نمای بازار در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 6885
سطح مبتدی

نمای بازار یکی از گزینه‌های محبوب ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا در طول معاملات خود اطلاعات سودمندی از آن بدست آورند. کاربران می‌توانند برای مشاهده روند کلی و وضعیت لحظه‌ای بورس، در نوار سمت راست موجود در ایزی‌تریدر نسخه جدید (اربیس)، گزینه نمای بازار را انتخاب کرده و از این اطلاعات استفاده کنند.

نمای بازار از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

۱- بازار بورس

با استفاده از قسمت «بازار بورس» می‌توان نمودارهای شاخص بورس‌، هم‌وزن و فرابورس (در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه، سالیانه و ۳ ساله) به همراه حجم و ارزش معاملات، تعداد نمادهای مثبت و منفی و تعداد نمادهای شامل صف خرید و صف فروش را مشاهده کرد. همچنین اطلاعات موجود در بخش‌های قدرت خرید حقیقی، خالص خرید و سرانه خرید در بحث تعیین قدرت خریدار و فروشنده، بسیار کاربردی خواهند بود. 

در صورتی که مجموع ارزش فروش افراد حقیقی از مجموع خرید افراد حقیقی کسر شود، شاخصی تحت عنوان خالص خرید حقیقی به دست می‌آید که می‌تواند عددی مثبت یا منفی باشد و به صورت درصدی نمایش داده می‌شود. همچنین به مجموع ارزش ریالی سهامی که توسط کدهای معاملاتی حقیقی خریداری شده‌اند، سرانه خرید حقیقی و به مجموع ارزش ریالی سهام فروش رفته توسط کدهای حقیقی، سرانه فروش حقیقی گفته می‌شود.

اگر مقدار سرانه خرید حقیقی را بر سرانه فروش حقیقی تقسیم کنیم، قدرت خرید حقیقی مشخص می‌شود. میزان قدرت خرید حقیقی اگر بیشتر از ۱ باشد، به منزله چیرگی خریداران حقیقی نسبت به فروشندگان است و اگر این عدد کمتر از ۱ باشد، نشان از قدرت بیشتر فروشندگان حقیقی در بازار دارد. بدین معنا که با بررسی این مولفه می‌توان از بیشتر بودن خریدها یا فروش‌ها در یک سهم یا کل بازار مطلع شد و این شرایط را در تصمیمات خود لحاظ کرد.

تصویر کلی نمای بازار در بخش بازار بورس به شکل زیر است: 

گزینه بازار بورس در بخش نمای بازار ایزی تریدر اربیس

۲- صنایع

علاوه بر اطلاعات کلی، ممکن است تمایل داشته باشید تا داده‌هایی از قبیل نمادهای مثبت و منفی، ارزش معاملات و قدرت خرید حقیقی را به تفکیک صنایع مختلف و به صورت جداگانه بررسی نمایید. اهمیت موضوع از این بابت است که با مشاهده وضعیت کلی صنایع، یک شمای کلی از وضعیت آن صنعت به‌دست می‌آید تا مبنای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری آتی شود؛ به خصوص که امکان مرتب‌سازی صنایع بر اساس بیشترین و کمترین نمادهای مثبت یا منفی، تنها با کلیک بر روی آن ستون‌ها وجود دارد.

با انتخاب گزینه «صنایع»، این اطلاعات مطابق تصویر زیر قابل مشاهده خواهند بود.

۳- بیشترین‌ها

در قسمت «بیشترین‌ها» امکان مشاهده سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش به ترتیب حجم و تعداد معاملات وجود داشته و حتی می‌توانید سهم‌هایی را که در آستانه قرارگیری در صف خرید یا فروش‌ هستند، رصد کنید. همچنین نمادهایی که بیشترین توجه را از سمت سرمایه‌گذاران جلب کردند در بخش بازدید به نمایش در می‌آیند.

در بازار سرمایه، تقاضا به معنای تعداد و حجم خرید بوده و عرضه نشان‌گر میزان تمایل به فروش است. بخش نمای بازار سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، قابلیت مشاهده سهم‌های دارای بیشترین متقاضی و بیشترین عرضه‌کننده را به تفکیک تعداد، حجم و ارزش معاملات و نیز قیمت آن‌ها فراهم کرده است. علاوه بر موارد ذکر شده، امکان بررسی نمادهایی با بیشترین حجم معاملات، ارزش معاملات و خرید حقیقی نیز وجود دارد و مطابق تصویر با انتخاب گزینه مدنظر، این اطلاعات درج خواهند شد.

گزینه بیشترین‌ها در بخش نمای بازار ایزی تریدر اربیس

۴- بازار جهانی

کسب اطلاعات به‌روز از روند معاملات بازارهای جهانی، دید مفیدی از شرایط کلان قیمتی کامودیتی‌های (کالاها) مختلف به شما می‌دهد. امکان دیگری که در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) مهیا شده است، بررسی اطلاعاتی از جمله بازده، آخرین قیمت و نمودار انواع فلزات گرانبها، فلزات اساسی، نفت و انرژی (در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه، سالیانه و ۳ ساله) است. 

سوالات متداول

نمای بازار در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

با استفاده از نمای بازار می‌توانید از وضعیت لحظه‌ای بازار مطلع شوید. این ابزار از چهار قسمت بازار بورس، صنایع، بیشترین‌ها و بازار جهانی تشکیل شده است.

در بخش نمای بازار، نمودار شاخص‌های مختلف در چه بازه زمانی قابل بررسی هستند؟

در بخش نمای بازار در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) نمودار شاخص‌های بورس، هم‌وزن و فرابورس و همچنین نمودار مربوط به کامودیتی‌های مختلف در بازار جهانی در بازه‌های زمانی روز، هفته، ماه، سه ماه، سال و سه سال قابل مشاهده است.

منظور از قدرت خرید حقیقی در بخش نمای بازار سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) چیست؟

اگر مقدار سرانه خرید حقیقی را بر سرانه فروش حقیقی تقسیم کنیم، قدرت خرید حقیقی مشخص می‌شود. میزان قدرت خرید حقیقی اگر بیشتر از ۱ باشد، به منزله چیرگی خریداران حقیقی نسبت به فروشندگان است و اگر این عدد کمتر از ۱ باشد، نشان از قدرت بیشتر فروشندگان حقیقی در بازار دارد. بدین معنا که با بررسی این مولفه می‌توان از بیشتر بودن خریدها یا فروش‌ها در یک سهم یا کل بازار مطلع شد و این شرایط را در تصمیمات خود لحاظ کرد.

به مجموع ارزش ریالی سهامی که توسط کدهای معاملاتی حقیقی خریداری شده‌اند، سرانه خرید حقیقی و به مجموع ارزش ریالی سهام فروش رفته توسط کدهای حقیقی، سرانه فروش حقیقی گفته می‌شود.

داده‌های مربوط به بخش بازار جهانی در بخش نمای بازار از چه منبعی دریافت می‌شود؟

این اطلاعات از پایگاه داده سامانه بورس ویو دریافت شده و به صورت دسته‌بندی‌شده در اختیار کاربران در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) قرار می‌گیرد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
14 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
فرهاد اسکندری

ایزی تریدر فوق العاده و اینکه تشکر میکنم که هر مشکلی پیش میاد که کم هم هست زود برطرف میشه و یه چیز جدید اضافه میشه.سپاس

کارگزاری مفید

با سلام
سپاس بی کران از شما سرمایه‌گذار گرامی.

علی

قابلیت مشاهده نقشه بازار در نرم‌افزار ایزی تریدر موبایل وجود ندارد؟!؟

(نقشه کلی سبز و قرمز ها)

کارگزاری مفید

با سلام.
نقشه بازار به ایزی تریدر اضافه نشده است. ممکن است در به‌ روز رسانی‌های بعدی این گزینه اضافه شود.

بیژن

باسلام
لطفا آیتم سود و زیان روزانه و قیمت و افزایش یا کاهش قیمت روزهای گذشته را هم به اپلیکیشن اوربیس
اضافه کنید
با تشکر فراوان

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

عباس سالاروند

باسلام و درود، کارتون واقعا عالیست. اربیس خیلی خوبه و هرروز چیزای کاربردی و جدید اضافه می شود. دم همتون گرم.
لطفا اگر امکان دارد قابلیت ساختن سبد های متفاوت رو اضافه کنید به نحوی که بتونن چندین سبد مختلف تشکیل داد و سود و زیان هر سبد به صورت مستقل نشان داده شود. مثلا من بتوانم سبد کوتاه مدت، بلند مدت و …‌ برای خودم درست کنم.

کارگزاری مفید

با سلام
از اینکه همراه ما هستید مفتخریم. همچنین ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

زهره کاوه

درود… ایزی تریدر اوربیس فوق العاده هستش و بهترین کارگزاری که توی ایران می تونید پیدا کنید کارگزاری مفید هستش … با تشکر فراوان از زحمات شما دوستان عزیز❤️

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی و بازخورد ارزشمند شما مایه قوت قلب ماست.

اکبر ملکی

خیلی عالی بود ..ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
از اینکه همراه ما هستید مفتخریم. با تشکر از حسن نظر شما

میلاد

سلام
چارت شاخص کل داخل اربیس وجود داره؟
من نمیتونم پیدا کنم

کارگزاری مفید

باسلام
در قسمت ایزی چارت جستجو را بزنید، شاخص کل بنویسید و کلیک نمایید، نشان میدهد.