در ترازنامه شرکت‌ها به چه مواردی باید توجه کنیم؟
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۷ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 2521
سطح نیمه حرفه ای

در ترازنامه شرکت ها به چه مواردی باید توجه کنیم؟

می‌دانید که ترازنامه گزارشی حاوی وضعیت دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق مالکان یک شرکت در بازه زمانی مشخصی است. ترازنامه به‌گونه‌ای است كه میزان دارایی‌های یک شرکت همواره برابر با مجموع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام آن است که به آن معادله اساسی حسابداری نیز می‌گویند. اگر علاقه‌مند به سرمایه گذاری در سهام شرکت ها هستید، حتما باید اصول و نحوه تحلیل ترازنامه را هم بدانید. برای این کار به موارد زیر توجه کنید.

بدهی‌ شرکت در ترازنامه چقدر است؟

بدهی‌های شرکت ها یکی از بزرگترین نقاط ضعف‌ آن‌ها به‌حساب می‌آید که در ترازنامه خود را نشان می‌دهد. بررسی کنید که بدهی شرکت نسبت دوره‌های مالی قبل رشد داشته یا اینکه کاهش یافته است.

آیا ثروت سهام‌داران در ترازنامه شرکت بیشتر شده است؟

حقوق صاحبان سهام به عبارتی ثروت خالص شده است، به عبارت دیگر هر آن‌چیزی که پس از پرداخت بدهی‌ها برای سهامداران شرکت باقی می‌ماند. حقوق صاحبان سهام باید هر سال نسبت به سال قبل رشد کند، اگر چنین نبود، باید به دنبال دلیل آن باشید.

کجا سرمایه گذاری شده است؟

برخی از شرکت ها در دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و موارد مشابه سرمایه گذاری می‌کنند. با بررسی این دارایی‌ها در ترازنامه شرکت، ببینید تصمیم‌شان تا چه حد درست بوده و ریسک و بازده این دارایی‌ها چقدر است.

مشکلی در بازار فروش وجود دارد؟

آیا انبار شرکت از موجودی کالا انباشته شده و نسبت به سال قبل افزایش داشته است؟ اگر میزان فروش نسبت به سال قبل رشد یا افت نداشته، اما موجودی کالا در انبارها افزایش یافته، شاید این نشانه خوبی نباشد و مشکلی در پیدا کردن بازار برای فروش وجود دارد.

دارایی‌ها نسبت به سال قبل بیشتر شده است؟

ترازنامه شرکت را بررسی کنید و ببینید که آیا دارایی‌های امسال نسبت به سال قبل بیشتر شده است یا خیر؟ اگر دارایی‌ها بیشتر نشده به دنبال دلیل آن باشید. آیا شرکت دست به فروش بخشی از دارایی‌هایش زده است؟ آیا به دلیل اینکه توان وصول کردن حساب‌های دریافتنی را نداشته، آن‌ها را در دسته مطالبات سوخت شده قرار داده و از ترازنامه حذف کرده است؟ این سوالاتی هستند که باید پاسخ‌شان را بیابید و در نهایت با کنار هم گذاشتن پاسخ هر کدام از این سوالات می‌توانید به یک جمع‌بندی کلی از ارزشمند بودن سهام یک شرکت و تصمیم برای خرید یا فروش آن برسید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments