فعالیت در بورس چقدر بازدهی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۵ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 5591
سطح مبتدی

میزان بازدهی در بازار سرمایه به عوامل زیادی از جمله مهارت، تجربه و سرمایه شما بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت اگر سرمایه‌گذاری را از ابتدا و به صورت اصولی فرا بگیرید یا از نظرات مشاوران خبره بهره‌مند شوید، هیچ بازاری را سودآورتر از بورس پیدا نخواهید کرد!

فعالیت در بورس چقدر بازدهی دارد؟

نگاهی عمیق‌تر

همان‌طور که اشاره شد برای کسب بازدهی بهتر از بورس نیازمند «مهارت»، «تجربه» و «سرمایه» هستید. اگر مهارت و تجربه ندارید، می‌توانید با استفاده از یک مشاور مالی مشکل را حل کنید. درباره سرمایه هم نباید چندان نگران باشید. برای سرمایه‌گذاری در بورس حتما نباید چند صد میلیون تومان پول داشته باشید. بلکه با مبالغ کم حتی یک میلیون تومان هم می‌توانید فعالیت در بورس را آغاز کنید. در واقع یکی از مزایای اصلی بورس، امکان سرمایه گذاری با پول های کم است.

در حال حاضر امکان خرید سهام با حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و سهام بازار پایه فرابورس نیز با حداقل ۵ میلیون تومان فراهم است. همچنین شما می‌توانید با حداقل ۱۰۰ هزار تومان صندوق‌های سرمایه گذاری را خریداری کرده و به صورت غیر مستقیم در بازار بورس سرمایه گذاری نمایید. حتی با مبالغ کمتر از ۱۰۰ هزار تومان نیز می‌توانید در عرضه‌های اولیه شرکت کنید. بنابراین هر شخص با هر میزان بودجه‌ای می‌تواند در بازار بورس سرمایه گذاری نماید.

 کسانی سود بیشتری از بورس بدست می‌آورند که در نخستین گام، یک کارگزار حرفه‌ای و با تجربه را انتخاب کنند، سپس سرمایه‌شان را با استفاده از مشاوران خبره به گردش درآورند. بنابراین هر چه این موارد را دقیق‌تر رعایت کرده و البته سرمایه‌ بیشتری هم داشته باشید، سود بیشتری هم بدست می‌‌آورید.

یک نکته را هم نباید فراموش کنید!

کسب درآمد و سود بدون پذیرفتن میزان مشخصی از ریسک امکان‌پذیر نیست. در هر سرمایه‌گذاری که انجام می‌شود، میزان مشخصی از ریسک وجود دارد؛ اما روش‌های علمی وجود دارد که می‌توان به‌واسطه آن‌ها ریسک را کاهش داد.

به طور مثال قیمت واحد های صندوق سرمایه گذاری سهامی پیشتاز کارگزاری مفید از سال ۸۷ تا آبان ماه ۹۹ طی ۱۲ سال ۲۵۰ برابر شده است این در حالی است که بازار دلار به عنوان یک بازار موازی جهت سرمایه گذاری طی مدت مشابه ۳۰ برابر افزایش قیمت را تجربه نموده است که این موضوع نشان از برتری بازار سرمایه نسبت به سایر بازار های مالی دارد.

توجه به تغییرات شاخص بهترین المان برای تخمین متوسط سود افراد از طریق سرمایه‌گذاری در بورس است.

نمودار بازدهی سالانه شاخص کل طی سال‌های گذشته

نمودار بازدهی سالانه شاخص کل طی سال‌های گذشته

بد نیست بدانید اگر شاخص بورس در دوره زمانی یک ساله ۲۰ درصد رشد داشته باشد، یک فرد حرفه‌ای با استفاده از مشاوره‌ افراد خبره می‌تواند تا دو برابر این رقم، یعنی ۴۰ درصد هم سود بدست بیاورد. دقت داشته باشید، با توجه به شرایط مختلفی که بر بازار سرمایه حاکم می‌باشد، بازدهی بورس متفاوت است. به عنوان مثال از شهریور ۱۳۹۱ تا دی‌ماه سال ۱۳۹۲ در یک بازه زمانی ۱.۵ ساله، شاخص بورس از حدود ۲۴ هزار واحد با رشد ۳۷۰ درصدی به حدود ۸۹ هزار واحد رسید. در مقابل از دی ماه سال ۱۳۹۲ تا دی ماه سال ۱۳۹۴ در یک بازه زمانی دو ساله با ۳۱ درصد افت مواجه شده است؛ به همین علت است که می‌گوییم بازدهی بورس را نمی‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد.

نباید فراموش کرد عوامل متعددی نظیر تحولات سیاسی، اقتصادی و عملکرد شرکت‌های بورسی بر بازدهی شاخص بورس تاثیرگذار است.

سوالات متداول

میزان بازدهی در بازار سرمایه به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان بازدهی در بازار سرمایه به عوامل زیادی از جمله مهارت، تجربه و سرمایه شما بستگی دارد.

چه کسانی سود بیشتری از بورس کسب می‌کنند؟

کسانی سود بیشتری از بورس بدست می‌آورند که در نخستین گام، یک کارگزار حرفه‌ای و با تجربه را انتخاب کنند. سپس سرمایه‌شان را به کمک مشاوران خبره به گردش درآورند.

چه عواملی می‌توانند در بازدهی بورس تاثیرگذار باشند؟

عوامل متعددی نظیر تحولات سیاسی، اقتصادی و عملکرد شرکت‌های بورسی بر بازدهی شاخص بورس تاثیرگذار است.

آیا کسب درآمد بدون ریسک امکان‌پذیر است؟

خیر، کسب درآمد و سود بدون پذیرفتن میزان مشخصی از ریسک امکان‌پذیر نیست. در هر سرمایه‌گذاری که انجام می‌شود، میزان مشخصی از ریسک وجود دارد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments