صندوق سرمایه گذاری نامی مفید
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید 7124
سطح مبتدی

صندوق نامی کارگزاری مفید

صندوق سرمایه گذاری نامی مفید که به اختصار به آن «صندوق نامی» گفته می‌شود، در کنار صندوق حامی یکی دیگر از صندوق‌های با درآمد ثابت کارگزاری مفید است. در ادامه این مطلب به معرفی این صندوق پرداخته و ویژگی‌های آن بررسی شده است.

هدف از تاسیس صندوق نامی چیست و این صندوق در چه زمینه‌ای سرمایه گذاری می‌کند؟

نامی یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۱۳۹۶ و تحت شماره ۱۱۵۶۳ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. صندوق نامی نیز همانند سایر صندوق‌های سرمایه گذاری با جمع‌آوری سرمایه نقدی سرمایه‌گذاران، آن را به صورت تخصصی در زمینه فعالیت خود و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه‌ گذاری و بازدهی ناشی از این فعالیت را به نسبت دارایی در میان سرمایه گذاران تقسیم می‌کند. 

صندوق نامی به دلیل ماهیت خود که صندوقی کم‌ریسک و با درآمد ثابت است، بیشتر سرمایه خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌ گذاری می‌کند.

ویژگی‌های منحصر به فرد صندوق نامی چیست؟

۱) صندوق نامی در ابتدای هر ماه، متناسب با بازدهی که در ماه گذشته کسب کرده است، مبلغی را با عنوان سود نقدی به حساب بانکی اعلام شده از طرف شما واریز می‌کند.

۲) نامی اولین صندوق با مکانیزم صدور و ابطال است که هر واحد آن قیمتی برابر با ۱۰۰۰ تومان دارد. صندوق‌های سرمایه گذاری پیش از این معمولا با قیمت پایه ۱۰۰ هزار تومان شروع به کار می‌کردند. در واقع این موضوع به این معنا است که شما با تنها ۱۰۰۰ تومان می‌توانید سرمایه‌ گذاری خود را در این صندوق آغاز کنید.

۳) در صندوق‌ نامی شما می‌توانید مشخص کنید که چند درصد از سود سرمایه گذاری ماهانه شما به صورت نقدی به حسابتان واریز شود. یعنی شما می‌توانید تعیین کنید که به جای همه سود ناشی از سرمایه‌ گذاری، بخشی از آن به صورت نقدی به حساب شما واریز شود و بقیه آن مجددا در همین صندوق سرمایه‌ گذاری شود. با این کار به ازای مقدار سودی که انتخاب می‌کنید تا در هر ماه در صندوق باقی بماند، در ابتدای هر ماه برای شما واحدهای جدید سرمایه گذاری در صندوق نامی صادر می‌شود.

۴) قیمت هر واحد نامی در ابتدای هر ماه پس از تقسیم سود به همان مبلغ ۱۰۰۰ تومان قیمت پایه بر می‌گردد. به این معنا که ما به التفاوت ارزش واحدهای صندوق در انتهای ماه با مبلغ ۱۰۰۰ تومان در ابتدای هر ماه به عنوان سود به شما تعلق می‌گیرد.

سود صندوق نامی چقدر است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌ گذاری می‌کنند. 

بر همین اساس بازدهی صندوق‌ نامی هم وابسته به سود اوراق منتشر‌شده در بازار متغیر است. اما با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق نامی را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق نامی در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید.

چگونه در صندوق‌‌ نامی‌ سرمایه گذاری کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق نامی کافی است تا ۴ مرحله زیر را طی کنید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

۲) به یکی از دفاتر کارگزاری مفید در سراسر کشور مراجعه کنید و برای هر تعداد از واحدهای صندوق که مایل هستید، درخواست صدور کنید.

۳) وجه لازم را به حساب صندوق واریز کنید.

۴) در ازای سرمایه‌ گذاری در این صندوق، یک گواهی رسمی به شما داده می‌شود و پس از آن شما به صورت رسمی به یکی از سرمایه گذاران این صندوق تبدیل می‌شوید.

چطور سرمایه گذاری خود را در صندوق نامی افزایش یا کاهش دهم؟

پس از سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ سرمایه گذاری نامی‌ می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

علاوه بر این با مراجعه به سایت صندوق نامی می‌توانید از بازدهی سرمایه‌ گذاری خود مطلع شوید و در صورت نیاز نسبت به صدور  یا ابطال واحدهای سرمایه‌ گذاری خود اقدام کنید. 

پس از عضویت در صندوق نامی، واریز و درخواست صدور و ابطال به صورت آنلاین انجام می‌شود. در صورت ابطال بخش یا تمام سرمایه گذاری در این صندوق، مبلغ مورد نظر ظرف ۲ روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

آیا سرمایه گذاری در صندوق‌‌ نامی‌ امن است؟ چه کسی بر سرمایه من نظارت دارد؟

علاوه بر نظارت مستقیمی که سازمان بورس بر عملکرد صندوق‌ها دارد، نظارت و کنترل این صندوق‌ها از طریق ارکان صندوق انجام می‌شود. 

یکی از این رکن‌ها برای هر صندوق سرمایه‌ گذاری متولی صندوق است. متولی در واقع یک موسسه حسابرسی مستقل و مورد تایید سازمان بورس است که تمامی تراکنش‌های مالی و عملیات صندوق با نظارت و تایید او انجام می‌شود. 

رکن دیگر صندوق‌های سرمایه‌ گذاری، حسابرس است که در دوره‌های سه ماهه و شش ماهه فعالیت‌های صندوق را به صورت مستقل حسابرسی کرده و گزارش را در اختیار سرمایه گذاران و سازمان بورس قرار می‌دهد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
میثم عماری

با سلام و احترام
حداقل و حداکثر سود قابل پرداخت در صندوق نامی را مشخص می فرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. بنابراین بازدهی صندوق‌ نامی هم وابسته به سود اوراق منتشر‌شده در بازار متغیر می‌باشد. اما با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق نامی را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق نامی در سایت کارگزاری مفید مشاهده نمایید.