صندوق نامی کارگزاری مفید

صندوق سرمایه گذاری نامی مفید
زمان مطالعه 6 دقیقه
انتشار ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید 20678
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری نامی مفید که به اختصار به آن «صندوق نامی» گفته می‌شود، در کنار صندوق حامی و آوند یکی دیگر از صندوق‌های با درآمد ثابت کارگزاری مفید است. در ادامه این مطلب به معرفی این صندوق پرداخته و ویژگی‌های آن بررسی شده است.

هدف از تاسیس صندوق نامی چیست و این صندوق در چه زمینه‌ای سرمایه گذاری می‌کند؟

نامی یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۱۳۹۶ و تحت شماره ۱۱۵۶۳ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. صندوق نامی نیز همانند سایر صندوق‌های سرمایه گذاری با جمع‌آوری سرمایه نقدی سرمایه‌گذاران، آن را به صورت تخصصی در زمینه فعالیت خود و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه‌ گذاری و بازدهی ناشی از این فعالیت را به نسبت دارایی در میان سرمایه گذاران تقسیم می‌کند. 

صندوق نامی به دلیل ماهیت خود که صندوقی کم‌ریسک و با درآمد ثابت است، بیشتر سرمایه خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌ گذاری می‌کند.

ویژگی‌های منحصر به فرد صندوق نامی چیست؟

۱) صندوق نامی در ابتدای هر ماه، متناسب با بازدهی که در ماه گذشته کسب کرده است، مبلغی را با عنوان سود نقدی به حساب بانکی اعلام شده از طرف شما واریز می‌کند.

۲) نامی اولین صندوق با مکانیزم صدور و ابطال است که هر واحد آن قیمتی برابر با ۱۰۰۰ تومان دارد. صندوق‌های سرمایه گذاری پیش از این معمولا با قیمت پایه ۱۰۰ هزار تومان شروع به کار می‌کردند. در واقع این موضوع به این معنا است که شما با تنها ۱۰۰۰ تومان می‌توانید سرمایه‌ گذاری خود را در این صندوق آغاز کنید.

۳) در صندوق‌ نامی شما می‌توانید مشخص کنید که چند درصد از سود سرمایه گذاری ماهانه شما به صورت نقدی به حسابتان واریز شود. یعنی شما می‌توانید تعیین کنید که به جای همه سود ناشی از سرمایه‌ گذاری، بخشی از آن به صورت نقدی به حساب شما واریز شود و بقیه آن مجددا در همین صندوق سرمایه‌ گذاری شود. با این کار به ازای مقدار سودی که انتخاب می‌کنید تا در هر ماه در صندوق باقی بماند، در ابتدای هر ماه برای شما واحدهای جدید سرمایه گذاری در صندوق نامی صادر می‌شود.

۴) قیمت هر واحد نامی در ابتدای هر ماه پس از تقسیم سود به همان مبلغ ۱۰۰۰ تومان قیمت پایه بر می‌گردد. به این معنا که ما به التفاوت ارزش واحدهای صندوق در انتهای ماه با مبلغ ۱۰۰۰ تومان در ابتدای هر ماه به عنوان سود به شما تعلق می‌گیرد.

سود صندوق نامی چقدر است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌ گذاری می‌کنند. 

بر همین اساس بازدهی صندوق‌ نامی هم وابسته به سود اوراق منتشر‌شده در بازار متغیر است. اما با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق نامی را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق نامی در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید.

چگونه در صندوق‌‌ نامی‌ سرمایه گذاری کنم؟

 برای شروع سرمایه گذاری در صندوق نامی کافی است گام‌های زیر را انجام دهید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را انجام دهید.

۲) روی لینک کلیک کرده و اپلیکیشن مفید را نصب کنید. سپس با استفاده از کد ملی و رمز عبورتان وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که رمزتان را به خاطر ندارید روی «فراموشی رمز عبور» کلیک کنید.

۳) با استفاده از موجودی نقد حسابتان نزد کارگزاری مفید می‌توانید در صندوق نامی یا سایر صندوق های مفید سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله صدور و ابطال اینترنتی صندوق های کارگزاری مفید را بخوانید.

چطور سرمایه گذاری خود را در صندوق نامی افزایش یا کاهش دهم؟

پس از سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ سرمایه گذاری نامی‌ می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

علاوه بر این با مراجعه به سایت صندوق نامی می‌توانید از بازدهی سرمایه‌ گذاری خود مطلع شوید و در صورت نیاز نسبت به صدور  یا ابطال واحدهای سرمایه‌ گذاری خود اقدام کنید. 

پس از عضویت در صندوق نامی، واریز و درخواست صدور و ابطال به صورت آنلاین انجام می‌شود. در صورت ابطال بخش یا تمام سرمایه گذاری در این صندوق، مبلغ مورد نظر ظرف ۲ روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

آیا سرمایه گذاری در صندوق‌‌ نامی‌ امن است؟ چه کسی بر سرمایه من نظارت دارد؟

علاوه بر نظارت مستقیمی که سازمان بورس بر عملکرد صندوق‌ها دارد، نظارت و کنترل این صندوق‌ها از طریق ارکان صندوق انجام می‌شود. 

یکی از این رکن‌ها برای هر صندوق سرمایه‌ گذاری متولی صندوق است. متولی در واقع یک موسسه حسابرسی مستقل و مورد تایید سازمان بورس است که تمامی تراکنش‌های مالی و عملیات صندوق با نظارت و تایید او انجام می‌شود. 

رکن دیگر صندوق‌های سرمایه‌ گذاری، حسابرس است که در دوره‌های سه ماهه و شش ماهه فعالیت‌های صندوق را به صورت مستقل حسابرسی کرده و گزارش را در اختیار سرمایه گذاران و سازمان بورس قرار می‌دهد.

سوالات متداول

صندوق‌ نامی دارایی‌ها تحت مدیریت خود را در چه زمینه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کند؟

صندوق نامی بیشتر سرمایه خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌ گذاری می‌کند.

آیا صندوق‌ نامی به صورت دوره‌ای پرداخت سود دارد؟

بله صندوق نامی در ابتدای هر ماه، متناسب با بازدهی ماه گذشته، مبلغی را با عنوان سود نقدی پرداخت می‌کند. این مبلغ به حساب بانکی اعلام شده از طرف شما واریز خواهد شد.

سود صندوق‌ نامی چقدر است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌‌گذاری می‌کنند. بر همین اساس بازدهی صندوق‌ نامی هم وابسته به سود اوراق منتشر‌شده در بازار متغیر است. شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق نامی را در بازه‌های زمانی مختلف در سایت صندوق نامی مشاهده کنید.

آیا امکان سرمایه‌گذاری مجدد سود صندوق نامی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید مشخص کنید که چند درصد از سود سرمایه‌گذاری ماهانه شما به صورت نقدی به حسابتان واریز شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
میثم عماری

با سلام و احترام
حداقل و حداکثر سود قابل پرداخت در صندوق نامی را مشخص می فرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام
مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. بنابراین بازدهی صندوق‌ نامی هم وابسته به سود اوراق منتشر‌شده در بازار متغیر می‌باشد. اما با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق نامی را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق نامی در بخش «سرمایه‌گذاری» سایت کارگزاری مفید مشاهده نمایید.

حمید

با توجه با افت و خیز بورس ایران، امکان زیاندهی سرمایه گذار هم وجود دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «نامی» یک صندوق با درآمد ثابت برای مشتریان کارگزاری مفید است. با توجه به اینکه عمده دارایی این صندوق شامل اوراق با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی می‌باشد، بنابراین سرمایه‌گذاری در آن نیازی به ریسک‌پذیری نداشته و همواره مثبت و سوده می‌باشد. با این وجود به خاطر تغییر مداوم ترکیب دارایی‌های صندوق و متفاوت بودن بازده اوراق درآمد ثابت مختلف، نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تعیین میزان بازده دارایی‌های صندوق «نامی» تعیین نمود. جهت مشاهده بازدهی می‌توانید به سایت صندوق‌ «نامی» مراجعه و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای‌ آن را با توجه به تاریخی که مد نظر دارید، بررسی نمایید.

غزاله ح

اگر بازدهی ماه قبل حامی منفی باشد و ارزش هر واحد به زیر 1000 تومان برسد و مابه تفاوت منفی گردد باز هم ابتدای هر ماه سودی واریز میشود؟

کارگزاری مفید

با سلام
حامی یک صندوق با درآمد ثابت برای مشتریان کارگزاری مفید است که به مانده حساب شما نزد کارگزاری سود روزشمار اختصاص می‌دهد. عمده دارایی این صندوق شامل اوراق با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی است. بنابراین سرمایه‌گذاری در آن نیازی به ریسک‌پذیری نداشته و همواره مثبت و سود ده می‌باشد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «معرفی جامع طرح حامی» را مطالعه نمایید.

Last edited 8 ماه قبل by کارگزاری مفید
غزاله ح

صندوق نامی هم کارمزد صدور و ابطال دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق سرمایه‌گذاری «نامی» دارای کارمزد صدور و ابطال نمی‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.