نمایش تغییرات قیمتی به صورت کندل در اربیس

کندل در اربیس
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۹ آبان ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 380
سطح مبتدی

در سامانه معاملاتی اربیس مفید، تغییرات قیمتی نمادها در طول هر جلسه معاملاتی به شکل کَندِل (candle) نمایش داده می‌شود. این کار با هدف رصد بهتر تغییرات قیمتی در طول روز انجام می‌شود. در ادامه به ارائه جزئیات بیشتر درباره نمایش تغییرات قیمتی به صورت کندل در اربیس می‌پردازیم.

اگر تمایل دارید معاملات خود در کارگزاری مفید را از طریق سامانه معاملاتی اربیس انجام دهید، کافی است وارد ایزی تریدر شده و درخواست خود را ثبت کنید. بدین منظور باید در ایزی تریدر دسکتاپ از مسیر «پروفایل ← توافق‌نامه‌ها  ← درخواست انتقال به سامانه معاملاتی اربیس» درخواست خود را ثبت کنید. 

برای ثبت درخواست از طریق ایزی تریدر موبایل نیز کافی است از طریق دکمه زیر اقدام کنید:

کندل استیک یا نمودار شمعی

یکی از پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین انواع نمودار در تحلیل تکنیکال، کندل استیک (Candlestick) یا نمودار شمعی است. نمودار شمعی از تعداد زیادی کندل یا شمع تشکیل شده است.

نمودار شمعی صندوق مبتنی بر سکه طلای مفید (عیار)

ساختار هر کندل

 هر کندل در کندل استیک، بر اساس ۴ قیمت در یک بازه زمانی مشخص ترسیم می‌شود که به این بازه زمانی تایم فریم (Time Frame) گفته می‌شود. به عنوان مثال در تصویر قبل، هر کندل با توجه به قیمت‌های یک جلسه معاملاتی (یک روز) ترسیم شده است.

۴ قیمت هر کندل عبارتند از:

۱- قیمت اولین معامله در تایم فریم یا قیمت باز شدن (Open)

۲- قیمت آخرین معامله در تایم فریم یا قیمت بسته شدن (Close)

۳- بیشترین قیمت معامله شده در تایم فریم یا بالاترین قیمت (High)

۴- کمترین قیمت معامله شده در تایم فریم یا پایین‌ترین قیمت (Low)

در حالت کلی دو نوع کندل وجود دارد: کندل صعودی و کندل نزولی. اگر قیمت بسته شدن بیشتر از قیمت باز شدن باشد (Open < Close) ، کندل صعودی است. اگر قیمت بسته شدن کمتر از قیمت باز شدن باشد (Close < Open)، کندل نزولی است. 

جزئیات بیشتر کندل‌ها

  • معمولا در صورت نمایش رنگی کندل‌ها، کندل‌های صعودی را به رنگ سبز و کندل‌های نزولی را به رنگ قرمز نمایش می‌دهند. در صورت نمایش سیاه و سفید نیز کندل‌های صعودی را به صورت توخالی و کندل‌های نزولی را به صورت توپر (به رنگ سیاه) نمایش می‌دهند.
  • هر کندل از دو بخش کلی سایه و بدنه تشکیل می‌شود. در حالت عادی نیز یک سایه بالایی وجود دارد و یک سایه پایینی.
  • فاصله بین قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن بدنه کندل را تشکیل می‌دهد. فاصله بالای بدنه تا بیشترین قیمت، سایه بالایی را تشکیل می‌دهد. فاصله بین پایین بدنه و کمترین قیمت، سایه پایینی را تشکیل می‌دهد.

ساختار کندل

نمایش کندل‌های صعودی و نزولی به صورت افقی

در صورت انطباق برخی از ۴ قیمت مورد استفاده در ترسیم هر کندل، شکل کندل از حالت عادی خارج می‌شود. در تصویر زیر، برخی از اشکال مختلف کندل‌ها نشان داده شده است.

نمایش تغییرات قیمتی به صورت کندل در اربیس

در صفحه جزئیات هر نماد در اربیس یا در صفحه دیده‌بان، تغییرات قیمتی نماد از ابتدای جلسه معاملاتی تا آن لحظه، به صورت کندل افقی نمایش داده می‌شود. 

کندل نماد اطلس در صفحه جزئیات نماد

کندل نمادهای موجود در دیده بان

بررسی اجزای نمایش داده شده در صفحه دیده‌بان

در صفحه دیده‌بان، کندل‌ها در یک ستون نشان داده می‌شوند. نقطه‌چین عمودی که دقیقا این فضا را به دو بخش یک اندازه تقسیم می‌کند (تصویر قبل را ببینید)، در واقع از محل قیمت پایانی جلسه معاملاتی قبلی هر نماد عبور می‌کند.

بررسی اجزای نمایش داده شده در صفحه جزئیات نماد

– سمت چپ و سمت راست خط زمینه به ترتیب کمترین و بیشترین قیمت مجاز روز را نشان می‌دهند. اعداد مربوط به آن‌ها و همچنین قیمت پایانی جلسه معاملاتی قبل نیز قابل مشاهده هستند.

– با توجه به قیمت اولین معامله، قیمت آخرین معامله تا آن لحظه، بیشترین قیمت معامله شده تا آن لحظه و کمترین قیمت معامله شده تا آن لحظه نیز کندل مربوط به نماد ترسیم می‌شود. نمایش هر کندل نیز بر اساس سیستم رنگی سبز (کندل صعودی) و قرمز (کندل نزولی) انجام می‌شود.

نمونه از کندل صعودی

نمونه از کندل نزولی

– علامت فلش بالای هر کندل، قیمت آخرین معامله و علامت فلش پایین کندل، قیمت پایانی نماد تا آن لحظه را نشان می‌دهد.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دانشی

با سلام و تشکر
مطالب ارائه شده برای بنده که اخیرا” کارگزاری مفید را بعنوان کارگزار بورسی خود انتخاب نموده ام کاربردی و مفید بود.
سپاسگزارم

کارگزاری مفید

با سلام
از حمایت و توجه شما کمال تشکر را داریم.