بررسی و ارزیابی نماد در ایزی تریدر

بررسی و ارزیابی نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۸ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 10206
سطح مبتدی

بخش ارزیابی نماد در ایزی تریدر

یکی از قابلیت‌های کاربردی سامانه ایزی تریدر، امکان بررسی و ارزیابی نماد از لحاظ وضعیت بنیادی و تکنیکال است. با مراجعه به بخش جزئیات نماد، می‌توانید نمره ارزیابی هر نماد را به صورت اختصاصی مشاهده کنید. این نمرات با مشخص‌کردن وضعیت حال حاضر سهم، به تصمیمات معاملاتی شما کمک می‌کنند. 

عملکرد تکنیکالی و بنیادی یک سهم، بر اساس معیارها و مولفه‌های مختلفی محاسبه می‌شود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، نمره نهایی ارزیابی نماد، متناسب با وزن هر یک از این معیار‌ها به دست می‌آید.

بخش ارزیابی نماد در ایزی تریدر (نسخه دسکتاپ)

بخش ارزیابی نماد در ایزی تریدر (نسخه دسکتاپ)

بخش ارزیابی نماد در ایزی تریدر (نسخه موبایل)

بخش ارزیابی نماد در ایزی تریدر (نسخه موبایل)

برای بررسی نمرات ارزیابی نماد در سامانه ایزی تریدر، بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

علاوه بر نمره نهایی ارزیابی نماد، این امکان را دارید که مولفه‌های بنیادی و تکنیکال سهم را به صورت جزئی مورد بررسی قرار دهید. با این کار، می‌توانید درک مطلوبی از نقاط ضعف یا قوت شرکت‌ها به دست بیاورید.

برای مشاهده این جزئیات می‌توانید گزینه «اطلاعات بیشتر» را در کادر مربوط به ارزیابی نماد انتخاب کنید.

گزینه اطلاعات بیشتر در ارزیابی نماد ایزی تریدر

همچنین در روشی دیگر، مطابق تصویر زیر با کلیک بر روی گزینه «بیشتر» و انتخاب گزینه «ارزیابی نماد»، جزئیات مربوط به وضعیت بنیادی و تکنیکال سهم مدنظر قابل مشاهده خواهد بود.

ورود به بخش ارزیابی نماد از طریق گزینه «بیشتر»

لازم به ذکر است که داده‌های بنیادی و تکنیکالی استخراج‌شده، بر اساس داده‌های گذشته هستند و قابلیت پیش‌بینی اتفاقات آینده را ندارند. بنابراین نباید به تنهایی مبنای انجام معاملات قرار بگیرند. بنابراین کارگزاری مفید و شرکت پردازش اطلاعات مالی پویا، مسئولیتی در خصوص معاملات انجام‌شده بر این اساس ندارند.

ارزیابی تکنیکال سهم

شاخص ارزیابی تکنیکال بر اساس بیش از ۷۰ اندیکاتور و میانگین متحرک مختلف محاسبه می‌شود. در بخش جزئیات نماد، شاخص تکنیکال وضعیت کلی یک نماد را از لحاظ معیارهای تحلیل تکنیکال به نمایش می‌گذارد. این شاخص صرفا وضعیت تکنیکال شرکت را بر اساس اطلاعات گذشته ارزیابی می‌کند. بنابراین نباید به تنهایی، به عنوان مبنای تصمیم‌گیری قرار بگیرد.

ارزیابی تکنیکال سهم
  • اندیکاتور: اندیکاتور نشان‌دهنده وضعیت تکنیکال یک سهم است و از مواردی همچون قیمت، زمان و حجم و ترکیب آن با توابع ریاضی تشکیل می‌شود. اندیکاتورها با استخراج اطلاعاتی از نمودار قیمت و زمان، آن‌ها را در توابع ریاضی مشخصی قرار می‌دهند. خروجی این فرایند اطلاعاتی، جهت تصمیم‌گیری در آینده را در اختیار تحلیل‌گران قرار می‌دهد.
  • میانگین‌های متحرک: میانگین متحرک بر اساس دوره‌های زمانی تعریف‌شده، میانگینی از قیمت‌های گذشته را محاسبه می‌کند. سپس آن را در قالب خطی بر روی نمودار قیمت نمایش می‌دهد. میانگین متحرک به دو نوع ساده و نمایی تقسیم می‌شود.

ارزیابی نماد با استفاده از شاخص‌های بنیادی

شاخص بنیادی، وضعیت شرکت‌ها را بر اساس اطلاعات موجود در صورت‌های مالی گذشته ارزیابی می‌کند. در محاسبه این شاخص، از بیش از ۵۰ نسبت مالی پرکاربرد در تحلیل بنیادی شرکت‌ها استفاده شده است. این نسبت‌ها در ۹ بخش سود‌آوری، ارزش‌گذاری نسبی، ریسک مالی، کارایی، فروش ماهانه، ریسک بازار، مومنتوم، عملکرد سهامداران و نقدشوندگی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که این نسبت‌ها در بازه‌های زمانی یک ماهه و سه ماهه بررسی می‌شوند.

در بخش ارزیابی نماد، ابتدا شرکت‌ها بر اساس نسبت‌های مالی مختلف در هر بخش رتبه‌بندی می‌شوند. سپس از میانگین رتبه شرکت‌ها در بخش‌های مختلف، نمره ارزیابی کلی شرکت محاسبه می‌شود. این شاخص صرفا وضعیت بنیادی شرکت را بر اساس اطلاعات گذشته ارزیابی می‌کند و نباید به تنهایی ملاک تصمیم‌گیری قرار بگیرد.

نمودار میله‌ای در بخش ارزیابی بنیادی

نمودار میله‌ای در بخش ارزیابی بنیادی

علاوه بر نمایش میله‌ای نمرات بنیادی سهم در بخش ارزیابی نماد، می‌توانید وضعیت این شاخص‌ها را در قالب نمودار راداری نیز مشاهده کنید. این نوع از نمایش به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت یا ضعف آن سهم را از لحاظ بنیادی تشخیص دهید. برای مثال در تصویر زیر، شاخص ارزش‌گذاری نسبی نماد «فولاد»، وضعیت به مراتب بهتری نسبت به کارایی آن دارد. بنابراین این شاخص از وزن بیشتری در نمره بنیادی سهم برخوردار است.

نمودار راداری

نمودار راداری در بخش ارزیابی بنیادی

آشنایی با برخی از معیارهای بنیادی

  • ارزش‌گذاری نسبی: این روش از ارزش گذاری، ارزش ذاتی سهام یک شرکت را با توجه به قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های مشابه به دست می‌آورد. ضرایب P/BV ،P/E و P/S، مهم‌ترین نسبت‌های مورد استفاده در این روش به شمار می‌روند.
  • فروش ماهانه: نمره این معیار با استفاده از میزان فروش ثبت‌شده در صورت سود و زیان شرکت محاسبه می‌شود. با کمک معیار فروش ماهانه، می‌توانید از وضعیت رشد درآمد ماهانه شرکت مطلع شوید.
  • کارایی: این معیار میزان بهره‌وری و کارایی یک شرکت را در استفاده از منابع خود می‌سنجد. نمره کارایی بالا، نشان‌دهنده مدیریت مناسب منابع و دارایی‌های یک شرکت است.
  • سودآوری: این معیار با استفاده از داده‌های استخراج‌شده از نسبت‌های سودآوری، عملکرد شرکت را در راستای به حداکثر رساندن سود سهامداران بررسی می‌کند.
  • ریسک مالی: به احتمال زیان‌دیدن در یک سرمایه‌گذاری یا فعالیت مالی، ریسک مالی می‌گویند. ریسک مالی شامل مواردی همچون ریسک ریسک اعتباری، ریسک عملیاتی، ریسک بازار، ریسک نکول و ریسک نقدشوندگی است.
  • ریسک بازار: به ریسک حاکم بر کل بازار، ریسک سیستماتیک یا ریسک بازار می‌گویند. تاثیر این ریسک صرفا بر روی یک سهم نیست و نمی‌توان آن را از طریق متنوع‌سازی رفع کرد.
  • مومنتوم: این معیار، سرعت تغییرات قیمت پایانی یک سهم را نسبت به گذشته آن می‌سنجد. 
  • نقدشوندگی: معیار نقدشوندگی با بررسی حجم معاملات یک سهم، سهولت خرید یا فروش آن را نشان می‌دهد.

ضرایب بنیادی در بخش ارزیابی نماد

یکی دیگر از قابلیت‌های بخش جزئیات نماد، امکان مشاهده و بررسی ضرایب بنیادی EPS ،P/S ،P/E در دوره‌های زمانی فصلی و سالانه است. از تقسیم قیمت سهم بر سود محقق‌شده، نسبت P/E به دست می‌آید. نسبت P/S به معنای تقسیم قیمت سهم شرکت بر میزان کل فروش آن است. همچنین EPS سود محقق‌شده به ازای هر سهم است و اطلاعات مفیدی را در رابطه با ارزنده بودن قیمت سهم، به شما ارائه می‌دهد.

ضرایب بنیادی سهم

ضرایب بنیادی سهم در بخش ارزیابی نماد

سوالات متداول

چه مولفه‌هایی بر نمره ارزیابی نماد تاثیرگذار هستند؟

در ارزیابی تکنیکال نمادها از دو مولفه اندیکاتور و میانگین متحرک استفاده می‌شود. همچنین مواردی مانند کارایی شرکت، میزان سودآوری، ریسک‌های مالی، فروش ماهانه و … در محاسبه نمره بنیادی سهم کاربرد دارند.

اطلاعات بخش ضرایب بنیادی، چه کاربردی در تصمیمات معاملاتی ما دارند؟

در این بخش می‌توانید نسبت‌های مالی را بر اساس دوره‌های سالانه یا فصلی بررسی کنید و متناسب با تغییرات آن‌ها، روند تغییرات بنیادی شرکت را تحلیل کنید.

آیا می‌توان صرفا بر اساس نمرات موجود در بخش ارزیابی نماد، اقدام به معامله کرد؟

خیر. اطلاعات بنیادی و تکنیکال موجود در این بخش، بر اساس داده‌های گذشته به دست آمده‌اند. بنابراین نباید به تنهایی مبنای پیش‌بینی روند قیمت یا وضعیت شرکت در آینده قرار بگیرند.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
32 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
منصور

باسلام و تشکر فراوان بابت ایجاد یک فضای معاملاتي کاملا حرفه ایی

کارگزاری مفید

سلام.
از اینکه ما را انتخاب کرده‌اید مفتخریم. با تشکر از بازخورد ارزشمند شما.

نادرذوالقدری

بادرود ، تشکرازافزایش مواردموردنیازبرای تصمیم گیری بهتروسریع تردرچهارچوب اربیس . ممنون

کارگزاری مفید

سلام.
اولویت ما جلب رضایت شماست. در مسیر پیشرفت همراه ما باشید.

محمد

سپاس فراوان از خدمات به روز و نوآوری های فراوان

کارگزاری مفید

سلام
از ارائه بازخورد مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم، در مسیر پیشرفت همراه ما باشید.

ولی محمد

با درود و سپاس ممنون از امکانات جدیدی که در نسخه اربیس گذاشتید

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم.

فرهاد

نمره اندیکاتور چطور بدست آمده

کارگزاری مفید

سلام، عملکرد تکنیکالی و بنیادی هر سهم در سامانه ایزی تریدر اربیس در بخش ارزیابی نماد بر اساس معیارها و مولفه‌های مختلفی محاسبه و همچنین نمره نهایی ارزیابی نماد، متناسب با وزن هر یک از این معیار‌ها بدست آمده است.

Karen

با سلام و تشکر فراوان جهت ایجاد فضای معاملاتی

کارگزاری مفید

سلام.
رضایت و همراهی شما اعتبار ماست، با تشکر از بازخورد ارزنده شما.

مجید رضا

سلام واقعا پلت فرم اوربیس عالی شد حیف این پلت فرم بود که دارای نقص باشه یک لایک تقدیم شما

کارگزاری مفید

سلام.
همراهی شما باعث افتخار ماست. با تشکر از نظر ارزشمند شما.

رضا ط

با سلام و تشکر فراوان از زحمات تمامی عوامل تیم مفید.
یک سوالی داشتم : چرا روند معاملات حقیقی را هیچ بخشی به گزارشها اضافه نمیکنید؟ دلیل خواصی دارد؟

کارگزاری مفید

سلام کاربر گرامی، ممنون از همراهی شما، روند معاملات حقیقی در سامانه ایزی تریدر اربیس در بخش جزییات نماد اضافه شده است. جهت بررسی بیشتر مقاله «جزئیات نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)» را مطالعه نمایید.

سید قربان مهدوی

با سلام ضمن تشکر از زحمات فراوان شما باید عرض کنم که اگر آموزش تصویری معامله گری در فضای سامانه معاملاتی در برنامه شما باشد باعث رشد سرمایه گذاری و اقبال بیشتری به بورس خواهد شد .متشکرم

کارگزاری مفید

سلام، در سایت آموزش مفید بخش دوره‌ها می‌توانید «دوره ویدیویی نحوه معامله با ایزی‌تریدر همراه» را مشاهده نمایید. از پیشنهاد شما برای ارائه بهتر خدمات صمیمانه سپاسگزاریم، پیشنهاد شما به واحد مربوط ارجاع داده شد.

مهدی

سلام.ممنون از کار خوبتان
با وجود ایزی تریدر همراه کاربر از استفاده سایر سامانه ها بی نیاز میشه.
کار ما خیلی راحت شده

کارگزاری مفید

سلام، هدف ما جلب رضایت شماست، با تشکر از همراهی شما.