سبدگردانی اختصاصی در کارگزاری مفید
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۷ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید 10308
سطح مبتدی

سبدگردانی اختصاصی در کارگزاری مفید

 یکی از خدمات کارگزاری مفید به افرادی که علاقمندند تا بخش قابل توجهی از دارایی خود را در بازار بورس سرمایه‌­گذاری کنند، سبدگردانی اختصاصی است. این خدمت به طور تخصصی توسط شرکت انتخاب مفید انجام می‌شود.

در این روش، کارگزاری به عنوان نماینده حقوقی سرمایه‌­گذار و از طرف او اقدام به معامله سهام در بازار سرمایه می‌­نماید. به تعبیر ساده‌­تر، در سبدگردانی اختصاصی، کارگزاری مفید با سرمایه‌گـذار قراردادی منعقد می‌­نماید. در قالب این قرارداد، یکی از معامله­‌گران با تجربه بورس در کارگزاری مفید، برای سرمایه‌گذار و به نام خود او سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل داده و این سبد را به‌صورت مستمر مدیریت می‌کند.

مزیت سبدگردانی مفید

از مزیت‌های سبدگردانی می‌توان به حضور تیم حرفه‌ای مدیریت دارایی اشاره کرد. این مسئله باعث می‌شود که تمام تصمیمات گرفته‌شده با دقت و بررسی لازم بر روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه به انجام برسد. در واقع برتری و تمایز سبدگردانی‌ نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی یا از طریق سایر نهادهای بازار سرمایه در همین نکته نهفته است.

سبدگردانی‌، مدیریت اختصاصی دارایی‌های اشخاص بوده و هزینه بالاتری نسبت به سایر خدمات قابل ارائه دارد. در نتیجه شرکت‌های سبدگردان حداقلی از سرمایه‌ را برای پذیرش لحاظ می‌کنند. از سوی دیگر به دلیل شرایط خاص قراردادهای سبدگردانی این خدمت الزاماً مناسب تمامی سرمایه‌گذاران نیست. زیرا مدت زمان قرارداد یک‌ساله یا دوساله بوده و در صورت خروج پیش از دوره اتمام قرارداد محدودیت‌هایی در زمان خروج اعمال خواهد شد. علاوه بر این، دید بلندمدت متقاضی استفاده از این خدمت در کنار شناخت نسبی او از سازوکار بازار سرمایه پیش‌نیازهای دیگری است که عدم وجود آن‌ها امکان ارائه خدمات در این حوزه را محدود می‌کند.

کنترل ریسک پرتفوی

سرمایه‌­گذار در هر زمان علاوه بر بررسی دقیق دارایی‌های خود، می‌تواند ریسک سرمایه‌­گذاری خود را کنترل نموده و با توجه به شرایط بازار، انتظارات خود را از نوع سرمایه‌­گذاری مورد علاقه‌­اش با سبدگردان مطرح کند.

نحوه عقد قرارداد

نحوه عقد قرارداد به این صورت است که پس از ابراز تمایل به دریافت این خدمت، جلسه‌­ای با حضور مشتری و نماینده سرمایه‌­گذاری کارگزاری مفید تشکیل شده و پس از بررسی میزان ریسک و بازدهی مورد انتظار فرد و همچنین تایید مفاد قرارداد سبدگردانی، قراردادی به امضای طرفین می‌رسد. پس از آن، کارگزاری مسئولیت سبدگردانی را عهده‌­دار می‌­شود.

نکاتی درباره سبدگردانی مفید

در حال حاضر میزان مبلغ اولیه برای بهره‌­مندی از خدمت سبدگردانی اختصاصی در کارگزاری مفید، ۵ میلیارد تومان است. همچنین لازم به ذکر است که هزینه و کارمزد سبدگردانی اختصاصی، در زمان عقد قرارداد مشخص می‌­شود. شما می‌توانید در این قسمت، نمونه قرارداد سبدگردانی اختصاصی کارگزاری مفید را مشاهده ­نمایید. در انتها برای بهره‌­مندی از خدمات مدیریت دارایی مفید و همچنین دریافت مشاوره بیشتر در این زمینه، می‌­توانید درخواست مشاوره خود را ثبت نمایید تا همکاران ما با شما تماس حاصل ­نمایند.

تفاوت سبدگردانی‌ با صندوق های سرمایه‌گذاری

ازجمله تفاوت‌های سبدگردانی‌ با صندوق سرمایه گذاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اختصاصی بودن سبدگردانی: سبد هر شخص متناسب با ویژگی‌های سرمایه‌گذاری مدنظر او تشکیل و مدیریت می‌شود. اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، فعالیت صندوق متناسب با نوع آن (سهامی، شاخصی، مختلط، درآمد ثابت و …) بوده و سرمایه‌گذار نقشی در تصمیم‌گیری‌های صندوق ندارد.
  • حداقل سرمایه: با توجه به اختصاصی بودن سبدگردانی، حداقل سرمایه موردنیاز توسط شرکت سبدگردان‌ تعیین می‌شود. معمولاً سبدگردانی‌ برای مبالغ زیاد انجام می‌شود (مثلاً بالای ۵ میلیارد تومان). درصورتی‌که با مبالغ کم نیز می‌توان در صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کرد و واحدهایی از آن صندوق خریداری نمود.
  • مدت‌زمان سرمایه‌گذاری: قراردادهای سبدگردانی مفید معمولاً یک‌ساله یا دوساله هستند. اگر سرمایه‌گذار قبل از سررسید قرارداد بخواهد از آن خارج شود، باید جریمه پرداخت نماید. درحالی‌که معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ابطال واحدها جریمه‌ای در نظر نمی‌گیرند.
  • کارمزد: کارمزد سبدگردانی و کارمزد صندوق سرمایه گذاری، طبق فرمول‌های متفاوت محاسبه می‌شوند.

تشکیل پرتفوی هوشمند با صندوق های سرمایه گذاری را می‌توان بهترین روش سرمایه گذاری در بورس با مبالغ کم دانست.

با متخصصین سرمایه‌گذاری در تماس باشید

مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمود منصوری

درود
آیا در سبدگردانی اختصاصی به مشتری 50% مبلیغ اعتبار هم تخصیص داده میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
در سبدگردانی اختصاصی، کارگزاری مفید با سرمایه‌گـذار قراردادی منعقد می‌شود و در قالب این قرارداد، یکی از معامله‌گران با تجربه بورس در کارگزاری مفید، برای سرمایه‌گذار و به نام خود او سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل داده و این سبد را به‌صورت مستمر مدیریت می‌کند. بنابراین اعتباری تخصیص داده نمی‌شود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «سبدگردانی اختصاصی در کارگزاری مفید» مطالعه نمایید.