عرضه اولیه چه تفاوتی با اولین پذیره ‌نویسی دارد؟

عرضه اولیه چه تفاوتی با اولین پذیره‌نویسی دارد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 8928
سطح مبتدی

عرضه اولیه سهم چیست؟

عرضه اولیه یا Initial Public Offering که به‌ اختصار IPO نامیده می‌شود، به معنی عرضه عمومی سهام یک شرکت به عموم مردم برای اولین بار در بازار می‌باشد. در واقع سهام شرکتی که برای نخستین بار از طریق بورس یا فرابورس به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود، تحت عنوان «عرضه اولیه» یاد می‌شود.

عرضه‌ی اولیه سهام شرکت‌ها در بورس یا فرابورس معمولا به این دلیل که برای سرمایه‌گذاران همراه با سودهای قابل توجه است، طرفداران زیادی دارد. در این فرآیند درصد از پیش تعیین شده از سهام شرکت مذکور در بازه قیمتی مشخصی در روز معینی عرضه‌اولیه عمومی خواهد شد.

هر شخصی که بخواهد در عرضه‌اولیه سهام یک شرکت مشارکت کند، باید قبلا کد بورسی خود را از کارگزاری‌های معتبر گرفته باشد و با یکی از روش‌های مرسوم خرید سهام در روزی که عرضه‌اولیه انجام می‌شود، نسبت به خرید «عرضه اولیه» اقدام کند.

عرضه اولیه‌ها به روش‌های حراج، گشایش، ترکیبی، قیمت ثابت و ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) انجام می‌شوند.

عرضه‌ی اولیه سهام شرکت‌ها در بورس یا فرابورس

پذیره ‌نویسی سهم چیست؟ 

می‌توان گفت به‌طورکلی عرضه‌های اولیه همواره سودآوری خوبی برای سهامداران خود به همراه داشته و برای سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورس همیشه جذابیت دارد، زیرا قیمت سهم بعد از عرضه اولیه رشد چند برابری می‌کند. اما در بازار سرمایه یک مفهوم دیگر نیز تحت عنوان “پذیره ‌نویسی سهم” نیز وجود دارد. پذیره‌نویسی سهم عبارت است از عمل حقوقی‌ای که به‌واسطه آن شخص متعهد می‌شود با تأمین قسمتی از سرمایه اولیه شرکت در حدود مبلغ آورده شده، در شرکت سهامی عام شریک شود.

فرایند پذیره نویسی شرکت‌ها به این صورت است که ابتدا یک طرح ابتدایی تهیه می‌شود و می‌بایست تمام افراد هیئت موسسان تایید و امضا بفرمایند. در مراحل بعدی نیاز است تا طرح ایجاد شده به همراه اساسنامه و اظهارنامه شرکت را به ثبت شرکت‌ها یا ثبت اسناد و املاک کشور تحویل دهند، تا در نهایت فرایند انتشار اعلامیه پذیره نویسی انجام شود.

به عبارت ساده‌تر هنگام تشکیل شرکت‌ها، از افرادی که می‌خواهند شریک شوند دعوت می‌شود و هریک از آن‌ها به‌وسیله پذیره ‌نویسی قسمتی از سهام شرکت را قبول می‌کنند.

پذیره ‌نویسی سهم

در ادامه به‌منظور درک بهتر موضوع، به بررسی تفاوت عرضه عمومی اولیه و اولین پذیره ‌نویسی و موارد اختلاف این دو می‌پردازیم.

۵ تفاوت عرضه عمومی اولیه و اولین پذیره ‌نویسی

  1. در عرضه‌اولیه شرکت فعال و دایر است، اما در اولین پذیره ‌نویسی شرکت فعالیت و سابقه گذشته ندارد، زیرا در حال تشکیل و تاسیس است.
  2. در عرضه اولیه، ترکیب مالکیت سهامداران تغییر می‌کند، درحالی‌که در اولین پذیره‌ نویسی، شرکت سهامداران اولیه خود را انتخاب می‌کند.
  3. در عرضه اولیه، موضوع کشف قیمت سهام حائز اهمیت است تا سهام به قیمت منصفانه عرضه شود، اما در اولین پذیره ‌نویسی سهام به قیمت اسمی پذیره ‌نویسی می‌شود.
  4. عرضه اولیه‌ می‌تواند در بورس یا بازار خارج از بورس عرضه شود، درحالی‌که اولین پذیره ‌نویسی سهام به دلیل نداشتن شرایط درج در بورس، در بازار خارج از بورس انجام می‌شود.
  5. در آخر باید گفت خرید سهام عرضه اولیه برای سرمایه‌گذاران از درجه ریسک کمتری نسبت به خرید سهام شرکت‌های تازه تاسیس برخوردار است.

سوالات متداول

عرضه اولیه چیست؟

به صورت کلی به عرضه عمومی سهام یک شرکت به عموم مردم برای اولین بار عرضه اولیه گفته می‌شود.

پذیره ‌نویسی سهم چیست؟

هنگام تشکیل شرکت‌ها دعوت نامه‌ای مبنی بر پذیره نویسی صادر شده و افرادی که در این پذیره نویسی شرکت می‌کنند، قسمتی از سهام شرکت را خریداری کرده و شریک تشکیل شرکت می‌شوند.

اصلی ترین تفاوت عرضه عمومی اولیه و پذیره نویسی در چیست؟

اصلی ترین تفاوتشان این است که در عرضه اولیه شرکت فعال است اما در پذیره نویسی شرکت در حال تاسیس است.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
12 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سعیدتهرانی

باسلام مطالب خیلی مطالب مفیدوارزنده ای بود ودرمعاملات پذیره نویسی بکار معامله گران بعداز درک مطلب استفاده خواهند کرد

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. با تشکر

امیرحسین قهرمانی

وقتی سهامی رو در اولین پذیره نویسی می خریم، چه زمانی قادر هستیم بفروشیمش؟

کارگزاری مفید

با سلام
چنانچه سهامی را در «پذیره‌نویسی» خریداری نمایید، بعد از بازگشایی آن سهم امکان انجام معاملات روی آن نماد وجود خواهد داشت.

هیوا

بازگشای سهام معمولا چقدطول میکشد وازلحاظ قانونی حداقل زمان وحداکثرزمان تعین شده یا بستگی به قرارداد عرضه بستگی داره یا دردست مدیریت شرکته .

کارگزاری مفید

با سلام
در پذیره‌نویسی، شرکت در حال تشکیل و تاسیس است. لذا بازگشایی نماد زمان‌بر بوده و نیازمند طی شدن فرآیند تاسیس و ثبت شرکت می‌باشد و بازه زمانی برای آن تعیین نمی‌گردد.

رضا

با سلام کشف قیمت بعد از پایان پذیره نویسی به چه صورت هست؟بعد از پذیره نویسی یک شرکت دوباره عرضه اولیه می شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
در «پذیره‌نویسی» یک سهم، شخص متعهد می‌شود با تامین قسمتی از سرمایه اولیه شرکت، در شرکت سهامی عام شریک شود. در واقع سهامدارن اولیه شرکت با خرید سهام در اولین پذیره‌نویسی تعیین می‌شوند. لازم به ذکر است، در هر پذیره‌نویسی بسته به قیمت «پذیره‌نویسی»، نماد بازگشایی خواهد شد. دقت داشته باشید، شرکت‌هایی که تاسیس شده‌اند و برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شوند، سهام شرکت را تحت عنوان «عرضه‌اولیه» به سرمایه‌گذاران واگذار می‌کنند.

محمدرضا شهبال

این مطلب را ننوشتید. کسی اگر حق تقدم سهامی که نداشته بخرد مثل (حتوکاح) باید برای هر سهم 1000 ریال به حساب شرکت واریز کند؟ یعنی راه بیفتد در سایت کدال و شماره حساب شرکت را پیدا کند و تازه برود بانک و پست و . . . ؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که سهم حق تقدم را در بازه‌ی مهلت استفاده از حق تقدم خریداری کنید باید مبلغ اسمی به ازای هر سهم به شرکت مربوطه پرداخت شود اما اگر در بازه پذیره نویسی عمومی خریداری نمایید نیازی به پرداخت مبلغ اسمی نیست و در هنگام خرید حق تقدم به صورت خودکار از قدرت خرید کسر می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن را مطالعه نمایید.

محسن

عرضه اولیه ۱۲۰۰سهم به حداقل وحداکثر قیمت را گذاشته ولی چرا ۱۲۰۰سهم را با حداکثر قیمت درخواست دادم فقط ۴۴۷سهم را داده واینکه داخل پرتفوی من اسم سهم آمده وتعداد ولی وقتی وارد می‌شویم تعداد دارایی را صفر زده میشه هنوز نشسته باشه داخل پرتفوی تعداد سهم؟

کارگزاری مفید

با سلام
اختصاص سهام به کدهای معاملاتی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و با توجه به تعداد شرکت‌کنندگان و قیمت وارد شده توسط آن‌ها انجام می‌گیرد. معمولا به دلیل تقاضای زیاد، سرمایه‌گذاران از تعداد سهم کمتری نسبت به حجم تعیین‌شده از عرضه‌اولیه بهره‌مند می‌شوند. همچنین اعمال سهام خریداری شده در روز کاری آتی به پرتفوی سپرده‌گذاری انجام می‌شود. پرتفوی سپرده‌گذاری با یک روز کاری تاخیر به روزرسانی می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «عرضه‌اولیه به روش Book Building» را مطالعه نمایید.