از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم یا بنیادی؟

تحلیل تکنیکال یا بنیادی؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 6982
سطح مبتدی

پیش از آنکه بخواهیم به این پرسش که «از تحلیل تكنیكال استفاده کنیم یا بنیادی؟» جواب دهیم، بهتر است خیلی گذرا تحلیل بنیادی و تکنیکال را برایتان تعریف کنیم.

همان‌طور که می‌دانید تحلیل تکنیکال، تحلیلی است که براساس بررسی حرکات قیمت در گذشته، به بررسی و پیش‌بینی آینده می‌پردازد. در واقع تحلیل تکنیکال روشی برای پیش‌بینی قیمت اوراق، كالا و سایر عوامل قیمت‌پذیر بر پایه‌ی الگوی تغییرات قیمت، حجم و بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار است.

همچنین تحلیل بنیادی با توجه به عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد شرکت‌ها از جمله آموزه‌های مدل «پورتر» و بررسی فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط ضعف و قوت (SWOT) در اقتصاد شرکت‌ها و همچنین صورت‌های مالی ، گزارشات تولید و فروش و سایر عوامل به بررسی سودآوری سهم در سال جاری و آتی می‌پردازد، سپس با تنزیل جریانات نقدی شرکت‌ها در سال‌های آینده، ارزش روز شرکت را به دست می‌آورد.

 

لازم است بدانید هر چند در تحلیل بنیادی اقتصاد شرکت کاملا مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد -به‌طوری‌که سود سال‌های آتی نیز برای آن پیش‌بینی می‌شود- ولی درباره نتایج آن عدم قطعیت وجود دارد. به این صورت که ممکن است نرخ فروش و هزینه‌ها برای محصولات تغییر یابد یا اینکه تغییرات نرخ دلار ممکن است بر روی درآمد و هزینه‌های سال‌های آتی شرکت‌ تأثیرات قابل‌توجهی داشته باشد. از همین رو هر چند به استفاده از تحلیل بنیادی توصیه می‌شود، اما به‌دلایل گفته شده، استناد به نتایج تحلیل بنیادی قطعیت کامل ندارد.

تحلیل تكنیكال یا بنیادی؟

پاسخ به این سؤال بستگی به موارد مختلفی دارد، ولی نکته‌ مهم و حائز اهمیت، این است كه همه چیز به میزان بازدهی مورد انتظار، ریسک‌پذیری و نگرش سرمایه‌گذار بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر فردی بخواهد به‌محض خرید یک سهم شاهد واكنش در آن باشد، بی‌شک تحلیل تكنیكال به او این امكان را می‌دهد و یا اینكه اگر بخواهد سهمی را خریده و به دریافت سود تقسیم‌شده در مجمع (DPS)‌ امید داشته باشد، باید با نگاه بنیادی و میان‌مدت آن سهام را مورد بررسی قرار دهد.

 یک شیوه‌ای كه همواره در ایده‌آل‌ترین حالت به دانشجویان گفته می‌شود، این است كه ابتدا سهم‌های بنیادی را رصد کنید. با این كار شما بهترین سهم‌های بازار را از نظر بنیادی در اختیار خواهید داشت. حال به كمك تحلیل تكنیكال می‌توانید به بهترین زمان برای ورود و خروج از سهم دست یابید.

آیا تحلیل تكنیكال در بورس ایران جواب می‌دهد؟

سؤال بزرگ دیگری كه بین فعالان بازار مطرح است، این است كه آیا تحلیل تكنیكال در بورس ایران جواب می‌دهد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که اصولا الگوهای شکل‌گرفته در تحلیل تکنیکال در بورس‌های بین‌المللی نیز براساس احتمال حدود ۸۰ درصد به نتیجه مطلوب می‌رسد. لازم است بدانید این بورس‌ها چالش‌هایی مثل محدودیت دامنه نوسان و حجم مبنا نظیر آنچه در کشورمان شاهد هستیم، ندارند. بنابراین با توجه به قوانین بورس ایران، ممکن است محدودیت‌هایی از این قبیل، ما را در کسب نتیجه ایده‌ال در تحلیل تکنیکال مایوس کند. ولی یادآوری می‌شود که در تحلیل تکنیکال قواعدی وجود دارد كه با یادگیری و استفاده مستمر از آن‌ها، کسب نتیجه مناسب با احتمال بیشتری ممکن می‌شود.

به بیان‌دیگر اگر می‌خواهیم با استفاده از تحلیل تکنیکال معاملات سودآوری داشته باشیم، باید از آموزه‌های آن استفاده كنیم كه یكی از مهم‌ترین آموزه‌های مذکور، توجه به حجم و ارزش معاملات روزانه شرکت‌هاست.

 

تفاوت میان تحلیل تكنیكال و بنیادی (مزایا و معایب)

تحلیل تکنیکالتحلیل بنیادی
کوتاه ‌مدت استبلند مدت است
با استفاده از نمودار، اندیكاتور و ابزار تحلیل می‌شود
با استفاده از اطلاعات مالی شركت، صنعت
و عوامل محیطی همچون دلار تحلیل می‌شود
مناسب‌ترین زمان ورود یا خروج را در کوتاه‌ مدت نشان می‌دهد
سهم خوب را برای بلندمدت شناسایی می‌کند

خطای تحلیل ناشی از رعایت نکردن قواعد آن است
درصورت تغییرات محیطی تحلیل با خطا مواجه می‌شود

یادگیری آن آسان بوده و زمانش کوتاه است
یادگیری آن پیچیده و زمان‌بر است

هزینه و زمان تحلیل کم است
هزینه و زمان تحلیل بالا است

بیشتر بخوانید: بازده سرمایه با استفاده از مدل دوپونت (Dupont)

سوالات متداول

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیلی است که براساس بررسی حرکات قیمت در گذشته، به بررسی و پیش‌بینی آینده می‌پردازد. این روش برای پیش‌بینی قیمت اوراق، كالا و… بر پایه‌ی الگوی تغییرات قیمت، حجم و بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار است.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی با توجه به عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد شرکت‌ها از جمله آموزه‌های مدل «پورتر» و بررسی فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط ضعف و قوت (SWOT) در اقتصاد شرکت‌ها و همچنین صورت‌های مالی ، گزارشات تولید و فروش و سایر عوامل به بررسی سودآوری سهم در سال جاری و آتی می‌پردازد.

تحلیل بنیادی چه ویژگی‌های دارد؟

بلند مدت است. با استفاده از اطلاعات مالی شركت، صنعت و عوامل محیطی همچون دلار تحلیل می‌شود. سهم خوب را برای بلندمدت شناسایی می‌کند. درصورت تغییرات محیطی تحلیل با خطا مواجه می‌شود. یادگیری آن پیچیده و زمان‌بر است. هزینه و زمان تحلیل بالا است.

تحلیل تکنیکال چه ویژگی‌های دارد؟

کوتاه ‌مدت است. با استفاده از نمودار، اندیكاتور و ابزار تحلیل می‌شود. مناسب‌ترین زمان ورود یا خروج را در کوتاه‌ مدت نشان می‌دهد. خطای تحلیل ناشی از رعایت نکردن قواعد آن است. یادگیری آن آسان بوده و زمانش کوتاه است. هزینه و زمان تحلیل کم است.

Mohammad Farrokhian کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ف ب

فرمول تحلیل تکنیکال را در مورد یک سهم بعنوان مثال استفاده کنید تا برای اعضای عادی که تحصیلات یا تخصص ندارند هم قابل فهم باشد

کارگزاری مفید

با سلام
کارگزاری مفید کلاس‌های آموزشی آنلاین و رایگان در زمینه تحلیل تکنیکال برگزار می‌کند که با مراجعه به بخش «کلاس‌های آنلاین» امکان بررسی و شرکت در آن‌ها را خواهید داشت.