اطلاعات نماد در بورس‌ ویو موبایل

زمان مطالعه: 12 دقیقه
انتشار ۱۱ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 2210
سطح مبتدی

بخش جستجوی نماد در بورس ویو موبایل، امکان نمایش اطلاعات مهم هر نماد مثل وضعیت سهم از نظر تابلوخوانی، تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و چرخه تولید و عرضه محصول تولیدی شرکت را فراهم می‌کند.

اطلاعات موجود در بخش‌های تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلو و درباره نماد به افراد کمک می‌کند تا بتوانند اطلاعات کاربردی را بر اساس روش تحلیلی دلخواه خود مشاهده و بررسی کنند. این اطلاعات می‌تواند به شناسایی موقعیت‌های معاملاتی مناسب در سهام مختلف و همچنین اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری اصولی کمک کند. لازم به ذکر است که این اطلاعات نباید به تنهایی مبنای خرید و فروش قرار گیرد.

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

با جستجوی نماد شرکت مورد نظر خود، می‌توانید وضعیت شرکت را در چهار بخش تابلو، تکنیکال، بنیادی و درباره نماد مشاهده کنید. این چهار بخش اطلاعات ارزشمندی را درباره وضعیت سهام یک شرکت ارائه می‌دهند.

بخش تابلو

این بخش شامل اطلاعات مهم و کاربردی در رابطه با وضعیت تابلوخوانی یک نماد است. در این بخش اطلاعاتی درباره محور قیمت، عمق بازار، ضرایب مالی، روند معاملات حقیقی، حجم و ارزش معاملات، ورود و خروج پول هوشمند حقیقی و حقوقی، مقایسه نماد با صنعت، بازار و بازارهای موازی، نمادهای هم گروه، تاریخچه معاملات و … نمایش داده می‌شود. بخش تابلو در بورس ویو نسخه موبایل در کسب اطلاعات کاربردی تابلوخوانی کمک شایانی می‌کند.

مشاهده دوره ویدیویی آشنایی با تابلوخوانی

محور قیمت و عمق بازار

 این قسمت از بخش تابلو، محور قیمت را نمایش داده و تغییرات قیمت را در طول ساعات معاملات نشان می‌دهد. همچنین، حجم معاملات و ارزش معاملات در روز معاملاتی جاری در این بخش قابل مشاهده است. در این بخش، امکان سفارش‌گذاری نیز وجود دارد.

در قسمت عمق بازار، می‌توانید به‌صورت کامل تابلو معاملاتی یک نماد را مشاهده کنید. در این قسمت، حجم، قیمت و تعداد سفارش‌های خرید و فروش کاملا مشخص است. همچنین، حجم تقاضا از حجم عرضه تفکیک شده و برتری تقاضا نسبت به عرضه یا برتری عرضه نسبت به تقاضا را نمایش می‌دهد.

در حالت پیش‌فرض، تنها ۵ ردیف از تابلو معاملات را می توان مشاهده کرد، اما با انتخاب گزینه ردیف، می توانید به صورت دلخواه به ۱۰ و ۲۰ ردیف و همه ردیف‌ها تابلو معاملات را افزایش دهید و عمق بازار را به صورت کامل مشاهده کنید.

شما می‌توانید در صورت تمایل سفارش خرید یا فروش را ارسال کرده و سپس، به صفحه معاملاتی نماد در سامانه ایزی تریدر انتقال خواهید یافت.

نمودار قیمت و ضرایب مالی

در این بخش نمودار قیمت سهم در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی، سه ماهه، یک‌ساله،۳‌ساله و همچنین نمودار پیشرفته که نمودار تاریخی قیمت یک سهم را نشان می‌دهد در دسترس است.همچنین، ضرایب مالی مثل نسبت قیمت به سود (P/E)، سود محقق شده (EPS) و میزان سود تقسیمی (DPS) در این بخش قابل مشاهده است که اطلاعاتی درباره وضعیت بنیادی سهم می‌دهد.

در بخش تابلو شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز امکان مشاهده موارد تاثیرگذاری مثل میزان ارزش خالص دارایی‌ها (NAV)، نسبت قیمت به ارزش خالص دارایی‌ها (P/NAV) و اختلاف قیمت با ارزش خالص دارایی‌ها (NAV-P)، فراهم است.

روند معاملات حقیقی

این قسمت از بخش تابلو، اطلاعات تاثیرگذار و کاربردی مثل خالص خرید حقیقی، سرانه خرید و قدرت خرید حقیقی را نشان می‌دهد. این اطلاعات برای استراتژی تابلوخوانی یک سهم بسیار کاربردی و مهم هستند.

حجم و ارزش 

در بخش حجم و ارزش، اطلاعات کامل حجم معاملات روزانه نماد، میانگین‌های ۳۰ روزه و ۹۰ روزه حجم معاملات، و حجم مبنا نمایش داده می‌شود. به صورت کلی بالا بودن حجم معاملات یک سهم در روزهایی که میانگین حجم معاملات بالا نیست، نشانه مثبتی برای یک سهم محسوب می‌شود. همچنین، در روند اصلاح بازار اگر حجم معاملات یک سهم در یک روز نزدیک یا بالاتر از حجم معاملات میانگین ۳۰ روزه یا ۹۰ روزه باشد، احتمالا می‌تواند نشانه خوبی برای سهم در اصول استراتژی تابلوخوانی باشد. 

در انتهای این بخش، اطلاعات کاملی در رابطه با ارزش معاملات، ارزش بازار، تعداد سهام و تعداد سهام شناور نمایش داده شده است.

حقیقی و حقوقی

در بخش حقیقی و حقوقی، اطلاعاتی جامع درباره میزان خرید و فروش حقیقی‌ها نمایش داده شده است. این اطلاعات شامل سرانه خرید و فروش حقیقی، ورود و خروج پول حقیقی، قدرت خرید، خالص خرید و فشار تقاضا موجود است. به طور مثال در بخش ورود پول حقیقی، زمانی که اعداد قرمز رنگ نمایش داده می‌شود نشان از خروج پول حقیقی است.

مقایسه بازدهی

در این بخش می‌توان بازدهی نماد مورد نظر را با صنعت خود، بازارهای بورس و فرابورس، دلار، سکه طلا و اونس جهانی طلا در بازه‌های زمانی هفتگی، ماهانه، ۳ ماهه، یک‌ساله و ۳ ساله مقایسه کرد.

نمادهای گروه و تاریخچه معاملات

در این بخش می‌توان نماد‌های هم‌گروه را به طور کامل مشاهده کرد. همچنین، امکان مشاهده تاریخچه معاملات سهم به همراه، آخرین قیمت، قیمت پایانی و حجم معاملات در این بخش مشخص است.در این قسمت می‌توان وضعیت نماد را در سایت‌های TSETMC و کدال نیز مشاهده کرد.

برای مشاهده مفاهیم و اصطلاحات می‌توانید مطابق تصویر عمل کنید.

بخش تکنیکال

در بخش تکنیکال چهار قسمت عملکرد تکنیکال، اندیکاتور، میانگین متحرک و الگوها اطلاعاتی خلاصه‌شده و کاربردی به شما نشان می‌دهد.

عملکرد تکنیکال

این بخش دارای امتیازبندی است. امتیاز عملکرد هر سهم از ۱ تا ۵ تعیین شده است. امتیاز ۱ به معنی وضعیت فروش بالا بوده و امتیاز ۱ تا ۲ وضعیت فروش از نظر تکنیکال را نشان می‌دهد. امتیاز ۳ نشان‌دهنده وضعیت خنثی در نماد است. امتیاز ۴ تا ۵ نشان دهنده وضعیت مناسب نماد از لحاظ تکنیکال بوده و می‌تواند نشانه خرید تلقی شود. امتیاز عملکرد تکنیکال بر اساس میانگین بیش از ۷۰ اندیکاتور و میانگین متحرک محاسبه شده است. لازم به ذکر است ارزیابی این شاخص نباید به تنهایی مبنای معاملات قرار گیرد و شرکت کارگزاری مفید مسئولیتی در خصوص معاملاتی که بر مبانی ارزیابی تکنیکال انجام می‌شود،ندارد.

اندیکاتور

این بخش وضعیت تکنیکال یک سهم یا دارایی را بر اساس ۷ اندیکاتور مهم و کاربردی ارزیابی می‌کند. با توجه به‌اینکه در هر اندیکاتور تایید وضعیت خرید، فروش و خنثی کاملا منحصر به‌فرد بوده، از این جهت ممکن است امتیاز وضعیت هر نماد در یک اندیکاتور با اندیکاتور دیگر کاملا متفاوت باشد. بنابراین، توصیه می‌شود در رابطه با هر اندیکاتور از طریق لینک‌های زیر و شرکت‌ در دوره‌های رایگان تحلیل تکنیکال کارگزاری مفید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آشنایی با اندیکاتور RSI

آشنایی با اندیکاتور بیل ویلیامز

آشنایی با اندیکاتور MACD

میانگین متحرک
در این قسمت ارزیابی تکنیکال هر نماد بر اساس میانگین‌های متحرک ساده (SMA) و نمایی (EMA) انجام گرفته است. این ارزیابی‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه مدت ۲۰ تا ۵۰ روز، میان‌مدت ۵۰ تا ۱۰۰ روز، و بلند‌مدت ۵۰ و ۲۰۰ روز انجام می‌شود.

الگوها

در این بخش‌، الگوهای کلاسیک تکنیکال که در نماد اتفاق افتاده است قابل نمایش است. از سوی دیگر، روند صعود یا نزولی قابل مشاهده است. همچنین، عواملی همچون طول دوره و روز تشکیل الگوها را مشاهده کنید. تمامی الگوها در دوره‌های زمانی روزانه محاسبه و قابل نمایش هستند.

مشاهده دوره‌ ویدویی تحلیل تکنیکال مقدماتی

بنیادی

هر نماد دارای یک بخش بنیادی است که به طور کامل تمامی عوامل بنیادی که برای تحلیل بنیادی یک سهم یا دارایی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهمیت دارد، در این بخش وجود دارد. در این بخش عملکرد بنیادی هر نماد بر اساس نسبت‌های مالی مثل سودآوری، ارزش‌گذاری نسبی، کارایی، نقدشوندگی و … وجود دارد. همچنین آیتم‌هایی مثل مبلغ فروش، ضرایب مالی، ترازنامه، صورت سود و زیان، و جریان وجوه نقد به صورت نمودار میله‌ای، جدول خلاصه شده و جدول با تمام جزئیات در دوره‌های سالانه، فصلی و قابل تفکیک و مشاهده است.

عملکرد بنیادی

دراین قسمت بر اساس نسب‌های مالی مثل سودآوری، ارزش‌گذاری نسبی، ریسک مالی، کارایی، فروش ماهانه، ریسک بازار، مومنتوم، عملکرد سهام‌داران، و نقدشوندگی وضعیت بنیادی یک نماد ارزیابی و به ‌آن امتیاز داده شده است. این امتیاز از ۱ تا ۱۰ است. نمره ۱ نشان‌دهنده عملکرد بسیار ضعیف بوده و نمره ۱۰ به معنی عملکرد بسیار مطلوب است.با توجه‌ به‌اینکه ارزیابی هر نماد نسبت به تمامی نمادهای بازار انجام می‌شود، بنابراین ممکن است نمره ۱۰ در هیچ نمادی مشاهده نشود. شاخص بنیادی وضعیت شرکت را بر اساس اطلاعات صورت‌های مالی گذشته (چهار فصل اخیر) ارزیابی می‌کند. برای محاسبه این شاخص از بیش از ۵۰ نسبت مالی استفاده شده است. این شاخص صرفا وضعیت بنیادی شرکت را بر اساس اطلاعات گذشته ارزیابی می‌کند و نباید به تنهایی مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرد. لازم به ذکر است شرکت پردازش اطلاعات مالی پویا مسئولیتی در خصوص معاملاتی که بر این اساس انجام می‌شود ندارد.

بخش بنیادی برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری

برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری امکان مشاهده پرتفوی بورسی و غیربورسی فراهم است. می‌توانید به صورت کامل پرتفوی بورسی، غیربورسی و صنایعی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده اند را مشاهده کنید.

نسبت‌های سودآوری

در این بخش علاوه بر نمایش وضعیت نسبت‌های سودآوری مثل حاشیه سود‌ ناخالص، حاشیه سود عملیاتی، حاشیه سود خالص، بازده دارایی‌ها (ROA) و بازده حقوق صاحبان سهام(ROE)، می‌توان امتیاز هر نسبت را هم از ۱ تا ۱۰ به صورت جداگانه مشاهده کرد.

نسبت‌های ارزش‌گذاری نسبی

در این بخش علاوه بر نمایش نسبت‌های ارزش‌گذاری نسبی(ضرایب مالی) هر نماد، می‌توان از نظر امتیاز هم هر نسبت را بررسی کنید. نسبت‌های ارزش‌گذاری شامل موارد زیر هستند:

نسبت قیمت به سود محقق شده (P/E)

نسبت قیمت به ارزش دفتری (P/B)

نسبت قیمت به درآمد (P/S)

نسبت قیمت به وجه نقد آزاد شرکت (P/FCFF)

نسبت قیمت به وجه نقد آزاد سهامداران(P/FCFE)

ارزش بنگاه به سود قبل از بهره و مالیات (EV/EBIT)

برای آشنایی با مفاهیم کلیدی می‌توانید مطابق تصویر عمل کنید.

نسبت‌های ریسک مالی

در این بخش مجموعه‌ای کاربردی و مهم از انواع نسبت‌های اهرمی مثل جمع بدهی‌ها به دارایی‌ها، نسبت بدهی، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، جمع بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام، نسبت بدهی‌های بلند مدت، نسبت سود انباشته به دارایی‌ها و نسبت پوشش هزینه بهره اشاره کرد. همچنین، در مقابل هر نسبت امتیاز نیز قرار داده شده است.

نسبت‌های کارایی 

در این بخش نسبت‌های کارایی مثل گردش دارایی‌ها، گردش دارایی‌های ثابت، گردش موجودی کالا، و گردش حساب‌های دریافتنی  به همراه امتیاز هر نسبت قابل مشاهده و بررسی است.

وضعیت فروش ماهانه

در این بخش می‌توانید میانگین نرخ رشد درآمد را در بازه‌های زمانی ۱ ماهه تا ۹ ماهه مشاهده کرده و همچنین نرخ رشد تجمعی ماهانه نسبت به مدت مشابه سال قبل را به همراه امتیاز در هر میانگین را مشاهده کنید.

ریسک بازار

این بخش اطلاعات مربوط به ریسک و هم‌پوشانی یک سهم را با بازار نشان می‌دهد. اطلاعاتی مثل بتا، انحراف معیار، و ضریب هم‌بستگی برای مدیریت پرتفوی و داشتن اطلاعاتی از میزان ریسک یک دارایی بسیار کاربردی و مناسب هستند.

مومنتوم

در بخش مومنتوم، می‌توانید بازدهی یک نماد را در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت مشاهده کنید.

 عملکرد سهامداران

در این بخش می‌توان قدرت خرید حقیقی و درصد خالص حقوقی را به‌صورت روزانه مشاهده کرد.

نقدشوندگی

در این بخش می‌توانید اطلاعاتی در خصوص میانگین ارزش معاملات، میانگین نرخ گردش و نسبت تعداد روز معاملاتی در یک‌سال گذشته را مشاهده کنید.

مبلغ فروش

در این بخش می‌توانید مبلغ فروش هر نماد را به‌صورت ماهانه و فصلی مشاهده کنید.

ضرایب

در این بخش می‌توان ضرایب مالی را مشاهده و با صنعت هر نماد مقایسه کرد. همچنین، امکان مشاهده ضرایب به‌صورت فصلی و سالانه قابل مشاهده است.

ترازنامه

در این بخش می‌توان ترازنامه را به صورت نمودار میله‌ای مشاهده کرد. همچنین، به صورت خلاصه شده و با جزئیات نیز می‌توان مطابق تصاویر اجزای ترازنامه را به‌طور کامل مشاهده و بررسی کرد.

صورت سود و زیان

در این بخش می‌توان اقلام سود و زیان مثل سود خالص، سود عملیاتی و درآمد کل را به صورت فصلی و سالانه، به‌شکل نمودار میله‌ای و جدول خلاصه‌شده و با جزئیات مشاهده کرد.

جریان وجوه نقد

در این بخش می‌توان جریان وجوه نقد مثل جریانات نقدی عملیاتی، سرمایه‌گذاری و تامین مالی را به صورت نمودار میله‌ای و جدول مشاهده کرد. همچنین، امکان مشاهده این اقلام به صورت جدول خلاصه‌شده و با جزئیات فراهم است.

همچنین می‌توانید مطابق تصویر، جدول خلاصه‌شده و با جزئیات ترازنامه، صورت سود و زیان، و جریان وجوه نقد را مشاهده کنید.

درباره نماد

این بخش اطلاعات جامع و مفیدی در رابطه با تاریخچه هر نماد، مواد اولیه و محصولات تولیدی، آخرین وضعیت مجامع، تقسیم سود در پنج دوره اخیر، و افزایش سرمایه‌های انجام‌شده در پنج مرتبه اخیر قابل مشاهده است. همچنین، امکان مشاهده و دانلود مستقیم آخرین اطلاعیه‌های کدال هر نماد فراهم است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این بخش، مشاهده محصول تولیدی و مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید محصول، در شرکت‌های تولید کننده است.

همچنین، با انتخاب محصول تولیدی، می‌توانید مواد اولیه تشکیل دهنده محصول، کاربردهای آن، نمادهای تولید‌کننده و مصرف‌کننده و صنایع تولید‌کننده و مصرف کننده را مشاهده کنید.

سوالات متداول

بخش اطلاعات نماد در بورس ویو موبایل چه کاربردی دارد؟

بخش جستجوی نماد در بورس ویو موبایل، امکان نمایش اطلاعات مهم هر نماد مثل وضعیت سهم از نظر تابلوخوانی، تحلیل تکنیکال،  تحلیل بنیادی و چرخه تولید و عرضه محصول تولیدی شرکت را فراهم می‌کند.

مفهوم امتیاز در عملکرد تکنیکال چیست؟

متیاز عملکرد هر سهم از ۱ تا ۵ تعیین شده است. امتیاز ۱ به معنی وضعیت فروش بالا بوده و امتیاز ۱ تا ۲ وضعیت فروش از نظر تکنیکال را نشان می‌دهد. امتیاز ۳ نشان‌دهنده وضعیت خنثی در نماد است. امتیاز ۴ تا ۵ نشان دهنده وضعیت مناسب نماد از لحاظ تکنیکال بوده و می‌تواند نشانه خرید تلقی شود.

مفهوم امتیاز در عملکرد بنیادی چیست؟

در این قسمت بر اساس نسب‌های مالی مثل سودآوری، ارزش‌گذاری نسبی، ریسک مالی، کارایی، فروش ماهانه، ریسک بازار، مومنتوم، عملکرد سهام‌داران، و نقدشوندگی وضعیت بنیادی یک نماد ارزیابی و به ‌آن امتیاز داده شده است. این امتیاز از ۱ تا ۱۰ است. نمره ۱ نشان‌دهنده عملکرد بسیار ضعیف بوده و نمره ۱۰ به معنی عملکرد بسیار مطلوب است.با توجه‌ به‌اینکه ارزیابی هر نماد نسبت به تمامی نمادهای بازار انجام می‌شود، بنابراین ممکن است نمره ۱۰ در هیچ نمادی مشاهده نشود. شاخص بنیادی وضعیت شرکت را بر اساس اطلاعات صورت‌های مالی گذشته (چهار فصل اخیر) ارزیابی می‌کند. برای محاسبه این شاخص از بیش از ۵۰ نسبت مالی استفاده شده است.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی احمدپور

سلام ، سپاس از برنامه کاربردی و جامع ایزی تریدر کارگزاری مفید و ممنون از برنامه های آموزشی جامع و شیوای شما

کارگزاری مفید

سلام، از ارائه بازخورد مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم، در مسیر پیشرفت همراه ما باشید.