صندوق سرمایه گذاری ممتاز
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید 5888
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری ممتاز

صندوق سرمایه‌گذاری توسعه ممتاز که به اختصار به آن صندوق ممتاز گفته می‌شود، تنها صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط کارگزاری مفید است. در ادامه به معرفی صندوق‌ ممتاز و بیان ویژگی‌ها و نحوه سرمایه‌گذاری در آن پرداخته شده است. 

صندوق ممتاز چگونه صندوقی است؟

صندوق ممتاز تنها صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط کارگزاری مفید است که فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ آغاز کرد.

صندوق‌ ممتاز به عنوان یک صندوق‌ مختلط، دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.

برای سرمایه گذاری در صندوق ممتاز چه هزینه‌هایی باید انجام داد؟

برای شروع و پایان سرمایه‌ گذاری در همه صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه کشور نیاز است تا مبلغی را به عنوان قیمت صدور و قیمت ابطال پرداخت کنید.

در ادامه هزینه صدور و ابطال صندوق‌ ممتاز بررسی شده است:

هزینه صدور

برای صدور واحدهای صندوق ممتاز مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور توسط سرمایه گذار به صندوق‌ سرمایه گذاری پرداخت می‌شود.

هزینه ابطال

هزینه‌های مربوط به ابطال واحدهای صندوق‌ ممتاز، به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم می‌شود.

هزینه ثابت ابطال در هر مرحله (و بدون توجه به تعداد واحدهایی که قرار است ابطال شود)، مبلغ ۲ هزار تومان است.

چنانچه فاصله زمانی ابطال واحدهای صندوق ‌ممتاز نسبت به صدور آن‌ها کمتر از ۳۰ روز باشد، علاوه بر هزینه ثابت ابطال، جریمه ابطال هر واحد نیز معادل یک درصد از قیمت ابطال آن است که از سرمایه گذار دریافت می‌شود.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق ممتاز چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه ‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال تحت مدیریت کارگزاری مفید، خرید حداقل یک واحد از این صندوق‌هاست. شما همواره می‌توانید با مراجعه به سایت صندوق ‌‌ممتاز از قیمت صدور و ابطال واحدهای صندوق‌ ‌ممتاز به صورت روزانه مطلع شوید.

برای بررسی میزان بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق ممتاز چه کار کنیم؟

پس از سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری ممتاز می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق‌ و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

بازدهی صندوق ممتاز چقدر است؟

بازدهی صندوق ممتاز وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. 

شما در هر زمانی می‌توانید بازدهی صندوق ‌ممتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق‌ ‌ممتاز در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت ‌صندوق ممتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازده صندوق ممتاز

با بررسی تصویر فوق مشخص می‌شود که صندوق ممتاز به علت پوشش ریسک مناسب در بازه‌های نزولی بازار به خوبی توانسته است افت ارزش دارایی مشتریان خود را کاهش دهد. همچنین در بلند مدت نیز بازدهی این صندوق بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بازدهی مثبت شاخص بازار بورس بوده است که برای سرمایه گذاران یک صندوق مختلط که به طور معمول دارای ریسک و بازدهی متوسط است، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

چگونه در صندوق ممتاز سرمایه گذاری کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ممتاز کافی است تا ۴ مرحله زیر را طی کنید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

۲) با همراه داشتن مدارک هویتی خود، به یکی از شعب اصلی کارگزاری مفید در سراسر کشور مراجعه کنید و برای هر تعداد از واحدهای صندوق که مایل هستید، درخواست صدور کنید.

 نکته: صدور و ابطال واحدهای صندوق های تحت مدیریت کارگزاری مفید از طریق دفاتر پیشخوان امکان پذیر نیست.

۳) وجه لازم را به حساب صندوق واریز کنید.

۴) در ازای سرمایه‌ گذاری در این صندوق، یک گواهی رسمی به شما داده می‌شود و پس از آن شما به صورت رسمی یکی از سرمایه گذاران این صندوق خواهید بود. 

سوالات متداول

صندوق‌ ممتاز کارگزاری مفید چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری ممتاز تنها صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط کارگزاری مفید است. این صندوق فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ آغاز کرد.

نسبت سرمایه‌گذاری در صندوق‌ ممتاز چگونه است؟

صندوق‌ ممتاز به عنوان یک صندوق‌ مختلط، دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند.

ریسک و بازدهی صندوق‌ ممتاز چه میزان است؟

ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.

برای بررسی میزان بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق ممتاز چه کار کنیم؟

می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عرفان حیدری

سود صندوق ممتاز چطور دریافت میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق ممتاز کارگزاری مفید مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد.
منظور از صدور واحدهای سرمایه‌گذاری، ایجاد یک واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار و استفاده از وجوه آن برای انجام سرمایه‌گذاری در صندوق می باشد . مانند خرید سهام عمل می‌کند.
و منظور از ابطال واحد سرمایه‌گذاری، نقد کردن قسمتی از دارایی‌های صندوق و پرداخت وجوه حاصل از آن به سرمایه‌گذار و حذف یک واحد سرمایه‌گذاری از صندوق است. مانند فروش سهام عمل می‌کند.
جهت بررسی بازدهی صندوق ممتاز در بازه‌های زمانی مختلف، به صفحه صندوق ممتاز در سایت کارگزاری مفید مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ ممتاز مراجعه کرده و از قسمت “گزارش‌های صندوق‌”، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مدنظر دارید، مشاهده کنید.