جستجو نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۸ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 10949
سطح مبتدی

جستجوی نماد اولین قدم برای مشاهده تابلوی معاملاتی یک سهم جهت بررسی، خرید یا فروش آن است و به دو طریق می‌توان به این صفحه دسترسی داشت. روش اول انتخاب گزینه «جستجو» (علامت ذره‌بین) در نوار سمت راست سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) است و روش دوم استفاده از کلید میانبر Esc در کیبورد سیستم است.

با باز شدن پنجره «جستجو» می‌توانید نماد مد نظر خود را جستجو کنید و با انتخاب نماد مورد نظر وارد تابلوی معاملاتی آن شوید. همچنین در این بخش می‌توانید نمادها را به تفکیک صنایع مختلف بورسی نیز مشاهده کنید.

با انتخاب یک صنعت به عنوان مثال صنعت خودرویی، تمامی سهم‌های زیر مجموعه این صنعت قابل مشاهده خواهد بود و در مقابل نام هر سهم نیز با انتخاب گزینه سه نقطه، فرد می‌تواند به صفحات مختلفی مانند صفحه خرید و فروش، بخش ایزی‌چارت نماد، سایت کدال، سایت TSE و … دسترسی داشته باشد و همچنین با انتخاب علامت مثبت نیز می‌توانید نماد مد نظر خود را به دیده‌بان اضافه نمایید.

تابلوی نماد استیل

به طور مثال با جستجوی نماد «استیل»، اطلاعات مربوط به این نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل بخش‌های مختلفی است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شوید.

مطابق تصویر فوق اطلاعاتی از جمله نماد صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (استیل)، قیمت پایانی (۱۰،۶۶۰ ریال)، آخرین قیمت معامله شده (۱۰۶۷۰ ریال)، حجم معامله شده در طول روز (۴،۰۲۹،۰۹۳) و… در اولین کادر نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از گزینه‌های خرید و فروش اقدام به معامله نماد مورد نظر کرد.

به همین ترتیب، اطلاعاتی از جمله محدوده مجاز دامنه نوسان، اطلاعات عمق بازار شامل قیمت، حجم و تعداد افرادی که با آن قیمت سفارش خود را ثبت کرده‌اند و همچنین ترکیب خریداران و فروشندگان در دو گروه حقیقی و حقوقی نمایش داده می‌شود.

از دیگر امکانات این بخش، نمایش نمودار قیمتی این نماد (تصویر بالا) طی بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه، سه ماهه و سالانه است. در نظر داشته باشید که می‌توان به جای نمودار خطی، نمودار شمعی مربوط به قیمت این نماد را نیز مشاهده و از آن اطلاعات مفیدی کسب کرد.

در زیر نمودار قیمت، کادری از اطلاعات مهم از جمله ارزش، حجم معاملات، نوع بازار و… نمایش داده می‌شود (تصویر بالا). همچنین می‌توانید میزان بازده نماد مورد نظر را در بازه‌های یک ماهه، سه ماهه و یک ساله مشاهده کنید. برخورداری از دانش کافی برای اطلاعات مندرج در تصویر فوق می‌تواند باعث تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری بهتر شما شود.

سوالات متداول

پس از جستجوی نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، به چه اطلاعاتی از نماد دسترسی خواهیم داشت؟

با جستجوی نماد به هر اطلاعاتی که برای بررسی آن مورد نیاز است از جمله قیمت پایانی، آخرین قیمت، حجم معاملات و… دسترسی خواهید داشت.

آیا می‌توان نمودار قیمتی را در بخش اطلاعات نماد مشاهده کرد؟

بله می‌توان نمودار قیمت را در بازه‌های روز، هفته، ماه، سه‌ماه و سال در این بخش به صورت خطی یا شمعی مشاهده کرد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
فرزاد صدیق

با سلام
چرا وقتی در نمودار قیمتی گزینه مثلا ماه یا سه ماه انتخاب میکنیم و روی سهم دیگری میرویم نمودار قیمتی خودبخود تغیر میکند؟ در صورتیکه من دوست دارم در تمام سهام ها نمودار قیمتی مربوط به ماه ببینم

کارگزاری مفید

با سلام
پیشنهاد شما دریافت شد، جهت بررسی و پیگیری به واحد مربوط ارجاع داده شد. از ارتباط شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم.

مرتضی مدانلو

به هنگام مرور نمادهاوقتی بهر دلیلی داخل یک نماد می شویم بعد از مطالعه آن نماد و اتمام کار وقتی از صفحه آن نماد خارج می شویم .متاسفانه به ابتدای صفحه منتقل می شویم.در حالی که ما به ادامه بررسی نمادها از همان جایی که وارد شدیم برگردیم .این باعث می شود مجددا با صرف وقت زیادی به نقطه قبلی برگردیم این مشکل برای کسانی که تعداد نماد بیشتری دارند برجسته تر هست این ایراد در نسخه قبلی هم بود علیرغم تماس‌های مکرر حل نشد.بطور مثال در همراه پلاس چنین مشکلی را نداریم

کارگزاری مفید

سلام، پیشنهاد شما به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.