چرا مفهوم ارزش بازار (روز) مهم است؟

چرا مفهوم ارزش بازار مهم است؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار ۲۰ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 11933
سطح نیمه حرفه ای

در این مقاله می‌خوانیم:

برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام یکی از چیزهایی که باید با آن آشنایی کافی داشته باشید، ارزش بازار (روز) است که از طریق آن متوجه خواهید شد که یک شرکت تا چه حد بزرگ است و چه تاثیری بر شاخص بازار سرمایه می‌گذارد. به‌همین دلیل است که بیشتر سرمایه‌گذاران برای خرید سهام شرکت‌ها به «‌ارزش بازار» آن توجه می‌کنند.

ارزش بازار چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم ارزش بازار (Market Capitalization) به مجموع ارزش روز یک شرکت سهامی عام گفته می‌شود. این ارزش از حاصل ضرب قیمت روز سهام در تعداد سهم‌های منتشر شده توسط شرکت بدست می‌آید. همان‌طور که می‌دانید شرکت‌هایی که ارزش بازار بزرگ‌تری دارند، بر شاخص کل بورس تاثیرگذاری بیشتری دارند. بنابراین در زمان‌هایی که شاخص کل مثبت است، سرمایه‌گذاران به سمت شرکت‌هایی که ‌ارزش بازار بالایی دارند، تمایل نشان می‌دهند و کمتر در شرکت‌های کوچک (Small Cap) سرمایه‌گذاری می‌کنند. در مقابل اگر شاخص کل تقریبا ثابت ولی شاخص هم‌وزن صعودی باشد، در می‌یابیم که شرکت‌های کوچک در بازار سهام با افزایش قیمت روبرو هستند و طبیعی است که سرمایه‌گذران به خرید سهام شرکت‌های کوچک ارزنده تمایل بیشتری نشان دهند.

در صورت افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی، سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها که باعث تغییر در قیمت سهم و ارائه سهم جدید توسط شرکت می‌شود. با توجه به اینکه، به همان اندازه که به تعداد سهام اضافه شده از قیمت آن سهم کم شده است، تاثیری در ارزش بازار سهم ایجاد نمی‌کند. شما می‌توانید برای مشاهده آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌ها، به وبسایت کدال مراجعه کنید.

سوالات متداول

شاخص کل بیانگر چیست؟
شاخص کل بیانگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است. به بیان دیگر، بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار بورس است.

ارزش بازار چیست؟
ارزش بازار از حاصل‌ضرب قیمت روز سهم در تعداد سهم منتشر شده از همان شرکت بدست می‌آید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضامحمدی

عالی وارزنده باآرزوی علم روز افزون برای خواننده ونویسنده.

کارگزاری مفید

با سلام
سپاس بی‌کران از شما سرمایه‌گذار گرامی.