اردر ترس و اردر حمایت در بورس چیست؟

اردر ترس و حمایت
زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۲۹ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 16173
سطح مبتدی

شاید بپرسید که اردر ترس و حمایت در بورس چیست و چه معنا و مفهومی دارد؟ اردر ترس و اردر حمایت، یکی از موارد مهمی است که در مباحث آموزش تابلوخوانی به آن پرداخته می‌شود. سفارش یا اردر ترس، سفارش فروشی است که توسط بازیگر سهم و با هدف ترساندن سهامداران ثبت می‌شود. اردر حمایت نیز سفارش خریدی است که معمولا با هدف حمایت از سهم ثبت می‌شود. در ادامه به جزئیات بیشتر این سفارش‌ها پرداخته می‌شود.

سفارش یا اردر ترس چیست؟

اردر ترس، سفارش فروشی است که جهت ایجاد اطمینان کاذب در خصوص منفی بودن ادامه روند سهم ثبت می‌شود. به اردر ترس، سفارش فروش جعلی (fake order) نیز گفته می‌شود. در واقع زمانی که بازیگران یا سهامداران عمده یک سهم قصد بالابردن قیمت یک سهم را داشته باشند یا تشخیص بدهند که قیمت سهم در آینده رشد خوبی خواهد داشت، ممکن است با ثبت سفارش فروش جعلی، برای سهامداران خرد ایجاد نگرانی کنند. سهامداران خرد نیز با مشاهده این سفارش‌های فروش، تحت تاثیر رفتار هیجانی قرار گرفته و برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر، اقدام به ثبت سفارش فروش می‌کنند. به دنبال آن بازیگر سهم با حذف سفارش های فروش خود، در طرف خریدار ظاهر می‌شود و اقدام به خرید سهام می‌کند.

طی این فرآیند بازیگر سهم بدون آنکه خود فروشی انجام دهد، تعداد زیادی سهم را در قیمت‌های پایین خریداری می‌کند و با افزایش قیمت سهم در آینده، سود فراوانی کسب می‌کند.

چگونه اردر ترس را شناسایی کنیم؟

همانطور که اشاره شد، بازیگر سهم با هدف جمع کردن سهم در قیمت‌های پایین از اردر ترس استفاده می‌کند. بدین ترتیب که پس از ثبت سفارش‌های جعلی فروش، سایر سهامداران را به فروش ترغیب می‌کند و خود به ترفندی دیگر اقدام به خرید سهم می‌کند.

ثبت شدن ناگهانی و بدون دلیل سفارش‌های فروش سنگین (سفارش‌هایی که مغایر با حجم معاملات گذشته سهم باشد) در ردیف‌های دوم به بعد تابلو یک سهم می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از اردر ترس مورد بررسی قرار گیرد. اینگونه سفارش‌ها معمولا با حجمی نزدیک به حداکثر حجم سفارش مجاز ارسال می‌شوند و در نتیجه تعداد آن‌ها نیز کم است.

به عنوان مثال فرض کنید معاملات یک سهم طبق روال معمول در حال انجام شدن است. اما طی مدت زمانی کوتاه و با گذشت تنها چند ثانیه، مطابق تصویر زیر سفارشات سنگینی برای خرید سهم در ردیف‌های دوم به بعد تابلو معاملات قرار می‌گیرند. (فرض کنید: آستانه حجم هر سفارش: ۱-۱۰۰۰۰۰ و دامنه قیمت مجاز: ۹۵۰۰-۱۰۵۰۰ باشد)

شناسایی اردر ترس و حمایت

همانطور که مشاهده می‌شود، سفارش‌های ردیف دوم تا پنجم فروش نسبت به سایر ردیف‌های خرید و فروش، حجم بسیار بیشتری دارند. در این حالت سهامدارانی که تحلیل درستی از شرایط ندارند با مشاهده این اردر های فروش دچار ترس شده و احساس می‌کنند که قیمت سهم به زودی کاهش پیدا خواهد کرد. این دسته از سهامداران اگر بخواهند سهام خود را بفروشند به ناچار باید به قیمتی بهتر از ۹۶۳۰ ریال (کمتر از ۹۶۳۰ ریال) سفارش فروش ثبت کنند.

رفته رفته با اضافه شدن فروشندگان سهم، حجم زیادی از سفارش‌های فروش واقعی توسط سهامداران خرد در تابلو معاملات ثبت می‌شود. زمانی که بازیگر سهم از تغییر شرایط بازار به نفع خود اطمینان پیدا کرد با ترفندی خاص و به‌گونه‌ای که جو بازار علیه او تغییر نکند، اقدام به خرید سهام فروشندگان خرد می‌کند.

اما چگونه بازیگر سهم می‌تواند بدون تغییر جو بازار حجم زیادی از سهم را بخرد؟

پاسخ به این پرسش خیلی پیچیده نیست. می‌دانیم اگر حجم سفارش‌های خرید که در تابلو نمایش داده می‌شود افزایش یابد، احتمالا بخشی از فروشندگان از فروش منصرف می‌شوند. بنابراین بازیگر سهم از طریق تعیین حجم نمایشی برای سفارش‌های خود، اصطلاحا اردر مخفی ثبت می‌کند. بدین ترتیب با این ترفند می‌تواند بدون اینکه جو بازار تغییر کند، آهسته آهسته خرید خود را انجام دهد.

اردر مخفی چیست؟

اردر مخفی به معنای سفارشی است که حجم واقعی آن پنهان شده و تنها بخشی از اندازه واقعی سفارش، در تابلو معاملات نمایش داده می‌شود. معمولا در صفحه ارسال سفارش سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها، گزینه‌ای به نام “حجم نمایشی” وجود دارد که از طریق آن، می‌توان بخشی از اندازه سفارش را پنهان کرد. مطابق قوانین و مقررات، می‌توان حداکثر ۷۰ درصد از اندازه سفارش را پنهان کرد.

به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهیم از طریق سامانه ایزی‌تریدر نسخه جدید (اربیس) یک اردر مخفی خرید در نماد “اطلس” ثبت کنیم. با جست‌وجوی این نماد و انتخاب گزینه خرید، صفحه ارسال سفارش نمایش داده می‌شود. در صفحه ارسال سفارش خرید نیز تیک گزینه “پیشرفته” را فعال می‌کنیم و از قسمت حجم نمایشی، حجم نمایشی دلخواه را انتخاب می‌کنیم. توجه کنید که عدد مربوط به حجم نمایشی حتما باید در بازه مشخص شده انتخاب شود.

اردر مخفی

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، با انتخاب تعداد ۱۰۰ هزار، حجم نمایشی می‌تواند عددی بین ۳۰ هزار تا ۱۰۰ هزار باشد. پس از تعیین حجم نمایشی و ارسال سفارش خرید، اندازه این سفارش در تابلو معاملات معادل عدد حجم نمایشی، نمایش داده می‌شود.

توجه داشته باشید …

۱- محدوده‌های حمایت و مقاومت یک سهم، از جمله نواحی با اهمیت در تحلیل تکنیکال هستند. تحلیلگران تکنیکال نیز رفتار سهم در این نواحی را تحت نظر می‌گیرند تا در صورت شکسته شدن خطوط حمایت و مقاومت و عبور قیمت سهم از آن‌ها بتوانند در خصوص روند قیمتی آینده سهم پیش‌بینی دقیق‌تری داشته باشند.

گاهی اوقات بازیگر سهم با ثبت اردر ترس در قیمتی پایین‌تر از قیمت حمایتی سهم سعی می‌کند تا به معامله‌گران این طور القا کند که این حمایت معتبر نیست. با این ترفند احتمالا معامله‌گران مبتدی که دانش و تجربه چندانی هم ندارند، بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند و سهام خود را راحت‌تر می‌فروشند.

۲- گاهی اوقات اردر ترس پس از دنباله‌ای از شایعات منفی و فعالیت گسترده خبری در جهت ریزش قیمت سهم اتفاق می‌افتد. چنانچه این اخبار منفی درباره سهم در محدوده حمایتی آن نیز باشد، افراد بیشتری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در نتیجه فروشندگان سهم بیشتر شده و بازیگر سهم راحت‌تر اقدام به خرید سهم می‌کند.

۳- علت اینکه معمولا اردر ترس در ردیف اول سفارش‌های فروش ثبت نمی‌شود این است که بازیگر سهم معمولا قصد فروش ندارد. البته ممکن است در شرایطی، بازیگر سهم در کف قیمتی نیز سفارش‌های فروش خود را ثبت کند و رفته رفته بعد از سنگین شدن صف فروش و افزایش تعداد فروشندگان، سفارش‌های خود را حذف کند. سپس اقدام به خرید نماید.

۴- همیشه ثبت سفارش‌های فروش سنگین به معنای اردر ترس نیست. بنابراین برای یک تصمیم‌گیری درست باید شرایط از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

سفارش یا اردر حمایت چیست؟

اردر حمایت، سفارش خریدی است که بازیگر سهم با هدف پشتیبانی از سهم و ایجاد انگیزه خرید یا نگهداری سهم در سهامداران ثبت می‌کند. اگرچه اغلب اوقات هدف از ثبت اردر حمایت، پشتیبانی از سهم و جلوگیری از کاهش قیمت آن است، اما گاهی اوقات ممکن است بازیگر سهم با انگیزه فروش سهام خود به قیمت بالا نیز این کار را انجام دهد. بدین ترتیب که ثبت اردر حمایت به فعالین بازار اینطور القا می‌کند که این سهم پشتیبانی و حمایت می‌شود و احتمالا قیمت آن در آینده افزایش نیز خواهد داشت. بنابراین دسته‌ای از سهامداران که قصد فروش این سهم را دارند، از فروش سهم خود منصرف می‌شوند.

از طرف دیگر به خریداران این سهم نیز قوت قلب می‌دهد و باعث می‌شود با تمایل بیشتری اقدام به خرید سهم کنند. به دنبال آن، بازیگر سهم نیز خود در سمت فروش ظاهر شده و اقدام به فروش سهم می‌کند.

طی این فرآیند، بازیگر سهم بدون آنکه خود خریدی انجام دهد تعداد زیادی سهم را در قیمت‌های بالا به فروش می‌رساند و اصطلاحا سهام را خالی می‌کند.

توجه داشته باشید که چنانچه اردر حمایت در محدوده مقاومت تکنیکالی سهم ثبت شود و با دنباله‌ای از اخبار مثبت درباره سهم همراه شود، می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

به عنوان مثال تابلوی سهم یک شرکت را در یک تاریخ خاص مشاهده کنید. در سطر دوم یا سوم سفارش‌های خرید، حجم بالایی از سهم با قیمت مشخص ثبت شده است. این حجم بسیار بیشتر از حجم سفارش‌های خرید و فروش دیگر است و نشان می‌دهد که یک بازیگر بزرگ قصد خرید و یا حمایت از سهم را دارد. این اردر حمایتی می‌تواند باعث افزایش اعتماد سهامداران به سهم شود و انتظار رشد قیمت سهم را بالا ببرد. این اردر حمایتی ممکن است برای جلوگیری از شکستن حمایت یا ایجاد روند صعودی در سهم ایجاد شده باشد.

چگونه در دام اردر ترس یا اردر حمایت قرار نگیریم؟

– افزایش دانش و مهارت

مهم‌ترین اقدام برای اینکه در دام قرار نگیرید این است که دانش و مهارت خود را افزایش دهید. هر چه با تحلیل‌های قوی‌تری اقدام به خرید و فروش سهم کنید، در بازار سرمایه موفق‌تر خواهید بود. بنابراین اگر نسبت به روش‌های تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلو خوانی تسلط بیشتری داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت.

علاوه بر این، آشنایی با اصول روانشناختی حاکم بر بازار و کنترل هیجانات خود در معامله‌گری نیز در این مسیر به شما کمک خواهد کرد.

– استفاده از اطلاعات معتبر

کانال‌های خبری غیررسمی، منبع مناسبی برای دریافت اطلاعات نیستند. بنابراین توصیه می‌شود حتما اخبار را از منابع رسمی و معتبر دنبال کنید و به شایعات توجه نکنید. چه بسا عده‌ای از افراد سودجو با اهداف شخصی و مغرضانه اقدام به تاسیس صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی کنند و از این طریق سعی در فریب فعالین بازار داشته باشند.

اگر به دنبال دریافت اطلاعیه‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌ها هستید می‌توانید به سایت کدال یا سامانه‌هایی که اطلاعات اولیه خود را از این سایت دریافت می‌کنند (مانند بورس ویو) مراجعه کنید. برای دریافت سایر اطلاعات شرکت‌های بورسی و فرابورسی نیز می‌توانید به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس، سایت فرابورس ایران و سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران مراجعه کنید.

صفحات کارگزاری‌های بازار سرمایه در شبکه‌های مجازی نیز از جمله منابع اطلاعاتی معتبر به شمار می‌روند.

یک پیشنهاد عالی

اگر نمی‌خواهید خودتان را درگیر یادگیری روش‌های تحلیل و معامله اوراق بهادار در بازار سرمایه کنید اما می‌خواهید از فرصت‌های بازار استفاده کنید، در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاری کنید.

.

سوالات متداول

منظور از اردر ترس (سفارش ترس) و اردر حمایت چیست؟

سفارش یا اردر ترس، سفارش فروشی است که توسط بازیگر سهم و با هدف ترساندن سهامداران ثبت می‌شود. اردر حمایت نیز سفارش خریدی است که معمولا با هدف حمایت از سهم ثبت می‌شود.

اردر مخفی چیست؟

اردر مخفی، سفارشی است که حجم واقعی آن پنهان شده و تنها بخشی از اندازه واقعی سفارش، در تابلو معاملات نمایش داده می‌شود.

موثرترین روش برای قرار نگرفتن در دام اردر حمایت و اردر ترس چیست؟

دریافت اطلاعات از منابع معتبر و رسمی و افزایش دانش و مهارت بورسی به شما کمک می‌کند که در دام اردر ترس و حمایت قرار نگیرید.

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سید محمد حسینی

عالی

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

محمد

خسته نباشید خیلی خوب بود

کارگزاری مفید

با سلام
کاربر گرامی، از همراهی با شما مفتخریم و از لطف شما کمال تشکر را داریم.

Mohsen

واقعا بزرگترین کار را تو کارگزاری مفید انجام دادین واون این بود که آموزش آنلاین، به روش بسیار روان وساده که قابل درک برای عموم بود انجام دادین،تشکر از این همه زحمت وتلاش

کارگزاری مفید

باسلام
همراهی و بازخورد ارزشمند شما مایه قوت قلب ماست.

فاطمه

آموزش‌های مفید هم در قالب متن و هم در کلاس‌های آموزشی آفلاین و آنلاین فوق العاده عالی هستند.
ممنون از آموزش‌های جامع و مفیدتون🙏

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم، در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر پاسخگوی شما خواهیم بود.

س.ا

مرسی بابت آموزش مفیدتون، پیشنهاد میکنم یه دوره آموزشی آنلاین وبیناری هم برای نحوه معامله با این روش برگزار کنید. سپاس

کارگزاری مفید

با تشکر از بازخورد ارزنده و پیشنهاد خوب شما، این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.