احراز هویت غیر حضوری سجام
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۴ شهریور ۱۴۰۰
تعداد بازدید 9303
سطح مبتدی

آموزش جامع احراز هویت غیر‌حضوری سجام در کارگزاری مفید

کلیه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت آن را انجام دهند. به عبارت دیگر، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بدون ثبت و تایید اطلاعات در سجام، خدماتی از قبیل خرید و فروش سهام دریافت کند.

در حال حاضر امکان احراز هویت غیر حضوری و رایگان سجام از طریق کارگزاری مفید فراهم شده است که در ادامه با مراحل آن آشنا می‌شویم.

مراحل احراز هویت غیرحضوری سجام

پیش از انجام مراحل احراز هویت سجام، باید ابتدا در سایت sejam.ir ثبت نام کرده و کد ۱۰ رقمی سجام را دریافت کنید. در صورتی که قبلا این کد را دریافت کرده ولی آن را به خاطر ندارید، روی بازیابی کد ۱۰ رقمی سجام کلیک کنید.

• ورود به حساب کاربری

روی لینک کلیک کرده و وارد حساب کاربری خود در کارگزاری مفید شوید. در صورتی که تاکنون در کارگزاری مفید ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به وبسایت account.emofid.com همین حالا به صورت رایگان و غیرحضوری به خانواده ۱۲ میلیون نفری مفید بپیوندید.

• تایید اطلاعات هویتی

پس از ورود به حساب کاربری خود، اطلاعات هویتی شما نمایش داده می‌شود. در این صفحه می‌توانید در صورت نیاز نام و نام خانوادگی خود را ویرایش کنید. سپس به مرحله بعد بروید.

اطلاعات هویتی

احراز هویت غیرحضوری سجام – تایید اطلاعات هویتی

• انتخاب احراز هویت غیر حضوری

انتخاب نوع احراز هویت سجام؛ حضوری یا غیرحضوری

در صورتی که بیش از ۱۸ سال سن دارید و همچنین کارت ملی هوشمند خود (یا گواهی موقت کارت ملی) را دریافت کرده‌اید، روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید. در غیر این صورت برای احراز هویت سجام می‌توانید به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب کارگزاری مفید مراجعه کنید.

• آغاز فرآیند احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

شما می‌توانید با انتخاب گزینه “راهنما”، فیلم آموزشی مربوطه را ببینید و توضیحات آن را مطالعه کنید. در صورتی که تمایلی به این کار ندارید، روی گزینه «مرحله بعد» بزنید.

آغاز فرآیند احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

وارد کردن کد ۱۰ رقمی سجام

در این مرحله باید کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام خود را وارد کنید. سپس به مرحله بعد بروید.

وارد کردن کد ۱۰ رقمی سجام

احراز هویت غیرحضوری – وارد کردن کد ۱۰ رقمی سجام

نکته: در صورتی که  این کد را فراموش کرده‌اید، با استفاده گزینه “بازیابی کد پیگیری”، وارد سامانه سجام شوید. سپس کد ملی و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد کنید تا کد پیگیری ۱۰ رقمی، مجددا از طرف سامانه سجام به شماره همراه شما پیامک شود.

وارد کردن کد تایید

پس از آن که کد ۱۰ رقمی سجام را وارد کرده و روی «مرحله بعد» زدید، پیامکی حاوی یک عدد ۵ رقمی از طرف سامانه سجام برای شما ارسال می‌شود. پس از وارد کردن عدد ۵ رقمی در بخش مربوطه، به مرحله بعد بروید.

وارد کردن کد تایید

• وارد کردن سریال کارت ملی

در این مرحله، باید سریال پشت کارت ملی هوشمند خود یا شماره پیگیری رسید آن را وارد کنید و سپس به مرحله بعد بروید. در صورتی که به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، گزینه “تصویر نمونه” را انتخاب کنید.

وارد کردن سریال کارت ملی

• نمایش مشخصات فردی

اطلاعاتی که قبلا در سامانه سجام وارد کرده‌اید، نمایش داده می‌شود. در صورتی که اطلاعات نمایش داده شده صحیح است، به مرحله بعد بروید.

نمایش مشخصات فردی؛ احراز هویت عیرحضوری سجام

احراز هویت غیرحضوری سجام – تایید اطلاعات

• بارگذاری امضا

در این مرحله لازم است با خودکار آبی یا مشکی روی یک صفحه سفید (بدون خط و تا خوردگی) امضا کرده و از آن عکس بگیرید. سپس عکس گرفته شده را بارگذاری کنید و به مرحله بعد بروید.

بارگذاری امضا

احراز هویت غیرحضوری – بارگذاری امضا

• تایید امضا

در این مرحله تصویر امضای شما نمایش داده می‌شود. اگر تصویر امضا به درستی در کادر قرار نگرفته یا کیفیت مناسبی ندارد، با انتخاب گزینه بارگذاری مجدد، فرآیند را تکرار کنید. در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

تایید امضا

• ارسال فیلم

در این مرحله باید یک فیلم از خودتان ضبط کنید و در آن، جمله‌ای که به صورت تصادفی نمایش داده می‌شود را بخوانید.

توجه کنید که:

  • کلمات را واضح و رسا بیان کنید. 
  • در زمان خواندن متن، سکوت برقرار باشد.
  • متن را فقط یکبار بخوانید. 
  • فرد دیگری در تصویر حضور نداشته باشد.
  • نور محیط مناسب باشد و ترجیحا تصویر پس‌زمینه، دیوار سفید باشد.
  • فیلم را بدون عینک، ماسک و کلاه ضبط کنید.
  • توجه کنید که رعایت پوشش مناسب برای همه کاربران الزامی است.
ارسال فیلم برای احراز هویت عیرحضوری سجام

برای ارسال ویدیو، ابتدا بر روی “ضبط فیلم” کلیک کنید. سپس چهره خود را در کادر مشخص شده قرار دهید و “شروع ضبط” را انتخاب کنید. 

ضبط ویدیو

احراز هویت غیرحضوری سجام – ذخیره ویدیو

به دنبال آن، جمله‌ای که به صورت تصادفی نمایش داده می‌شود را بخوانید. سپس “پایان ضبط” را بزنید.

بازبینی فیلم ضبط شده

پس از ضبط فیلم، آن را بازبینی کنید. چنانچه صدای شما مطابق با جمله نمایش داده شده، به درستی ضبط نشده بود یا تصویر شما در کادر قرار نگرفته بود، با استفاده از گزینه ضبط مجدد، فرایند را تکرار کنید. در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

بازبینی فیلم ضبط شده

• تایید تعهدنامه

در آخرین مرحله از مراحل احراز هویت غیر حضوری سجام، تعهدنامه مربوط به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی را با دقت مطالعه و تایید کنید.

تایید تعهدنامه

احراز هویت غیرحضوری سجام – تایید تعهدنامه

• اتمام احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

با انجام صحیح مراحل قبل، احراز هویت سجام شما به پایان می‌رسد و نتیجه آن حداکثر تا ۲ روز کاری بعد، از طریق کارگزاری مفید پیامک می‌شود. اگر احراز هویت شما با موفقیت انجام شود، پیامکی از سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز دریافت خواهید کرد.

اتمام احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

پس از احراز هویت غیر حضوری سجام چه کاری باید انجام دهیم؟

پس از انجام موفقیت‌آمیز احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام از طریق کارگزاری مفید، نوبت به امضای قرارداد می‌رسد. برای این کار کافی است پس از دریافت پیامک از سمت کارگزاری مفید، به آدرس account.emofid.com مراجعه کرده و به صورت الکترونیکی و غیر حضوری، قراردادها را امضا کنید.

به دنبال آن و طی چند روز کاری بعد، مشخصات ورود به سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. از طریق مشخصات دریافتی می‌توانید وارد سامانه معاملاتی ایزی تریدر شده و معاملات خود را آغاز کنید.

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments