آیا بازار سرمایه ایران از بازارهای جهانی تأثیر می‌پذیرد؟

آیا بازار سرمایه ایران از بازارهای جهانی تأثیر می‌پذیرد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۹ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 4687
سطح حرفه ای

متغیرهای تأثیرگذار بر بازار سرمایه و بورس ایران را می‌توان در دو گروه متغیرهای داخلی و متغیرهای خارجی مورد بررسی قرار داد. تحولات اقتصادی و سیاسی و عملکرد بازارهای موازی، مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار داخلی و نوسانات قیمت نفت، گاز، محصولات پتروشیمی و فلزات اساسی و سایر کامودیتی ها، تحولات اقتصادی و سیاسی شرکای تجاری و تحریم‌های اقتصادی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار خارجی هستند.

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

عوامل اثرگذار بر بازار سرمایه ایران

در حالت کلی، بازار سرمایه از دو محیط اقتصاد کلان و اقتصاد بین‌الملل تأثیر می‌پذیرد. عوامل تأثیرگذار داخلی را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

محیط اقتصادی

رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری در بخش تولید، رشد سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، تورم، نقدینگی، قدرت خرید مردم، نوسانات نرخ ارز و نرخ بهره، واردات و صادرات، وضعیت اشتغال و غیره.

محیط سیاسی، قانونی و محیط زیستی

بودجه، قیمت‌گذاری، تعرفه‌های گمرکی، مصوبات مجلس، تغییر نرخ مالیات، بدهی‌های دولت، تغییرات اقلیمی، قوانین زیست‌محیطی جدید، بلایای طبیعی و غیره.

بازارهای موازی

نوسانات نرخ ارز (دلار و یورو)، نوسانات قیمت مسکن، نوسانات قیمت طلا و سکه و غیره.

صنایع فعال

صنایع فعال یکی از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت هر سهم در بازار سرمایه ایران است، این عوامل شامل رقابت موجود میان صنایع، میزان سرمایه‌گذاری در صنعت مربوطه، سرعت تغییر تکنولوژی، مقدار محصول عرضه شده و حجم تقاضا، قیمت‌گذاری محصول و در آخر نیز تاثیری که هر صنعت بر دیگری می‌گذارد. به همین علت برای سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص نیاز است تا اطلاعاتی درباره آن صنعت و عوامل تاثیرگذار بر آن صنعت به دست آوریم.

محیط اقتصاد بین‌الملل و تاثیر آن بر بازار سرمایه ایران

محیط اقتصاد بین‌الملل نیز اهمیت و تأثیر بسزایی در بازار سرمایه دارد. اولین گروه از پارامترهای تأثیرگذار خارجی بر بورس اوراق بهادار، نوسانات جهانی قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی‌، محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی‌ و سایر کامودیتی ها و شاخص دلار و جریان سرمایه‌گذاری خارجی است. نوسانات قیمت‌های جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی و فلزات اساسی بر میزان صادرات و درآمد شرکت‌های صادرکننده این محصولات اثر می‌گذارد. نوسانات قیمت جهانی طلا بر قیمت سکه و طلا تأثیر می‌گذارد و عملکرد بازارهای موازی و واردکنندگان و صادرکنندگان را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

تحولات اقتصادی و سیاسی شرکای تجاری

گروه دیگر، تحولات اقتصادی و سیاسی شرکای تجاری نزدیک نظير چين، هند، كره جنوبی، تركيه، عراق و امارات است که بر جريان درآمدی شرکت‌های دولتی (نظير شركت ملی نفت) و شرکت‌های بورسی كه با اين كشورها روابط تجاری بالایی دارند، اثرگذار است.

از دیگر مواردی که تاثیر گذار در بازار سرمایه است

تحریم‌های اقتصادی و تاثیر آن بر بازار سرمایه ایران

تحریم‌های اقتصادی نیز با ایجاد بی‌ثباتی در متغیرهای اقتصاد کلان و افزایش هزینه تجارت خارجی، نقل و انتقال پول و کاهش حجم مبادلات تجاری، اثرات مخربی بر بازار سرمایه ایران دارند.

بد نیست بدانید برای بررسی داده‌های کلان اقتصادی و بررسی بازار سرمایه ایران در بخش داده‌های کلان سامانه‌ی جامع تحلیل بنیادی بورس ویو این امکان فراهم شده است.

منابع مقاله بازار سرمایه ایران

سوالات متداول

بازار سرمایه ایران در حالت کلی از چه شاخص‌هایی تاثیر می‌پذیرد؟

در حالت کلی، بازار سرمایه از دو محیط اقتصاد کلان و اقتصاد بین‌الملل تأثیر می‌پذیرد.

آیا بازار‌های موازی بر بازار سرمایه ایران تاثیرگذار هستند؟

بله نوسانات نرخ ارز (دلار و یورو)، نوسانات قیمت مسکن، نوسانات قیمت طلا و سکه و… می‌توانند بر باار سرمایه ایران تاثیر داشته باشند.

تحریم‌های اقتصادی چه تاثیری بر بازار سرمایه دارند؟

تحریم‌های اقتصادی نیز با ایجاد بی‌ثباتی در متغیرهای اقتصاد کلان اثرات مخربی بر بازار سرمایه ایران دارند. از دیگر تاثیرات تحریم‌ها می‌توان به افزایش هزینه تجارت خارجی، نقل و انتقال پول و کاهش حجم مبادلات تجاری و… اشاره کرد.

تحولات شرکای اقتصادی و سیاسی چگونه بر بازار سرمایه تاثیر دارد؟

تحولات اقتصادی و سیاسی شرکای تجاری نزدیک نظير چین، هند، تركيه، عراق، امارات و… بر درآمد شرکت‌های دولتی (نظير شرکت ملی نفت) و شرکت‌های بورسی كه با اين كشورها روابط تجاری دارند، اثرگذار است.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا یزدان پناه

با سلام روش تغییر کارگزار ناظر جهت افزایش سهام جایزه به پورتفوی را بیان بفرمایید.باتشکر

با سلام
نتیجه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها‌ و اندوخته (انباشته)، انتشار سهام جایزه می‌باشد.
در صورت فروش کامل سهام بعد از مجمع‌ فوق‌العاده که افزایش سرمایه در آن به تصویب رسیده است، ممکن است پس از اعمال افزایش سرمایه توسط امور سهامداران شرکت و انتشار آگهی «ثبت افزایش سرمایه» در سایت کدال، سهام جایزه در پرتفوی سپرده‌گذاری شما نمایش داده نشود. در این شرایط ابتدا می‌بایست به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه مراجعه کرده و از اضافه شدن سهام جایزه به دارایی‌های خود نیز اطمینان حاصل کنید.
در این سامانه، سهام‌ جایزه با اضافه شدن حرف «ج» به انتهای نماد اصلی مشخص می‌شود. در صورتی که فرآیند افزایش سرمایه تکمیل شده باشد، نماد مربوط به سهام جایزه حذف شده و به همین تعداد، به دارایی شما در نماد اصلی اضافه می‌شود. پس از بررسی و اطمینان از این موضوع، در صورت مجاز بودن نماد، با مراجعه به سامانه‌های معاملاتی اقدام به ثبت درخواست «تغییر کارگزار ناظر» برای این سهم نمایید. نماد مربوطه طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری شما افزوده خواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به مقالات «تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)»و «انواع روش‌های افزایش سرمایه» مراجعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید