایزی تریدر و همچنین مراجعه حضوری به شعب کارگزاری مفید نیز امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق‌ را خواهید داشت.

برای ورود به پنل کاربری سایت صندوق ممتاز، ابتدا باید یکی از گزینه های «ورود، صدور واحد، ابطال واحد» را انتخاب کنید.
در صورتیکه نام کاربری و رمز عبور اختصاصی خود را به خاطر دارید، می‌توانید وارد کاردکس صندوق شوید، در غیر اینصورت گزینه «فراموشی رمز عبور» را بزنید. پس از انتخاب این گزینه و انتخاب روش «بازیابی کلمه عبور با استفاده از شماره تلفن همراه»، دسترسی به نام کاربری و رمز عبور جدید برای شما فراهم خواهد شد.

نکته: برای ورود به پنل سایت صندوق، می‌توانید از گزینه «ورود از طریق مفید» و با نام کاربری و رمز عبور یکپارچه مفید خود وارد سایت صندوق شوید.

ورود از طریق مفید

نکته: اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

سوالات متداول

صندوق‌ ممتاز کارگزاری مفید چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری ممتاز تنها صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط کارگزاری مفید است. این صندوق فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ آغاز کرد.

نسبت سرمایه‌گذاری در صندوق‌ ممتاز چگونه است؟

صندوق‌ ممتاز به عنوان یک صندوق‌ مختلط، دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند.

ریسک و بازدهی صندوق‌ ممتاز چه میزان است؟

ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.

برای بررسی میزان بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق ممتاز چه کار کنیم؟

می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
26 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عرفان حیدری

سود صندوق ممتاز چطور دریافت میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «ممتاز» کارگزاری مفید یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. صندوق ممتاز، دارای پرداخت سود دوره‌ای نبوده و سود سرمایه‌گذار در زمان ابطال واحد و به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه می‌گردد. جهت بررسی بازدهی صندوق ممتاز در بازه‌های زمانی مختلف، به صفحه صندوق ممتاز در سایت کارگزاری مفید مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید به قسمت «گزارش‌های صندوق‌» سایت صندوق‌ ممتاز مراجعه کرده و بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
عبداله مقصودی

متاسفانه اخرش هم نفهمیدم که سرمایه گذاری صندوق شاخصی یعنی چی وکجا سرمایه گذاری میشه

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص که به اختصار به آن‌ها صندوق‌های شاخصی می‌گویند، با این هدف تاسیس می‌شوند که بازدهی مشابه با یک شاخص مشخص که می‌تواند هر یک از شاخص‌های بازار سرمایه باشد، داشته باشند. به این معنا که مشابه نوسانات شاخص مورد نظر نوسان کند و حتی المقدور بازدهی‌ای بهتر از آن کسب نماید.
لذا مدیران صندوق‌ «آرام» در تلاش‌اند تا سبدی از اوراق بهادار با ترکیب و اوزان متناسب با یک شاخص کل را تشکیل دهند تا بر این اساس عملکردی مشابه با عملکرد شاخص کل داشته باشند. در این صندوق نقش مدیریت، یک نقش غیرفعال است و تنها در راستای انطباق ترکیب وزن اوراق موجود در سبد با شاخص کل تلاش‌هایی صورت می‌گیرد.‌
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقالات «صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی (Index fund)» و «صندوق ETF آرام؛ سرمایه‌گذاری با روند شاخص» را مطالعه نمایید.

رضا

آمار زیان هفتگی و ماهیانه،سه ماهه و ۶ ماهه صندوق توسعه ممتاز مفید در دیتا بورس نشان می‌دهد چه عملکرد هوشمندانه ای دارد

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی و بازخورد ارزشمند شما مایه قوت قلب ماست.

علی

سود ماهیانه ای که توی توضیحات صندوق هست به چه معنیه یعنی هرماه سودی واریز میشه به حساب؟
اگه واریز میشه کدوم حساب؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق مختلط ممتاز صدور و ابطالی بوده و تقسیم سود ماهانه ندارد. سود صندوق از مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه میگردد.

زهرا

سلام من چطور میتونم ابطال کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام.
شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن مفید، بخش سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر و سایت صندوق ممتاز اقدام به صدور و ابطال واحد‌های صندوق نمایید.

علی

سلام.بعد‌از‌خرید.صندوق.‌تعدادی‌که‌خریدیم.مثل‌ سهام‌در‌پرتفوی‌قابل‌مشاهده‌هست؟

کارگزاری مفید

باسلام
شما میتوانید از طریق اپلیکیشن مفید، سایت صندوق و قسمت سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر، دارایی صندوق های صدور و ابطالی خود را بررسی نمایید.

علی

من ۵ روز کاری درخواست ابطال دادم و ابطال تایید شده ولی هنوز مبلغی برای من واریز نشده

کارگزاری مفید

با سلام.
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

علی

آقا سلام و خسته نباشید
من درخواست ابطال صندوق ممتاز مفیدم تایید شده ولی بعد از یک هفته هنوز پولی به حسابم واریز نشده کی واریز میشه؟باید قبلش کاری بکنم؟

کارگزاری مفید

باسلام
فرآیند ابطال صندوق های صدور و ابطالی کارگزاری مفید 2 الی 3 روز کاری زمان‌بر می‌باشد. مبلغ حاصل از ابطال به شماره حسابی که در سایت صندوق ثبت کرده‌اید، واریز می‌گردد.
در صورت عدم دریافت وجه، از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

کیا

سلام. این صندوق سود دوره ای نمیده؟ اگر سود بده میشه به تعداد واحد صندوق اضافه بشه؟؟؟ایا ارزش سرمایه حفظ خواهد شد در این صندوق؟ واگر سود نمیدهد چه صندوقی رو بخریم که هم سود دوره بدهد و هم سهامی باشد و ارزش سرمایه حفظ شود

کارگزاری مفید

با سلام.
صندوق ممتاز، دارای پرداخت سود دوره‌ای نبوده و سود سرمایه‌گذار در زمان ابطال واحد به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه می‌گردد. جهت بررسی بازدهی صندوق ممتاز در بازه‌های زمانی مختلف، به صفحه صندوق ممتاز در سایت کارگزاری مفید مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید به قسمت «گزارش‌های صندوق‌» سایت صندوق‌ ممتاز مراجعه کرده و بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخ مورد نظر، مشاهده کنید.
همچنین شما میتوانید درخواست مشاوره رایگان ثبت کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و در زمینه خرید صندوق ها راهنمایی شوید.

نوید ملکی

هزینه صدور برای هر واحد 2000 تومان هست یا مثلا اگر 50 واحد هم بگیرم میشه همون 2000 تومان؟

کارگزاری مفید

با سلام.
برای صدور واحدهای صندوق ممتاز مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور توسط سرمایه گذار به صندوق‌ سرمایه گذاری پرداخت می‌شود و این مبلغ فارغ از تعداد صدور یافته و یک عدد ثابت می باشد.