ارتقای امنیت حساب کاربری در ایزی تریدر

ارتقای امنیت حساب کاربری در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۹ مهر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 797
سطح مبتدی

اگر به دنبال راهکاری برای افزایش امنیت حساب کاربری خود در کارگزاری مفید هستید، می‌توانید ورود دو مرحله‌ای یا ورود دو عاملی را برای حساب خود فعال کنید. با فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای، هر بار که قصد ورود به سامانه معاملاتی ایزی تریدر را داشته باشید، باید علاوه بر نام کاربری و رمز عبور، رمز یک‌بار مصرفی را که برای شما ارسال می‌شود نیز وارد کنید. بدین ترتیب، حتی در صورت قرارگیری نام کاربری و رمز عبور شما در دسترس دیگران، امکان ورود به حساب کاربری شما، بدون دسترسی به رمز یک‌بار مصرف وجود نخواهد داشت.

نحوه فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای و دریافت رمز از طریق اپلیکیشن رمزساز

برای فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای از طریق اپلیکیشن رمزساز باید اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- ورود به به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری

در اولین گام، نیاز است که از طریق ایزی تریدر، وارد صفحه ویرایش اطلاعات کاربری خود شوید. مطابق تصاویر زیر، برای ورود به این بخش در نسخه تحت وب، بر روی نام خود کلیک کرده و گزینه «ویرایش حساب کاربری» را انتخاب کنید. در نسخه موبایل نیز پس از انتخاب گزینه «سایر»، در بالای صفحه، بر روی گزینه «حساب کاربری» کلیک کنید. سپس در پنجره جدید، گزینه «ویرایش حساب کاربری» را انتخاب کنید.

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری- نسخه وب

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری از طریق ایزی تریدر

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری- نسخه موبایل

ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری از طریق ایزی تریدر

۲- انتخاب گزینه «فعال‌سازی» ورود دو مرحله‌ای

پس از ورود به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری (پنل مشتری)، اطلاعات شما به نمایش در می‌آید و نیاز است تا بر روی گزینه فعال‌سازی در ردیف «ورود دو مرحله‌ای» کلیک کنید.

انتخاب گزینه فعال‌سازی

۳- وارد کردن مجدد رمز عبور برای تایید هویت

مرحله اول فعالسازی ورود دو مرحله‌ای

۴- وارد کردن رمز یکبار مصرف پیامک شده

مرحله دوم فعالسازی ورود دو مرحله‌ای

پس از مشاهده پیام فعال شدن موفقیت آمیز ورود دو مرحله‌ای، گزینه «بازگشت» را انتخاب کنید تا به صفحه «تنظیمات» ورود دو مرحله‌ای وارد شوید.

مرحله سوم فعالسازی ورود دو مرحله‌ای

۵- فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز

پس از فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای، با انتخاب مجدد این گزینه مطابق تصویر زیر، وارد صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای خواهید شد و امکان غیرفعال کردن ورود دو مرحله‌ای و انتخاب روش دریافت رمز وجود خواهد داشت. در این پنجره بر روی گزینه «فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز» کلیک کنید.

فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز

۶- نصب اپلیکیشن رمزساز (Google Authenticator)

در مرحله بعد، اپلیکیشن رمزساز گوگل را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. برای این کار می‌توانید گزینه «دریافت لینک دانلود اپلیکیشن از طریق پیامک» را انتخاب کنید تا لینک آن برای شما پیامک شود. همچنین می‌توانید از طریق لینک‌های موجود مستقیما از طریق «بازار»، «گوگل پلی» یا «اپ استور»، آن را دریافت و نصب کنید.

دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز

۷- اسکن کد QR در اپلیکیشن رمزساز

پس از نصب اپلیکیشن، کد (QR Code) نمایش داده شده را توسط اپلیکیشن اسکن کنید. همچنین می‌توانید به صورت دستی کد ۳۲ رقمی نمایش داده شده را نیز وارد کنید.

اسکن QR Code

۸- درج رمز یک‌بار مصرف برای تایید هویت

عددی که اپلیکیشن رمزساز پس از اسکن QR Code یا وارد کردن دستی کد ۳۲ رقمی نمایش می‌دهد را وارد کنید. توجه داشته باشید که این عدد پس از هر یک دقیقه، توسط اپلیکیشن تغییر می‌کند.

فعال سازی اپلیکیشن رمز ساز برای ورود دو مرحله ای به سامانه های مفید

با انجام موفقیت آمیز مراحل فوق، ورود دو مرحله ای به شیوه دریافت رمز یکبار مصرف از طریق اپلیکیشن رمزساز برای شما فعال می‌شود.

رمزهای پشتیبان خود را به خاطر بسپارید

یکی از قسمت‌های صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای، «رمزهای پشتیبان» است. چنانچه به هر دلیلی نتوانید رمز یکبار مصرف را از طریق اپلیکیشن رمزساز یا ایمیل دریافت کنید، با استفاده از این رمزهای پشتیبان می‌توانید وارد ایزی تریدر شوید.

رمزهای پشتیبان

با انتخاب گزینه «نمایش»، رمزهای پشتیبان به شما نمایش داده می‌شوند. توجه داشته باشید که هر یک از این رمزها، فقط یکبار قابل استفاده هستند. با انتخاب گزینه «تولید مجدد رمزهای پشتیبان»، رمزهای جدیدی تولید شده و نمایش داده می‌شود. با انتخاب گزینه «ذخیره رمزهای پشتیبان» نیز می‌توانید تصویری از این رمزها را دریافت کنید.

نمایش رمزهای پشتیبان

نحوه ورود به ایزی تریدر پس از فعال‌سازی ورود دو عاملی

پس از فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای، برای ورود به ایزی تریدر، باید رمز یکبار مصرف را نیز وارد کنید.

به عنوان مثال، نحوه ورود به ایزی تریدر پس از فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای به شرح زیر خواهد بود:

۱- وارد کردن نام کاربری/شماره همراه/کدملی و رمز عبور

مرحله اول ورود: وارد کردن نام کاربری و رمز عبور

۲- وارد کردن رمز یکبار مصرف

مرحله دوم ورود: وارد کردن رمز یکبار مصرف

چنانچه به دریافت رمز یکبار مصرف به شیوه‌ای که ذکر شده است، دسترسی ندارید، می‌توانید گزینه «به روش فوق دسترسی ندارم» را انتخاب کنید.

دریافت رمز یکبار مصرف به شیوه ای دیگر

سپس روش دیگری را برای دریافت رمز یکبار مصرف انتخاب کنید.

انتخاب روش دریافت رمز یکبار مصرف

توجه داشته باشید در این صفحه تنها سایر روش‌هایی قابل انتخاب هستند که در صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای قبلا فعال شده باشند.

بررسی گزینه «تایید دو مرحله‌ای برای این سیستم لازم نیست»

پس از فعال کردن ورود دو مرحله‌ای، در مرحله وارد کردن رمز یکبار مصرف برای ورود به سامانه‌ها، گزینه «تایید دو مرحله‌ای برای این سیستم لازم نیست» تعبیه شده است.

تایید دو مرحله‌ای برای این سیستم لازم نیست

با فعال کردن این گزینه، ورود دو مرحله‌ای از طریق سیستم عامل فعلی و مرورگر فعلی که در حال استفاده از آن هستید غیر فعال می‌شود. اما همچنان برای ورود به سامانه‌های مفید از طریق سایر سیستم عامل‌ها و مرورگرها، نیاز به وارد کردن رمز یکبار مصرف خواهید داشت.

غیرفعال کردن ورود دو مرحله‌ای

برای غیر فعال کردن ورود دو مرحله‌ای کافی است تا مجددا به صفحه ویرایش اطلاعات کاربری وارد شوید و گزینه «تنظیمات» در مقابل ردیف ورود دو مرحله‌ای را انتخاب کنید.

انتخاب بخش تنظیمات ورود دو مرحله‌ای

سپس گزینه ورود دو مرحله‌ای را انتخاب کنید.

انتخاب دکمه غیر فعال کردن

در انتها نیز رمز یکبار مصرف را وارد کنید.

غیر فعال کردن ورود دو عاملی

با انجام موفقیت‌آمیز اقدامات فوق، ورود دو مرحله‌ای برای شما غیرفعال خواهد شد.

مدیریت همه دستگاه‌های فعال

قابلیت بررسی امنیتی دیگری که برای کاربران فراهم شده است، مشاهده اطلاعات مربوط به آخرین ورود و خروج‌ها از سامانه معاملاتی است. با انتخاب گزینه «دستگاه‌های فعال»، مواردی از قبیل نوع دستگاه، مرورگر، تاریخ و ساعت دقیق ورود یا خروج و آی‌پی سیستم، به نمایش در خواهد آمد.

این داده‌ها از این جهت حائز اهمیت‌اند که امکان رصد دستگاه‌های فعال وجود داشته و در صورت تلاش برای ورود غیرمجاز به حساب اشخاص، فرد به سرعت از این موضوع مطلع می‌شود. در نتیجه می‌تواند برای محافظت از امنیت اطلاعات کاربری خود اقدامات لازمه را انجام دهد. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، پس از ورود به بخش «دستگاه‌های فعال»، امکان قطع دسترسی و خروج هر یک از دستگاه‌های مدنظر را خواهید داشت.

دستگاه‌های فعال
خروج از دستگاه‌های فعال

سوالات متداول

آیا فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای اجباری است؟

خیر شما بدون فعال کردن این مورد نیز می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید و عملیات مختلف را انجام دهید. با این وجود فعال‌سازی ورود مرحله‌ای، ورود اشخاص دیگر به حساب شما را بسیار دشوار کرده و امنیت حساب را بالاتر می‌برد.

ورود دو مرحله‌ای صرفا با استفاده از اپلیکیشن رمزساز امکان‌پذیر است؟

خیر علاوه بر اپلیکیشن رمزساز، می‌توانید با استفاده از پیامک یا ایمیل نیز رمز یک‌بار مصرف را برای ورود به حساب کاربری خود دریافت کنید.

رمزهای پشتیبان چه کاربردی دارند؟

در صورتی که برای ورود دو مرحله‌ای به حساب خود دچار مشکل شدید یا دسترسی به روش‌های دریافت رمز یک‌بار مصرف نداشتید، می‌توانید با استفاده از این رمزهای پشتیبان وارد حساب خود شوید.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سیداحمدموسوی

باسلام و احترام
مطالب جامع و کاملی ارائه فرمودید. سپاسگرارم

کارگزاری مفید

از ارایه بازخورد شما بسیار ممنونیم.